Jak vybrat střešní krytinu?
Střecha je koruna domu, která podstatně ovlivňuje celkový dojem samotné stavby. Při jejím výběru je třeba zohlednit barevné provedení, tvar krytiny a řadu dalších aspektů, než začneme střechu budovat, případně rekonstruovat.
Pokud mluvíme o nové střeše, její plánování probíhá v procesu projektování stavby, přičemž zde nám je nápomocný hlavně architekt. Jde-li však o rekonstrukci a rozhodnutí o volbě střešní krytiny je na našem rozhodnutí, nesmíme to podcenit. Nezoufejte. Poradíme vám, jak vybrat střešní krytinu.
Střešní krytina má v první řadě za úkol chránit celou stavbu před povětrnostními vlivy – deštěm, větrem, sněhem a podobně. To už zvládne každá, která je na trhu. Při její volbě však nesmíme zapomínat například na nosnost krovu, sklon střechy, konečné využití podkroví, životnost materiálu, případně stálost barev. Na trhu je v současnosti množství syntetických i přírodních materiálů, které se odlišují nejen svým provedením a dostupností, ale také cenou.
Betonová střešní krytina
Tato střešní krytina je vyrobena z cementu, křemičitého písku, vody a barevných pigmentů. Má nízkou nasákavost, je vysoce mrazuvzdorná, barevně stálá a její životnost se odhaduje na jedno století. Poskytuje dostatečnou zvukoizolaci a ve velké míře pomáhá udržovat teplo z interiéru. Za nevýhodu lze považovat cenově vyšší náklady na kvalitní hydroizolaci s bedněním v případě menšího sklonu a na pevnější střešní konstrukci z pohledu vysoké hmotnosti krytiny. Také nesmíme zapomínat na horší manipulaci a pracnost. Lze ji použít u střech od 7°.
Podívejte se také na:
Reálné fotografie domů a střech od našich uživatelů (Střecháčů)
Keramická střešní krytina
Výroba z jílovitých materiálů jí poskytuje dlouhou životnost (asi 80–100 let) bez jakékoli údržby, nízkou nasákavost, vysokou odolnost vůči mrazu, povětrnostním vlivům a ohni. Keramická střešní krytina poskytuje výborné zvukoizolační a akumulační vlastnosti.
Oproti betonové krytině lépe odolává kyselým dešťům a také je odolnější vůči usazování mechů a nečistot, jelikož její povrch je hladší. Lze ji použít na střechy se sklonem přibližně od 25°, avšak doporučuje se o něco strmější střecha. Ke zhotovení střešní konstrukce je třeba zvolit mohutnější materiály, jelikož se keramická krytina vyznačuje vysokou hmotností.
Plechová krytina
Tato střešní krytina je lehká, což přispívá k menší spotřebě dřeva pro konstrukci střechy. Vyznačuje se nulovou nasákavostí a tím i dlouhou životností, která se odhaduje přibližně na 30–50 let bez jakékoli údržby. Lze ji využít již při sklonu střechy od 8°.
K nevýhodám lze přiřadit nízké akumulační a zvukoizolační vlastnosti. Při dešti či silném větru lze slyšet zvuky, které by mohly uživatele stavby obtěžovat. Pokud si chce stavebník zlepšit zvukoizolační vlastnosti, vyžaduje to důkladnou izolaci, což v konečném důsledku zvyšuje náklady na realizaci. Plechová střešní krytina se vyznačuje také vysokým difuzním odporem, což může vést při špatné konstrukci ke vzniku plísní a bakterií.
Asfaltové šindele
Jsou velmi lehké a jejich pokládka je jednoduchá. Montují se na střechy se sklonem přibližně od 10° pro plné bednění hřebíkem. Bednění musí být suché, hladké, pevné a bezpečně připevněné. Umožňují širokou škálu barev a tvarů. Jejich složení poskytuje vysoký komfort, jsou vodovzdorné a povrch chrání před UV zářením.
Bitumen
Je vyráběn vysokým tlakem při vysoké teplotě. Díky tomu se dosáhne uceleného systému. Lze jej zakoupit buď ve formě vlnité střešní krytiny, nebo v podobě tašky. Velice snadno se s ním zachází, což umožňuje rychlou a efektní montáž za relativně nízkou cenu. Ukládáme jej na bednění nebo laťování již na velmi nízký sklon střechy, a to od 5–10°. V případě potřeby jej lze doplnit i kvalitní hydroizolací. Jeho životnost je odhadována na půlstoletí.
Vláknocementová krytina
Střešní krytina tohoto typu je vyráběna bez škodlivého azbestu, který se v minulosti přidával do střešní krytiny, přesto je kvalitní a nepodléhá povětrnostním vlivům, což prodlužuje její životnost na téměř 40–50 let. Je lehká a velmi dobře se s ní pracuje.
Vyrábí se ve formě obdélníků, bobrovky, vlnité krytiny i ve tvaru šablony. V závislosti na tvaru krytiny přizpůsobujeme také montáž a zároveň i sklon střechy. Její povrch může být hladký, případně může imitovat břidlici. Prostor pod krytinou musí být dostatečně odvětrán a samotný střešní systém lze doplnit i hydroizolací.
Plastová střešní krytina
Je vyráběna z recyklovaného plastu s příměsí kovu, pryže případně jiných termoplastů. Krytina je pružná a odolná vůči mechanickému poškození. Má hladký povrch, takže dobře odolává povětrnostním vlivům a nevytváří se na ní mechový porost.
Přírodní střecha
Jde o střechy z přírodních materiálů, které lze nalézt kdekoli v přírodě. Vyznačují se více pozitivními vlastnostmi v závislosti na použitém materiálu. Lze je aplikovat na rovné i šikmé plochy. Při jejich navrhování je třeba zvážit její nosnost, nepropustnost vody, tepelnou i zvukovou izolaci a její odolnost vůči ohni.
Břidlicová střecha
Je finančně náročná, protože se dováží ze zahraničí, a každý jeden kus krytiny je individuálně přizpůsoben na střechu. Avšak výsledný efekt přináší nejen estetickou hodnotu, ale i finanční hodnota samotné budovy stoupne. Břidlice je velmi kvalitní, a jelikož jde o přírodní materiál, neškodí životnímu prostředí. Vyznačuje se dobrými zvukovými i tepelnými vlastnostmi. Protože je velmi těžká, vyžaduje mohutný krov, který udrží vysokou zátěž.
Stále nevíte, jak vybrat střešní krytinu?
Zeptejte se v největším Fóru o bydlení – v sekci Střecha
Štípaný dřevěný šindel
V dnešní době velmi často používaný způsob krytí střechy. Vyrábí se ze dřeva, které lze dobře štípat, a to cedru, borovice, smrku, jedle apod. Štípání se provádí ve směru vláken, přičemž tato vlákna nesmějí být narušena. Mohlo by to způsobit nesprávné odtékání vody a v konečném důsledku hnilobu, plíseň a nežádoucí vegetaci.
Tento druh krytiny je mnohem náročnější na údržbu než jiné syntetické krytiny. Je třeba ji pravidelně kontrolovat a starat se o ni obnovením nátěru, zbavováním případného mechu či hub. Toto vše může prodloužit její životnost, která je v případě kvalitního zhotovení odhadována na přibližně 60 let.
Střecha z třtiny
V minulosti se používala a v dnešní době se tento způsob vrací. Třtina se sekala v zimě, následně se čistila a třídila. Bylo nutné z ní odstranit stébla napadená hnilobou a plísněmi. Později se ukládala v příčných svazcích na střechu, která měla dostatečný sklon. Větší sklon prodlužuje životnost střechy, jelikož rychleji odtéká voda. Tloušťka třtiny je přibližně 25–40 cm. Při vyšších tloušťkách dosahuje třtina skvělých akustických i izolačních vlastností.
Zelená střecha
Jak vybrat střešní krytinu, která bude ekologická? A co takhle zelená střecha? Jde o vrstvu živé vegetace, která pokrývá střechu. Lze ji použít na jakýkoli typ střechy. Zelená střecha má několik výhod – výborná tepelná a zvuková izolace, je nehořlavá, vyznačuje se dlouhou životností, zlepšuje okolní klima, je ekologická, blízká přírodě a v konečném důsledku estetická.
Za nevýhodu mohou někteří považovat její váhu a tím i obrovskou zátěž na krov. Při jejím projektování nesmíme zapomínat i na tající sníh, který ve velké míře zvýší její váhu. Zelená střecha může být extenzivní nebo intenzivní. U extenzivní jde o nízký porost ve výšce trávy. Její tloušťka je asi 15 cm a její použití je méně časté. Intenzivní je více využívána a její tloušťka je mnohem větší. Její součástí je vyšší porost, keře, velké květiny, případně i malé stromy.
P.S. – Navštivte i naši slovenskou verzi Modrá strecha, ve které naleznete spoustu dalších rad, tipů a inspirací od našich sousedů „střecháčů“ 🙂
Autor článku: redakce Modré střechy
Zdroj foto: iStock, Canva
Prosím o informace, zda se někdo setkal s podobným problémem a řešil jej s dodav…