Jak pěstovat rajčata: Od výsadby přes péči až po sklizeň
Šťavnatá červená rajčata jsou jednou z nejoblíbenějších plodin zeleninových zahrad. Předurčuje je k tomu poměrně nízká náročnost na péči a vysoká produktivita chutných plodů. Zahrádkář, který už někdy vypěstoval vlastní rajče, velmi dobře ví, že jeho chuti a vůni se nic nevyrovná. V tomto článku si proto projdeme celým vegetačním obdobím rostliny a naučíme se, jak pěstovat rajčata od výsadby přes péči až po sklizeň.
Výsadba rajčat
Rajčata jsou teplomilné popínavé rostliny, kterým se výborně daří ve slunečních záhonech. Málokdo ví, že v teplejších klimatických oblastech se pěstují jako vysoké trvalky. V našich zeměpisných šířkách je zničí první mrazy, takže je pěstujeme jako jednoleté letničky.
Kdy sázet rajčata
Rajčata vysazujeme výlučně ze silných předpěstovaných sazenic (cca 10 až 15 cm). Na vnějších záhonech se jim bude dařit, až když pomine riziko prvních mrazů. Většinou od poloviny května. Do skleníků a fóliovníků je můžeme vysazovat už o pár týdnů dříve. Rostlinky je vhodné cca týden před výsadbou postupně aklimatizovat na venkovní prostředí vynášením na polostinné místo během dne.
Přečtěte si také:
Jak mít krásné muškáty a těšit se z jejich bohatého kvetení?
Kde sázet rajčata
Pokud vysazujeme rajčata na vnější záhony, je vhodné slunečné místo, které jim dopřeje alespoň 6 hodin přímého slunce denně. Nejlépe se jim bude dařit v neutrálních, propustnějších hlinitopísčitých půdách. Záhon jsme si zkypřením a přidáním kompostu připravili již před výsadbou. Rajčata potřebují dostatečné provzdušnění, proto je vysazujeme ve větších rozestupech. Pro keříčkové odrůdy ideálně 80 až 100 cm, pro tyčková rajčata bude stačit 60 cm. Rostlinám se daří v blízkosti bazalky, šalvěje, rozmarýnu nebo hořčice.
Rajčata je samozřejmě možné pěstovat i na slunečních terasách nebo na balkonech. Využíváme velké květináče nebo vědra s drenážními otvory. Vhodné jsou také pevné pytle se substrátem. Pro menší květináče a nádoby volíme takzvané trpasličí odrůdy. Při vysazování rajčat do skleníků nebo fóliovníků vybíráme místo blíže k východu, aby byly rostlinky dostatečně provzdušněny. Vyhneme se tak vzniku plísní, na které jsou rajčata velmi náchylná. Pravidla výsadby platí stejně jako v případě záhonů.
Péče o výsadbu rajčat
Tyčková rajčata potřebují oporu. Pokud jsme nezatloukli opěrné kolíky již při výsadbě, učiníme tak nejpozději začátkem června. Vyšší rostliny by nám mohl zlomit vítr. Rajčata během růstu postupně vyvazujeme.
Zalévání rajčat
V obdobích sucha je samozřejmostí pravidelné zalévání – zpravidla vydatnější a méně často. Důležité je, aby kořeny stihly proschnout. Při zálivce dáváme pozor, abychom listy příliš nesmáčeli. Zaléváme odstátou vodou v teplotě vzduchu, nejlépe v ranních hodinách. Rajčata pěstovaná ve sklenících a v květináčích potřebují častější zálivku, protože substrát rychleji proschne. Během kvetení zálivku zredukujeme a opět vydatněji zaléváme v době zrání plodů. Tehdy provádíme zálivku vždy až po sklizni vyzrálých rajčat, abychom předešli jejich popraskání.
Vylamování bočních výhonků
Keříčkové a trpasličí rostlinky nevylamujeme. U tyčkových odrůd se snažíme zachovat silný hlavní stonek za účelem zvýšení úrodnosti. Z tohoto důvodu pravidelně vylamujeme boční výhonky, které vyrůstají zpravidla mezi listem a hlavním stonkem. Rostlinky zbavujeme také starších zežloutlých listů a v době zrání plodů i větších listů, které jim stíní. Ke konci vegetačního období můžeme rostlině vylomit i vrchol hlavního stonku, čímž zkvalitníme zrání posledních plodů.
Hnojení rajčat
Rajčata jsou mimořádně náročná na živiny. Pokud jsme však výsadbu udělali do dobře přehnojené půdy, je možné, že si rostlinky vystačí s živinami na celé vegetační období. Pokud ne, přihnojíme kompostem nebo hnojivem s obsahem vápníku, draslíku a fosforu. S hnojením je vhodné začít v průběhu července. Vedle toho půdu průběžně odplevelujeme, kypříme nebo mulčujeme.
Doporučujeme:
Ochrana rajčat před nejčastějšími chorobami a škůdci
Nemoci a škůdci představují tu největší hrozbu pro naši úrodu červených rajčat. Pokud je to možné, snažíme se jejich výskytu předcházet. Teprve když se prevence zdá neúčinná, využíváme vhodných přípravků a postřiků. Níže uvádíme nejčastější choroby a škůdce rajčat spolu s krátkým návodem na efektivní ochranu rostlin:
- Plíseň bramborová – prevencí je opatrné zavlažování bez nadměrného smáčení listů, dostatečné provzdušnění rostlin (zabezpečíme řidší výsadbou a častým větráním skleníků) a volba odrůd odolných proti plísním. V případě intenzivních a déle trvajících dešťů aplikujeme cílený postřik proti plísni.
- Hniloba špiček plodů – prevencí je harmonická výživa v době zrání plodů, dostatečná závlaha, aplikace tekutých hnojiv s obsahem vápníku a odbourání hnojiv s vysokým obsahem dusíku a draslíku.
- Septoriová skvrnitost – prevencí je mulčování, zalévání ke kořenům (bez smáčení listů), pravidelné odplevelování, dobré provzdušňování rostlin, pravidelné odstraňování žlutých, případně již napadených listů. V případě objevení skvrnitosti používáme rajčatové fungicidy nebo organické přípravky na bázi mědi a síry.
- Mšice – prevencí je pravidelná kontrola spodní strany listů rajčat. V případě výskytu mšic je klíčový včasný postřik vhodným přípravkem s krátkou délkou čekací lhůty (zpravidla proti mšici broskvové nebo mšici řešetlákové).
- Mandelinka bramborová – prevencí je pravidelná kontrola listů a včasné manuální vybírání škůdců. V pozdějším stádiu pomohou přípravky na bázi inhibitorů tvorby chitinu.
- Molice skleníková – prevencí je kontrola listů a umístění žlutých lepových destiček k rostlinám. V případě četného výskytu mušek pomůže cílený postřik přípravkem proti molici. Vhodné je aplikaci minimálně třikrát zopakovat s odstupem 3 až 5 dní.
Sklizeň plodů
Plody sbíráme průběžně, když dozrávají. Rané skleníkové odrůdy nás potěší první úrodou už na sklonku června. V červenci se to už ve sklenících a fóliovnících rudí sladkými plody. Na přelomu července a srpna nám začnou dozrávat trpasličí odrůdy v květináčích. Záhony se obsypou červenými rajčaty v srpnu a v září. Obíráme postupně tak, jak plody dozrávají. Pokud nám před příchodem prvních mrazů zůstávají na rostlinách zelená, nedozrálá rajčata, sklízíme je a necháváme dozrát na parapetu nebo ve skleníku.
P.S. – Věděli jste, že originální nápady na projekt domu či rady do domácnosti najdete také u našich sousedů? Navštivte naši slovenskou Modrú strechu.
Autor: Martina Dudová
Zastrešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modrej streche – @patrik_putera)
Zdroj foto: iStock
Ahoj stavaři, Jsem po výstavbě hrubé stavby na limitu zastavěné plochy a chci s…