Jak řešit stínění na terasu: Od závěsů až po pergoly
Přestože sluneční paprsky jsou příjemnou součástí pobytu na čerstvém vzduchu, čas strávený na přímém slunci je potřeba rozumně regulovat. Obzvlášť to platí během horkých letních dnů. Každý majitel terasy tak dříve či později začne uvažovat o nějakém způsobu stínění. Možností je na současném trhu poměrně mnoho a výběr závisí v první řadě na vašich očekáváních a finančních možnostech.
Chcete jen jednoduché stínění na terasu nebo i ochranu před nepříznivým počasím? Jak si představujete variabilitu stínění? Jak velkou plochu potřebujete zastínit? Při hledání odpovědí a nejlepšího řešení pro svoji terasu se nechte inspirovat naším přehledem možností stínění.
Exteriérové závěsy
Vnější závěsy představují poměrně levný, snadný a efektní způsob, jak si vytvořit stínění na terasu. Podmínkou je, aby terasa již měla zastřešení a konstrukci, na kterou lze uchytit garnýž. Doporučujeme vám použít speciální garnýž pro exteriérový závěs, která bývá flexibilní a nerezavějící. Hledejte nepromokavé závěsy ze zpevněných materiálů, které odolají i větru a bočnímu dešti. Některá mají očka i po stranách, takže si je můžete jednoduše přichytit i na boku. Většinou bývají vybaveny kroužky z nerezavějící oceli a suchým zipem, který umožňuje jejich propojení.
Přečtěte si také:
Slunečníky
Zahradní a terasové slunečníky zase poskytují jednoduché a rychlé řešení pro každého, kdo nechce mít na terase žádnou konstrukci. Nevýhodou je menší plocha stínění a fakt, že hůře odolávají nepřízni počasí – zejména větru a silným bouřím, během kterých je musíte skládat. Na druhé straně se jedná o poměrně levnou možnost, která nevyžaduje žádnou speciální montáž. Na zimu slunečník jednoduše odložíte as příchodem prvních paprsků jej můžete opět začít používat. Z hlediska životnosti doporučujeme masivnější slunečníky s pevnější nerezavějící konstrukcí.
Stínicí plachty
Stínicí plachty si někteří majitelé teras a zahrad volí pro jejich příjemnou až přímořskou atmosféru. Na trhu je naleznete v různých barvách, tvarech a materiálech. Pro stínění terasy si můžete vybrat jednu plachtu nebo je navzájem kombinovat. Disponují velmi dobrou variabilitou, takže se vám podaří spolehlivě zastínit přesně ten prostor, který potřebujete. Kromě samotné plachty však budete potřebovat také speciální kotevní materiál a konstrukci, na který jej uchytíte. Nepromokavé plachty vás v případě jejich správného vyspádování ochrání i před jemným deštěm.
Přečtěte si také:
Markýzy
Výsuvné markýzy jsou vhodným řešením pro terasy situované přímo u rodinných domů. Pomocí speciálních konzolí se totiž montují přímo na fasády. Na trhu je naleznete v různých provedeních a cenových relacích od nejjednodušších výsuvných až po složitější kazetové. Ty dražší zpravidla umožňují i využití dalšího příslušenství, například automatické ovládání s motorickým pohonem nebo sluneční či větrné senzory. K dispozici jsou také vertikální markýzy, které zajišťují boční stínění. Doporučují se zejména u západních teras. Markýza vás spolehlivě ochrání před sluncem, přičemž poskytne dobrou a poměrně jednoduchou variabilitu. Není však využitelná při silném dešti a větru.
Pergoly
Pergoly můžeme označit za nejdokonalejší, ale také nejnákladnější způsob stínění na terasu. Kromě slunce vás účinně ochrání také před deštěm a větrem, takže terasu můžete využívat i v případě nepříznivého počasí. Na trhu naleznete pergolové konstrukce ze dřeva nebo z hliníku. Každá z nich má své přednosti.
Pergola s hliníkovou konstrukcí
Hliníková konstrukce bez problémů odolá nepřízni počasí i zubu času. Působí moderním dojmem a bývá k dispozici ve více barevných provedeních, včetně oblíbené bílé a antracitové. Často se využívá v kombinaci s lamelovým systémem stínění, který poskytuje vynikající variabilitu. Hliníková pergola je vhodná pro terasy i zimní zahrady, kde se využívá jako volně stojící stavba nebo se kotví o stěnu domu. Její nevýhodou je vyšší vstupní investice.
Pergola s dřevěnou konstrukcí
Dřevěná pergola zase poskytuje designovou sourodost se stavbami venkovského typu, podlahami v dřevěném dekoru a paletovým nábytkem. Dřevo je samozřejmě ošetřeno tak, aby odolalo povětrnostním podmínkám a sloužilo dlouhá léta. Výhodou je nižší cena v porovnání s hliníkovou konstrukcí. K překrytí střechy se v tomto případě častěji používá klasický lexan, který ale může způsobit přehřívání terasy. Alternativou jsou látkové clony nebo hliníkové lamely. Mnozí majitelé přidávají boční dřevěné zástěny, které zajistí soukromí a ochrání před sluncem i před nepřízní počasí.
P.S. – Věděli jste, že originální nápady na projekt domu či rady do domácnosti najdete také u našich sousedů? Navštivte naši slovenskou Modrú strechu.
Autor: Martina Dudová
Zastrešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modrej streche – @patrik_putera)
Zdroj foto: iStock
Dobrý den, Chtěla bych se zeptat můžete nám poradit jak nebo co dát na zastíněn…