Jak mít krásné muškáty a těšit se z jejich bohatého kvetení?
Působí poněkud rustikálně a evokují teplo domova. Pestrobarevné muškáty v minulosti nemohly chybět na žádném balkoně či parapetu. Po krátkém útlumu jejich popularita v posledních letech opět narůstá. Tyto jemné letničky jsou poměrně odolné, nenáročné na péči a často vydrží kvést od června až do prvních mrazů. Vyhledávají je proto zkušení zahrádkáři i začínající pěstitelé. V následujících řádcích se s touto okrasnou rostlinkou seznámíme blíže a povíme si, jak pěstovat muškáty, aby byly krásné a bohatě kvetoucí.
Krátce o muškátech
Muškáty patří k nejznámějším a nejoblíbenějším ozdobám našich balkonů a zahrad. Domácky působící letničky mají svůj původ v Jižní Africe. Do Evropy je přivezli nizozemští obchodníci začátkem 18. století. Jelikož připomínaly odolné divoké muškáty, které v Evropě již rostly, botanici je omylem zařadili do rodu Geranium. Teprve později byly překlasifikovány na rod Pelargonium, pod kterým jsou známy dodnes.
Druhy muškátů
V současnosti existuje více než 250 druhů muškátů. Dělíme je na dvě základní skupiny:
- převislé
- keříčkové.
Převislé muškáty
Jelikož jejich květy přepadávají, umísťujeme je zpravidla na balkony, parapety nebo do závěsných květináčů. V posledních letech často zdobí také vyvýšené záhony. Bohatě kvetou a výrazně voní. K nejoblíbenějším převislým druhům patří:
- Muškát štítnatý (pelargonium peltatum),
- Muškát amelit (pelargonium peltatum amelit).
Keříčkové muškáty
Keříčkové muškáty rostou vzpřímeně a při dobrých podmínkách dosahují silného vzrůstu a bohaté květnatosti. Pěstujeme je v květináčích i na záhonech a charakterizuje je jemnější vůně. K nejoblíbenějším keříčkovým druhům patří:
- Muškát páskatý (pelargonium zonale),
- Muškát velkokvětý (pelargonium grandiflorum),
- Muškát vonný (pelargonium graveolens).
Jak pěstovat muškáty
Muškáty nevyžadují mnoho péče. Postačí jim slunečné místo, dostatečná zálivka, hnojení a odstraňování suchých květin.
Výsadba muškátů
Muškáty vysazujeme do květináčů s drenážními otvory, ale také přímo na záhony. Například muškát kroužkovaný je velmi oblíbenou ozdobou květinových zahrad. Muškáty jsou milovníci slunce, potřebují alespoň 5 hodin slunečního světla denně. Dařit se jim bude v jakémkoliv zahradnickém substrátu, ale upřednostňují dobře propustnou půdu s obsahem písku.
Muškáty umísťujeme ven, až když teplota konstantně vystoupí nad 10 ˚C. Vysazujeme předpěstované sazeničky, které si vypěstujeme ze semínka, z řízku nebo koupíme od zahrádkářů. Pokud si chceme rostlinky vypěstovat ze semínka, vyséváme už během zimy nebo časného jara. Vrcholové řízky můžeme odebírat kdykoli během roku. Zakoření se nám přibližně do měsíce.
Přečtěte si také:
Zalévání a hnojení muškátů
Muškáty vyžadují pro svůj růst a bohaté kvetení dostatek vody a výživy. Sázíme je do přehnojeného substrátu, případně půdu obohatíme o kompost. Pokud si chceme pěstování usnadnit, přidáme do půdy postupně se uvolňující hnojivo, se kterým si rostlinky vystačí 6 až 9 měsíců. V opačném případě průběžně hnojíme přípravky přímo určenými pro muškáty.
Vzhledem k tomu, že muškáty milují teplá a slunečná místa, jejich substrát poměrně rychle proschne. Vyžadují proto pravidelnou zálivku. Zaléváme denně (zejména během letních veder), případně každý druhý den v časných ranních nebo večerních hodinách.
Péče o muškáty
Důležitou součástí péče o muškáty je pravidelné odstraňování suchých květin a listů. Kromě toho, že budou rostliny krásnější a lépe provzdušněné, zůstane jim i více výživy pro další kvetení. Při odstraňování suchých částí můžeme také pravidelně kontrolovat stav rostlinky a včas odhalit případný výskyt škůdců. Nejčastěji je napadají mšice, molice a štěnice, které jsou viditelné pouhým okem. Dostupné jsou účinné zahradnické postřiky. Jejich včasnou aplikací zabráníme poškození rostliny.
Přezimování muškátů
Muškáty potřebují pro přezimování chladnější místo (cca 8 až 12 ˚C) a občasnou zálivku (jednou až dvakrát měsíčně). Před zazimováním muškáty zkrátíme a ponecháme jen malé, zdravé výhonky. Během zimy odstraňujeme suché listy. Nejpozději v únoru začneme rostlinky probouzet hnojením a častější zálivkou.
Bohaté kvetení: Jak mít krásné muškáty?
Snem každého zahrádkáře jsou bohatě rozkvetlé, pestrobarevné květinové záhony nebo květináče. Připravili jsme si proto na závěr několik tipů, jak vypěstovat krásné, zdravé muškáty, které nám budou dělat radost od jara až do pozdního podzimu:
- Mezi zálivkami necháme substrát částečně proschnout. Během horkých dní může být zálivka štědřejší, v chladnějších obdobích zaléváme vzácněji (každý třetí až čtvrtý den). Před zaléváním můžeme zkontrolovat vlhkost půdy prstem. Měla by být suchá v hloubce cca 3 cm.
- Zaléváme opatrně přímo ke kořenům a dáváme pozor, abychom příliš nenamočili listy. Případně můžeme použít i samozavlažovací květináče.
- Při výsadbě na záhony mulčujeme.
- Pro podporu rozvětvení můžeme hlavní stonek zastřihnout.
- Pro bohaté kvetení muškátů je nezbytné slunečné místo. Ve stínu nám budou kvést jen velmi střídmě.
P.S. – Věděli jste, že originální nápady na projekt domu či rady do domácnosti najdete také u našich sousedů? Navštivte naši slovenskou Modrú strechu.
Autor: Martina Dudová
Zastrešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modrej streche – @patrik_putera)
Zdroj foto: iStock