Domácí knihovna: Takto vytvoříte ráj pro knihomoly
Knihy si i v dnešní době patřící moderním technologiím nacházejí miliony nadšenců po celém světě. Není nad klasiku v podobě voňavých stránek, které můžete držet v rukou a neničit si přitom zrak koukáním do obrazovky digitálního zařízení. Co je však horší – každý knihomol se postupem času vzbudí na zvonění alarmu, který na něj křičí, že se sbírka knih rozrostla do neúnosných rozměrů.
Potřebujete si i vy zřídit prostor pro knihy, ale nevíte jak na to? Prozradíme vám, jak by měla vypadat domácí knihovna, podle čeho si vybrat a co všechno je zapotřebí zvážit.
Dobře zvažte prostorové možnosti
Prostor by měl být základním faktorem ovlivňujícím výběr vaší domácí knihovny. V případě, že teprve začínáte zařizovat nový dům či byt, je to docela jednoduché – sami se rozhodnete, kde a jak knihovnu umístit a jaká velikost či forma vám bude vyhovovat.
Pokud ale patříte do druhé skupiny a knihovnu potřebujete zakomponovat do již hotového a zabydleného prostoru, je třeba dobře zvážit možnosti, které prostor (obvykle obývací pokoj) poskytuje. Ne všude se domácí knihovna vejde a ne všude se hodí.
Volte možnosti, které lahodí nejen oku, ale také vašim potřebám. Knihovna by neměla být příliš velká. Pokud je místnost menší a zbytečně by vám to ubralo z místa, kterého je už tak dost málo, sáhněte po originálním řešení, případně nábytku na míru. Naopak ve velkých místnostech můžete zvolit knihovnu, která bude dominantou, ale i tak nebude svou velikostí zbytečně omezovat prostor.
Hledáte inspirace?
Zeptejte se v největším diskusním Fóru o bydlení v části „Jiné zařizování“
Množství knih je důležité
Další důležitou součástí zřizování vlastní domácí knihovny je množství knih, které potřebujete uložit. Pokud jde jen o několik desítek knih, postačí i policový regál, který snadno umístíte do jakékoli místnosti. Pokud vám však v různých částech vašeho bytu či domu zavazí a povalují se hromady knih, možná až stovky, uvažujte nad něčím větším a prostornějším. Vhodnou volbou jsou například celé „knižní stěny“. Takové vestavěné knihovny naleznete v některých e-shopech a v prodejnách s nábytkem, ale zaručeně si s nimi nejlépe poradí chytrý truhlář, který vám knihovnu navrhne a vyrobí přesně podle vašich představ a prostorových možností.
Viz také:
Reálné fotografie z interiérů členů Modré střechy v části „Inspirace“ – Autor foto: Náš Profesionál La Ferra
Může jít o příčku ve volném prostoru (tímto způsobem může domácí knihovna velmi efektně oddělit například pracovní koutek pro home-office od obývacího pokoje), vyplnění volné stěny či prostoru třeba vedle schodiště nebo dotvoření prázdného prostoru v pracovně kolem stolu. S prostorem si však můžete při výběru knihovny efektně pohrát a nechat si ji navrhnout například v rohu místnosti nebo kolem okna v ložnici či dětském pokoji a doladit ji pohodlným sezením s výhledem. Pokud vám to styl zařízení prostoru dovoluje, zvolit můžete i vitrínu, tedy knihovnu se skleněnými dvířky. Tato možnost vás navíc částečně zbaví břímě s pravidelným utíráním prachu z knih.
Nikdy nepodceňujte nosnost
Se spoustou knih souvisí i nosnost polic, na kterou je třeba myslet při výběru správné knihovny pro vaši domácnost. Nejčastěji se knihovny a regály na knihy vyrábějí s dřevěnými policemi, přičemž konstrukce může být buď kovová (s touto možností se obvykle setkáváme při industriálním stylu) nebo také dřevěná.
Nosnost bývá u různých druhů použitého dřevěného materiálu různá. Záleží také na ostatních rozměrech jednotlivých polic. Tloušťka jedné police by obvykle měla být alespoň 18 mm a hloubka 17 (pro menší knihy) až 30 cm (dostačujících pro jakékoliv běžné knihy). U masivnějších knihoven myslete i na jejich ukotvení do zdi. Bezpečnost je u tak velkých konstrukcí velmi důležitá.
Autorka článku: Michaela Debnárová @its1mishell
Zdroj foto: Canva
Dobrý večer všem, zajímalo by mě, na kolik Vás přibližně vyšla knihovna, pokud…