Jak bezpečně cestovat se psem v autě i letadle

  • 02.05.2024

Cestování s vaším čtyřnohým přítelem může být skvělé dobrodružství, ale přináší s sebou i zvláštní výzvy – ať už se rozhodnete cestovat jakýmkoliv způsobem. Bez ohledu na to, zda jste zkušený cestovatel, nebo se chystáte na svůj první společný výlet, mějte na prvním místě pohodlí, zdraví i bezpečnost vašeho psa. V tomto článku vám poskytneme rady a tipy, jak zajistit, aby cesta byla co nejpříjemnější a nejbezpečnější pro vás oba. Od bezpečnostních opatření v autě až po specifika letu s domácím mazlíčkem.

jak cestovat se psem v autě i letadle
Zdroj: Shutterstock

Hned na úvod si neodpustíme poznamenat, že při rozhodování o cestování se psem zvolte to, co je pro vaše zvíře nejbezpečnější a nejpohodlnější. Což někdy může znamenat to, že necháte pejska doma. Pokud na cestách nebudete moci se svým mazlíčkem trávit dostatek času, bude pravděpodobně spokojenější doma (resp. na hlídání) než s vámi na cestách.

Tipy na cestování se psem autem

Aby bylo cestování se psem co nejpohodlnější, je nutné mít vhodné doplňky pro psy a zároveň dodržovat některé tipy. Pojďme se na to podívat podrobněji:

Psi by se po autě neměli pohybovat

Nejbezpečnějším způsobem cestování psa v autě je ve vhodné přepravce pro psy, kterou k autu připoutáte bezpečnostním pásem. To je zejména důležité proto, že zabraňuje tomu, aby se pes potuloval po autě a rozptyloval řidiče.

přepravka pro psy do auta
Zdroj: Shutterstock

Přední sedadlo ponechte lidem

Svého domácího mazlíčka nechte na zadním sedadle auta. Pokud by se totiž něco stalo a aktivoval se airbag, může to zvíře zranit. Ano, i pokud bude v přepravce.

Vykukování psů z okýnka nechte do filmů

Věděli jste, že pokud váš pes vystrkuje hlavu z okýnka, může se zranit poletujícími úlomky a kamínky nebo onemocnět, protože jim do plic vnikne studený vzduch?

Stejně tak nikdy nepřepravujte domácího mazlíčka na zadním sedadle otevřeného pickupu.

Dopřejte svému zvířeti dostatek zastávek

Pravidelně zastavujte, aby se zvíře mohlo vyvenčit a proběhnout. Nikdy však nedovolte zvířeti opustit vozidlo bez obojku, identifikační známky a vodítka.

Ať ho má kdo zabavit

Pokud je to možné, rozdělte se o řízení a péči o zvíře s přítelem nebo členem rodiny. Budete si moci dojít pro jídlo nebo využít zázemí na odpočívadlech s vědomím, že na vaše mazlíčky dohlíží někdo, komu důvěřujete.

Nikdy nenechávejte svého mazlíčka samotného v autě

Rychlá zastávka vám může připadat jako žádný čas, ale je to příliš dlouhá doba na to, abyste nechali svého mazlíčka samotného v autě. Horko představuje vážné nebezpečí a zejména v létě byste se tak mohli vrátit k autu s velmi utrápeným pejskem.

Tipy na cestování se psem letadlem

Pokud plánujete vzít svého domácího mazlíčka na dovolenou, je obvykle lepší volbou cesta autem. Pokud to autem nejde, bude váš domácí mazlíček pravděpodobně zdravější a spokojenější, pokud ho necháte “doma na hlídání”. Jsou však situace, kdy to nebude možné, a budete muset rozhodnout, zda výhody letu převáží nad riziky.

Cestování letadlem může být pro zvířata rizikové, proto se vždy informujte o všech rizicích – jak u veterináře, tak u letecké společnosti. Let může být obzvláště nebezpečný pro brachycefalická zvířata, tedy buldočky, mopsy a podobně.

jak cestovat se psem v letadle
Zdroj: Shutterstock

9 rychlých tipů pro cestování letadlem

  1. Nechcete nebo nemůžete cestovat s mazlíčkem v kabině? Potom si u konkrétní letecké společnosti dohledejte veškeré podmínky cesty v nákladním prostoru, recenze ostatních, kteří již takovouto cestu absolvovali a podobně.
  2. Informujte se u letecké společnosti, jaké jsou jejich možnosti a schopnosti přepravy zvířat, včetně podmínek, které musíte splnit (očkování, velikost psa, speciální přepravka apod.).
  3. Pokud to jde, cestujte přímými lety (bez přestupů).
  4. Vybavte svého mazlíčka obojkem, který se nemůže zachytit ve dveřích přepravky. Na něj připevněte identifikační doklady.
  5. Na přepravku nalepte cestovní štítek, na který napište své jméno, trvalou adresu a telefonní číslo, cílovou destinaci a místo, kde vás nebo kontaktní osobu v případě potřeby zastihnou.
  6. Ujistěte se, že má vaše zvíře ostříhané drápky, aby se nezapletly do dvířek, otvorů a jiných štěrbin přepravky.
  7. Dejte svému zvířeti alespoň měsíc před odletem čas, aby se s cestovní přepravkou seznámilo. Tím minimalizujete jejich stres během cestování.
  8. Nedávejte zvířeti uklidňující léky, pokud je nepředepsal váš veterinář.
  9. Nekrmte psa 4–6 hodin před cestou; malé množství vody mu však dát můžete. Pokud je to možné, vložte kostky ledu do zásobníku na vodu připevněného na vnitřní straně přepravky.

Při cestování s vaším psem je klíčová pečlivá příprava a bezpečnost. Díky našemu článku to už ale vše víte!

PR článek: Zooroyal.cz

Zdroj foto: Shutterstock

Diskuse na téma článku