Jak odstranit starou barvu ze zdi

  • 13.01.2024

Správný nátěr stěnu nejen zkrášlí, ale také dobře ochrání. Na kvalitu, životnost a vzhled malby má vliv stav stěny, kterou malujete. Aby bylo malování efektivní a estetické, je třeba zbavit stěny nánosů starých barev. V opačném případě by mohla čerstvě vymalovaná stěna opadávat nebo se na ní mohou udělat praskliny. Veškerá vaše práce, čas a peníze tak může vyjít nazmar. Jak odstranit starou barvu ze zdi?

jak odstranit starou barvu ze zdi
Foto: iStock

Důležitou roli hraje podklad, tedy zda se jedná například o beton, cihlu nebo staré zdivo. Další aspekt ovlivňující odstranění staré barvu ze zdi je typ barvy. Latexové barvy jsou v porovnání s akrylovými o něco odolnější. V neposlední řadě hraje roli také počet vrstev barvy na stěně, kterou se chystáte malovat.

Kdy je třeba odstranit starou barvu ze zdi

Stěny s jednou, případně dvěma vrstvami barvy není třeba oškrabávat. Stačí je před malováním omýt vodou. Pokud je však na stěně více vrstev barev, je třeba starou barvu ze stěny odstranit. Obvykle se stará barva odstraňuje ze stěny přibližně po každé čtvrté vrstvě barvy nebo na základě individuálních potřeb vzhledem ke stavu stěny. Na stěnách, kde jsou praskliny a odlupuje se barva, musíte odstranit starou barvu ze stěny bez ohledu na to, kolikrát byla dříve natřená.

Tip od Modré střechy!

Pokud si nejste jisti, zda stačí stěnu před malováním umýt nebo oškrábat, proveďte test. Tam, kde se na stěně dělají praskliny, přejeďte mokrou štětkou. Pokud se na stěně po namočení objeví „puchýře“ nebo pokud bude po usušení praskat, je nutné ji oškrábat.
Jak odstranit mastný flek ze zdi?

Přečtěte si také:

Jak odstranit mastný flek ze zdi?

Čím odstranit starou barvu ze zdi

Před zahájením prací důkladně zakryjte nábytek, okna a dveře. Prach a zbytky materiálu ze stěny se dostanou všude. Pro jistotu je proto můžete oblepit ochrannými lepícími páskami, které se používají při malování.

Osvědčeným způsobem, jak odstranit starou barvu ze zdi, je špachtle. Jedná se však opravdu o pracný a zdlouhavý způsob odstranění barvy. Manuální odstranění barvy ze stěny si můžete trochu usnadnit, pokud ji vyměníte za speciální škrabku na omítku, kterou běžně koupíte ve stavebninách a podobných prodejnách. Má vyměnitelné čepele, díky kterým vám půjde oškrabávání barvy ze zdi lépe a rychleji.

Zapojte se do diskuse v našem Fóru:

Renovace staré omítky. Jak postupovat?
škrabka na omítku
Foto: uživateľ Modré střechy @soldo86

Tip od Modré střechy: Pořiďte si škrabku na omítku s dlouhou rukojetí. Díky tomu vám nebude omítka padat při práci na ruce, ale na zem. S delší rukojetí se dostanete i na vyšší místa bez použití žebříku.

Předtím, než se pustíte do oškrábání stěny, ji pořádně navlhčete vodou nebo vodou smíchanou s mazlavým mýdlem. Namíchejte poměr vody a mýdla podle návodu k použití a při práci s ním používejte ochranné gumové rukavice. Mazlavé mýdlo poslouží také jako penetrační nátěr, aby barva na stěně lépe držela.

Stěnu vlhčete na etapy, ne najednou. Jinak by uschla a nebyla tak mokrá, abyste mohli barvu ze zdi odstranit. Štětkou pořádně namočte například jeden metr čtvereční stěny, počkejte, až tekutina vsákne a poté oškrábejte nátěr ze zdi. Při oškrabávání barvy ze zdi postupujte směrem zdola nahoru. Barvu ze zdi oškrabávejte tak dlouho, dokud se dostanete na její základový podklad. Nedůsledné odstranění staré barvy ze zdi se může dříve či později projevit prasklinami a jinými technickými a estetickými problémy.

Kam vyhodit drobný stavební odpad

Při této stavební činnosti vám vznikne takzvaný drobný stavební odpad. Jedná se o odpad, který vzniká při běžných udržovacích pracích, ke kterým není třeba vyřídit stavební povolení. Drobný stavební odpad nepatří do směsného ani do separovaného odpadu, ale do sběrného dvora v místě vašeho trvalého bydliště.

Autor článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku