Jak si vybrat správné lepidlo na obklady a dlažby
Každou domácnost je potřeba čas od času zmodernizovat. Toho se týká i výměna starých obkladů nebo dlažeb. Máte už design budoucí koupelny, kuchyně nebo chodby do puntíku naplánovaný? Věnujte pozornost také lepicím hmotám. Ty totiž významně ovlivní vzhled i funkčnost obložení.
Snad ve všech stavebninách narazíte na celou řadu lepidel s různými vlastnostmi. K mání jsou například cementová či disperzní lepidla a pomalu i rychletuhnoucí hmoty. U vybraných dodavatelů seženete také nízkoprašná lepidla od firmy Weber. Volba správného lepidla záleží hlavně na umístění, velikosti dlaždic a obkladů nebo náročnosti aplikace.
Vyznejte se v označení lepicích hmot
V rámci lepicích hmot funguje systém značek, který kombinuje písmena a číslice. Každá značka tu představuje určitou vlastnost lepidla. Pomůže vám tak s nákupem optimálního produktu pro konkrétní aplikaci.
Písmeno na prvním místě v označení (např. C2TE S2) prozrazuje, z jakých materiálů se lepidlo skládá. Pro lepení dlaždic a obkladů se běžně používá cementové lepidlo „C“. Jde o sypkou směs, kterou stačí smíchat s vodou.
Disperzní lepidlo „D“ je předem připravená hmota, obvykle na bázi vodní. Použijete ho při lepení na nestandardní podklady, jako je dřevo, lamino, umakart nebo sádrokarton, ale také na běžné drobné opravy, kde nechcete míchat sypkou cementovou směs. Pro extrémně namáhané spoje můžete využít lepidlo na bázi reakčních pryskyřic „R“. Aby lepidlo vytvrdlo, musí se tyto složky smíchat dohromady v mísícím poměru udávaný výrobcem, voda se u těchto lepidel nepřidává.
Jedno univerzální lepidlo neexistuje
Písmena v označení lepidla popisují jeho určitou vlastnost. A jaký tedy mají smysl číslice? Ty zase poukazují na vylepšení dané vlastnosti či parametru. Značení C1 odkazuje na standardní lepidla, C2 pak znamená zlepšené lepidlo s požadavky na doplňkové charakteristiky, jako jsou například vysoká počáteční tahová přídržnost, tahová přídržnost po cyklech zmrazení – rozmrazení atd.
K dostání jsou také lepidla s příčnou deformací. Tedy se schopností se do určité míry deformovat a tím vyrovnávat pohyby nalepených dlaždic. Taková lepidla se hodí na objemově nestálé podklady (např. do místností s podlahovým vytápěním) nebo pro pokládku velkoformátových dlažeb a jsou to lepidlatakzvaně flexibilní. Označení S1 znamená příčnou deformaci 2,5 až 5 mm, označení S2 nesou lepidla s příčnou deformací nad 5 mm.
Chystáte se obkládat stěny? Pak si raději pořiďte lepidlo se sníženým skluzem „T“. Pokud obkládáte poprvé svépomocí, sáhněte po lepidle s prodlouženou dobou zavadnutí „E“. Zajistí vám dostatek času na úpravu případných chyb. Opakem je rychletuhnoucí lepidlo „F“ na povrchy, které chcete co nejrychleji využívat a zatěžovat.
Aby se při lepení neprášilo: nízkoprašná technologie LOW DUST
Příprava na lepení obkladů není úplně čistá práce. A to platí dvojnásob pro klasická sypká lepidla na bázi cementu. Největším problémem je prašnost – prach kontaminuje další konstrukce stavby a může způsobit alergické reakce. Řešení nabízí bezprašné lepicí hmoty Weber.
Díky ucelenému sortimentu LOW DUST nalepíte jakýkoliv formát obkladů a dlažby. Ať už pracujete v interiéru, nebo venku na terase. A dokonce to zvládnete bez použití respirátoru.
Čerstvou novinkou v nabídce je lepidlo webercolor flex multigel. Jde o lepidlo s vlákny s krémovou konzistencí, která je ideální pro pokládku dlaždic na podlahy s vytápěním a velkoformátové prvky. Novou součástí sortimentu je také flexibilní cementová hydroizolace a lepidlo v jednom weberxerm 844. Rychle vyzrává a hodí se do koupelen, wellness prostorů i do bazénů.
Nevíte si rady s volbou toho správného lepidla pro váš projekt? Zeptejte se odborníků z Centra technické a obchodní podpory Saint-Gobain, získáte od nich doporučení na vhodné řešení i pracovní postup. A navíc vám připraví kalkulaci materiálu úplně zdarma.
Dobrý den, zedník nám obložil koupelnu a toaletu. U toalety začalo lepidlo takto…