Jak se zbavit švábů: Velký přehled možností

  • 22.08.2023

Přestože jsou pro lidi odpudivým škůdcem, v přírodě mají svůj význam. Slouží jako potrava pro mnohé druhy živočichů, jako jsou ptáci nebo hadi. Jejich přítomnost přispívá k rozkladu organických materiálů v přírodních ekosystémech. Jsou rozmanitou a fascinující řadou hmyzu s významným vlivem na ekologii a lidskou společnost.

Na všechno z toho se můžeme dívat pozitivně, pokud je však nenajdeme v naší domácnosti. Švábi jsou známí tím, že kontaminují potravu a šíří mnohé nemoci. V jejich trávicím traktu mohou být přítomny patogeny, které se přenášejí na potravu nebo plody, s nimiž přicházejí do kontakty. To je hlavní důvod, proč je doma zkrátka nechceme. Jak se zbavit švábů jednou provždy? Přinášíme vám přehled možností v boji proti tomuto vytrvalému škůdci.

Jak se zbavit švábů
Zdroj foto: iStock

Švábi bývají nejčastěji v teplejších, vlhkých a tmavých prostorách. Můžeme je nalézt na toaletě, pod nábytkem nebo v elektrospotřebičích.

Švábi jak je neznáme

Švábi (odborný název Blattodea) jsou řád hmyzu, který zahrnuje více než 4500 druhů. Většina z nich žije v teplých tropických a subtropických oblastech. Patří mezi staré a odolné organismy, které se vyvinuly před více než 300 miliony lety. Jsou to noční tvorové se schopností přizpůsobit se různým prostředím, včetně lidských obydlí.

Odolný chitinový pancíř je chrání před vnějším prostředím. Mají antény, které fungují jako radary pro vyhledávání potravy. Většina švábů jsou saprofágy. To znamená, že se živí rozkládajícími se živočišnými a rostlinnými organismy, dokonce i mrtvými zvířaty. Některé druhy švábů se živí výlučně rostlinnou potravou, jiné mohou parazitovat na organismech.

Disponují neuvěřitelně rychlou schopností rozmnožování. Převážná část z nich klade vajíčka, která se liší velikostí a barvou v závislosti na druhu. Některé druhy se vylíhnou za pár dní, jiné několik týdnů nejprve na mladé nymfy, z nichž postupně vyrostou dospělí jedinci.

Prevence před šváby v domácnosti

Čistota nade vše – to je nejúčinnější prevence před šváby. V následujících bodech si ji rozebereme podrobně:

  • Pravidelný úklid a udržování pořádku je klíčový. Jelikož šváby lákají zbytky potravy a organický odpad, největším lákadlem jsou pro ně kuchyně a komora. Generální úklid v komoře a v kuchyňské lince je alfou a omegou, pokud doma tyto nevítané hosty nechceme. Důležitý je nejen pravidelný úklid těchto prostor, ale také třídění a vyhazování potravin po záruce. Při čištění polic v komoře můžeme použít ocet, který podpoří dezinfekci a odstraní zápach.
  • Důkladné uskladnění potravin je další způsob, jak předejít švábům. Všechny trvanlivé potraviny je lepší skladovat v hermeticky uzavíratelných nádobách, ne v papírových nebo původních obalech výrobků. Tím zamezíme přístupu švábů k potravinám.
  • Rychlé odstranění a separování odpadu – zbytky jídla je dobré vyhazovat do uzavíratelných popelnic. Ještě lepším řešením je separovat je do kuchyňského BIO odpadu. Nezapomeňme ani na pravidelné mytí odpadkových košů a nádob na biologický odpad.
  • Oprava spár je další účinnou prevencí. Švábi se mohou dostat do domácnosti skrz malé otvory, spáry a trhliny v oblasti stěn, exteriérových dveří a oken.
  • Pravidelné mytí nádobí – špinavé nádobí patří co nejdříve do myčky nebo je dobré jej co nejdříve umýt. Čím déle zůstává neumyté nádobí na kuchyňské lince, tím větší je pravděpodobnost, že si ho švábi všimnou.
  • Kontrola vlhkosti – švábi vyhledávají vlhké prostředí. Proto na ně můžeme narazit také v koupelně. Nepodceňujme pravidelné větrání v domácnosti a v případě potřeby řešme vlhké zdi v místnostech.
Jak se švábi dostanou do domácnosti?
Zdroj foto: iStock

Švábi mezi sebou komunikují pomocí chemických signálů. Vědci předpokládají, že signály přenášejí slinami nebo uhlovodíkem na povrchu jejich těl.

Jak se švábi dostanou do domácnosti?

Švábi nejsou jen důsledkem nedostatečné hygieny v domácnosti. Lehce se k nám mohou dostat například masivním stěhováním od sousedů, přes větrací otvory či trhliny ve zdi. Kromě toho si je můžeme přinést domů v nákupní tašce nebo k nám přicestují v balíku se zbožím ze zahraničí. Někdy se stává, že si je přineseme v zavazadle a oblečení po příjezdu z dovolené. Právě takovou migrací se švábi postupně kolonizovali do všech koutů světa.

Přírodní způsoby, jak se švábů zbavit

Existuje několik přírodních způsobů, jak se švábů zbavit. Tyto metody jsou méně invazivní a šetrnější k životnímu prostředí. Některé z nich mohou nahradit dezinsekci.

Borax sodný

Borax je minerál, který působí jako přírodní insekticid. Můžeme jej použít ve formě prášku a nasypat na místa, kde se švábi obvykle vyskytují – rohy, trhliny, zákoutí. Šváb zůstane po kontaktu s boraxem paralyzován. Přestože borax je přírodní sůl a je pro člověka relativně bezpečný, při používání nadměrného množství může být toxický. Proto je třeba být při manipulaci s tímto prostředkem obezřetný.

Sůl

Kuchyňská sůl je jednoduchým a cenově dostupným způsobem, jak se švábů zbavit. Nasypeme ji na stejné typy míst, jako v případě použití boraxu. Švábi může dehydratovat a snížit tím jejich populaci.

Zelné listy

Vůně zelných listů šváby přiláká. Stačí, abychom čerstvé listy zelí naskládali na místa, kde se švábi nacházejí. Po určité době na ně vylezou a můžeme je zneškodnit, aniž bychom vymýšleli speciální past na šváby.

Přírodní způsoby, jak se švábů zbavit
Zdroj foto: iStock

Éterické oleje

Vůně levandule, eukalyptu, máty nebo citronu je pro šváby velmi nepříjemná. Smíchejme několik kapek některého z éterických olejů s vodou a nastříkejme na místa, kde jsme šváby našli. Jsou pro ně natolik silné, že místa, kde voní, opustí.

Tip od Modré střechy:

Pokud nemáme levandulový éterický olej, vhodnou alternativou mohou být levandulové sáčky.

Kávová usazenina

Rozetřená kávová usazenina na místech výskytu švábů je způsob, jak je odplašit. Káva patří mezi další vůně, které švábům zrovna nevoní.

Skořice

Výhoda mleté skořice je v tom, že ji můžeme použít nejen jako prostředek k odstranění švábů, ale také jako voňavou prevenci. Její aroma je příjemné a není nijak toxické.

Soda bikarbona a ricinový olej

Z těchto dvou surovin namícháme pastu a aplikujeme ji do rohů a spár. Švábi ji zkonzumují, čímž následně uhynou.

Švábi se v některých kulturách stali symbolem trvanlivosti, odolnosti a obnovy. Jsou považováni za znamení vytrvalosti v těžkých podmínkách.

Chemické způsoby, jak se zbavit švábů
Zdroj foto: iStock

Chemické způsoby, jak se zbavit švábů

Pokud nám proti švábům nepomohly přírodní způsoby, můžeme vyzkoušet způsoby chemické. Některé z nich jsou insekticidní, jiné ne.

Insekticidní spreje

Šváby zabijí prakticky ihned po kontaktu s látkou. Většinou mají dlouhodobý účinek, pokud se nasprejované místo neumyje. Některé z přípravků na šváby nemají nepříjemné chemické vůně, takže je jejich používání komfortní a rychlé. Po použití a vyhubení švábů je nutno místnost, ve které byly insekticidní spreje použity, pořádně vyvětrat.

Gel na šváby

Gely jsou vyrobeny z aktivních živin a koloidních prvků, které jsou zdrojem vody pro hmyz. Jejich speciální konzistence umožňuje rychlé a snadné přilnutí ke všem druhům povrchů. Oproti sprejům mají výhodu, že se dají používat, aniž bychom museli místnost opustit nebo větrat. Ve většině případů jsou účinné na všechna vývojová stadia švábů.

Jak se zbavit švábů bez chemie

Kromě přírodních a chemických tipů jsou na moderním trhu k dispozici i jiné možnosti, jak se švábů zbavit.

Lepová past na šváby

Funguje na jednoduchém principu lepidla, na které se švábi přilepí a nedokážou se z pasti dostat pryč. Schopnost lepení trvá až několik měsíců, většinou bez zápachu. Lepové pasti na šváby nejsou pro člověka ani pro domácí zvířata toxické.

Elektronický lapač švábů

O něco dražší investicí do boje proti švábům jsou elektronické lapače. Fungují na principu elektrických výbojů, které šváby ihned usmrtí. Jsou opakovatelně využitelné a mají nízkou spotřebu elektrické energie.

Ultrazvukový odpuzovač švábů

Ultrazvukové frekvenční signály ovlivňují nervový systém švábů. Způsobují dezorientaci v prostoru, což vede k tomu, že švábi místnost opustí. Jsou netoxické a lze je použít všude, kde je přístup k elektrické zásuvce. Zvukové vlny, které vydávají, jsou mimo rozsah sluchu lidí a většiny domácích mazlíčků.

Kolik stojí dezinsekce?
Zdroj foto: iStock

Kolik stojí dezinsekce?

Když nepomůže nic z výše uvedených možností, je nezbytné zavolat si na pomoc profesionály a provést dezinsekci. Cena závisí na mnoha faktorech, jako je velikost objektu, stupeň zamoření škůdci, množství a typu použitého insekticidního přípravku a také lokality. Obecně se ceny za dezinsekci švábů pohybují přibližně v rozmezí od 1200 – 2800 Kč.

P.S. – Věděli jste, že originální nápady na projekt domu či rady do domácnosti najdete také u našich sousedů? Navštivte naši slovenskou Modrú strechu.

Autor: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku