Home office pracovna: Aby váš pracovní koutek splňoval všechny potřeby
Během náročného pandemického období uplynulých dvou let se mnoho firem rozhodlo částečně (nebo v některých případech i úplně) přejít do režimu práce z domova. Mnozí zaměstnanci si tento režim pochvalují – avšak, vždy má všechno své pro a proti. Home-office pracovna si zaslouží vaši pozornost.
Pokud toužíte efektivně pracovat z pohodlí domova, je důležité, aby váš prostor pro výkon práce z domova splňoval určitá kritéria a nepsaná pravidla. Chcete, aby vaše pracovna byla příjemná, ale přitom potřebujete pracovat produktivně? Přinášíme vám několik tipů, díky kterým si zařídíte svůj pracovní koutek tak, abyste se v něm cítili dobře.
Pro vyšší produktivitu je ideálním řešením zcela oddělit váš pracovní prostor od prostoru domácího, což v překladu znamená zřídit si zvláštní místnost jako pracovnu. V té budete spolehlivě odděleni od běžných ruchů domácnosti, jakými jsou zvuky domácích mazlíčků, dětí či kuchyně.
Doporučujeme:
Zařizuješ si nebo tě čeká rekonstrukce domácí pracovny? Zeptej se na zkušenosti a poraď se s našimi uživateli ve Fóru, v sekci „Pracovna“.
Oddělte pracovnu od rušivých elementů
Pokud nemáte v bytě či domě prostorové možnosti pro samostatnou kancelář, pokuste se vytvořit si pracovní koutek v obýváku, který je pro tento účel nejvhodnějším místem. Takový prostor by měl být v ideálním případě oddělen příčkou – regálem, knihovnou či paravánem, které vám zaručí dostatečné soukromí a podvědomý pocit oddělení vašeho pracovního místa od zbytku obývacího prostoru.
Ať už máte možnost pro samostatnou místnost nebo jen pracovní koutek, velmi důležitým pro efektivitu vaší práce je umístění pracovního stolu. Ten by měl být v zóně, kde vás nebudou ovlivňovat zbytečné ruchy. Základním pravidlem je umístění stolu mimo okno. Pohledy přes okno během práce budou zbytečně odpoutávat vaši pozornost od věcí, na které se reálně potřebujete soustředit. Na umístění stolu přímo pod oknem či v jeho těsné blízkosti/dohledu zcela zapomeňte.
Nezapomínejte ani na sezení
Pokud pracujete z domova na dlouhodobé bázi, doporučujeme sáhnout po kvalitní pracovní židli s nastavitelným opěradlem, výškou či opěrkami na ruce, kde nebude trpět vaše páteř.
Důležitou roli by při zařizování vašeho pracovního prostoru mělo hrát i osvětlení. Světlo je významným aspektem při ovlivňování vaší psychické rovnováhy, a to i při práci. Při nedostatečném osvětlení můžete trpět sklony k únavě a většímu zatížení očí. Zároveň ovšem budete mít sklony k dělání chyb a poklesne i vaše celková výkonnost. Home-office pracovna proto musí být dostatečně osvětlená. Centrální osvětlení je základem, ale je vhodné doplnit i stolní lampou.
Doporučujeme fotoalbum:
Prohlédni si inspirace na domácí pracovnu od naší uživatelky Mišky v albu „Domácí pracovna: Práce z domova nemusí být špatná“.
Efektivita spočívá v jednoduchosti
Tímto pravidlem se řiďte při výběru místa pro váš pracovní prostor, i pokud jde například o barvy. Ty mohou působit uklidňujícím způsobem, ale i zbytečně rozptylovat pozornost. Pro prostředí pro práci jsou vhodné jemné, nerušivé tóny jako bílá, šedá či pastelové odstíny, které navíc dokážou působit i antistresově.
Nepořádek vaši chuť do práce určitě nepodpoří. Dbejte na to, abyste v pracovním prostoru měli neustále pořádek a vše pod kontrolou. Sáhněte po policích, regálech nebo organizérech, kam můžete spolehlivě pokládat vaše papíry, dokumenty, psací potřeby či knihy a jiné potřebné věci.
Zapomeňte na sociální sítě (pokud je ke své práci nutně nepotřebujete). Jsou jedním z největších odvaděčů pozornosti, proto je velmi vhodné během práce zcela odsunout váš mobil, tablet či karty v prohlížeči, kde můžete narazit na rušivé notifikace ze sociálních sítí.
Rušivě také mohou působit rodinné fotografie na vaší pracovní nástěnce, na kterou máte zpoza počítače či notebooku přímý výhled nebo jakékoli jiné obrázky, předměty či dekorace, které nejsou pro každého příliš vhodnou součástí kanceláře. Odstraňte z vašeho dohledu vše, co působí rušivě a odvádí vaši pozornost od práce!
Doporučujeme:
Inspirace a reálné fotografie domácích pracovní a home-office koutků od našich uživatelů. Autor foto: @zipsuliak
Malou radou na závěr je dát na svůj instinkt. Pokud máte v domě či bytě prostor, ve kterém se cítíte dobře, a umíte si představit v něm efektivně pracovat, jděte do toho. Nezapomínejte ale, že home-office pracovna by rozhodně neměla být součástí ložnice, která je oddechovou zónou a pro práci není vhodná.
Autorka článku: Michaela Debnárová @its1mishell
Zdroj foto: iStock, Canva
Stavěl někdo prosím s nimi domeček ?