Jak vybrat televizi a co nepodcenit? 7 rad od odborníka, které byste neměli přehlédnout

  • 20.02.2024

Jak vybrat televizi? Je důležitější úhlopříčka, rozlišení, kvalitní obraz a reproduktory nebo inteligentní funkce? Pokud právě přemýšlíte nad koupí televizoru, provedeme vás jeho výběrem od A po Z.

jak vybrat televizi
Zdroj: iStock

Úhlopříčka v palcích i centimetrech

Jedním z nejčastějších faktorů, které se při výběru televizoru berou v potaz, je úhlopříčka. Čím větší úhlopříčku váš nový televizor bude mít, tím působivější obraz můžete očekávat.

Velikost úhlopříčky byste samozřejmě měli přizpůsobit velikosti pokoje, kde televizor chcete umístit. Platí, že vzdálenost mezi místem, odkud televizor sledujete a televizorem samotným by měla být mezi 2,3 až trojnásobkem úhlopříčky televizoru.

Vyšší rozlišení televize umožňuje snížit minimální doporučenou vzdálenost pro pozorování (limit, kdy jsou pixely rozlišitelné). Na druhou stranu se s rostoucí úhlopříčkou televizoru zvětšuje i doporučená vzdálenost pro pozorování.

Nejoblíbenější a nejprodávanější úhlopříčky mají 125, 139, 152 a 164 cm. Dnes se velikost úhlopříčky standardně uvádí také v palcích.

jak vybrat televizor
Zdroj: iStock

Rozlišení televizoru v pixelech

Čím více pixelů televizor má, tím bude obraz ostřejší. Pokud tedy chcete co nejkvalitnější obraz, měli byste chtít co nejvyšší rozlišení.

Rozlišení televizoru je vyjádřeno počtem jeho pixelů, tedy obrazových bodů. Je definováno jako počet pixelů v šířce (sloupci) násobený počtem pixelů ve výšce (řádku). Čím je rozlišení vyšší, tedy čím více pixelů obrazovka obsahuje, tím je obraz ostřejší. Pro dosažení nejostřejšího a tedy nejkvalitnějšího obrazu je důležité mít televizor s vysokým rozlišením.

V současném sortimentu televizorů se nejčastěji vyskytují tyto tři typy rozlišení:

  • Full HD – 1 920 × 1 080 pixelů
  • 4K Ultra HD – 3 840 × 2 160 pixelů
  • 8K Ultra HD – 7 680 × 4 320 pixelů

Nejoblíbenější volbou je 4K Ultra HD. Nižší rozlišení (Full HD) již odborníci nedoporučují a televizory 8K Ultra HD patří do vyšší cenové kategorie. Jsou určeny především zákazníkům, kteří se nebojí investovat a připlatit si za nejkvalitnější rozlišení.

Sencor SLE 65MUS700TCSB MINI LED TELEVÍZOR
Zdroj: Sencor (Fast Plus)

Zobrazovací technologie a jejich výhody

Na výběr máte různé zobrazovací technologie. Každá má své výhody. Jaký je tedy rozdíl mezi LCD/LED, OLED a QLED technologií?

  • Moderní televizory nejčastěji využívají technologii LCD s LED podsvícením. Takové televizory dosahují vyššího kontrastu a dokáží zobrazit i absolutní černou.
  • OLED televizory nemají podsvícení. Namísto toho svítí každý pixel sám o sobě. Tato technologie se v současnosti považuje za nejvyspělejší. Dosahuje absolutní černé barvy, a to dokonce i při zobrazování těch nejjemnějších detailů.
  • QLED televizory jsou schopny zobrazovat více barev než běžné LED televizory. Obraz je proto živější.

Tip od odborníka

„LCD displeje jsou nejznámější a existují už velmi dlouho. Jsou to obrazovky z tzv. tekutých krystalů a v závislosti na materiálu krystalů jsou buď obyčejné (pouze LCD), nebo výrazně vylepšené, případně to nejlepší, co dnes můžete mít. Ty se nazývají LCD (QLED) a v naší společnosti je nazývají také LCD (ULED). Tady je potřeba si uvědomit, že kromě toho, že jsou v rámci LCD nejlepší, používají je vyšší, tedy také kvalitnější kategorie výrobků, se kterými nic nezkazíte. A jelikož LCD krystaly nevyzařují vlastní světlo, tak abyste na obrazovce něco viděli, musí být osvětlené, v tomto případě podsvícené. Na začátku se to dělalo pomocí obyčejných trubic, ale dnes se pracuje s LED diodami, které asi každý zná z LED žárovek. Jsou úsporné a světlo si můžete snadno nastavit podle svých potřeb.“ upřesňuje Matej Hušták, odborník na TV a technologie společnosti Hisense.

jak vybrat televizor s podsvícením Hisense
Zdroj: Hisense

Nezapomeňte na streamovací služby a SMART funkce

SMART televizory mají vlastní operační systém. Většina výrobců televizorů preferuje používání operačního systému Android TV. Můžete se připojit k internetu a využívat mnoho zajímavých a užitečných aplikací.

Některé aplikace jsou v televizoru již nainstalovány, jiné si můžete libovolně stahovat tak, jak jste na to zvyklí také u mobilů. Mezi typické aplikace pro chytré televizory patří aplikace různých streamovacích služeb, ale i další video služby (VOYO, Lepší.TV, Disney+, HBO, YouTube, Netflix a jiné). Instalovat můžete také aplikace pro telefonování, prohlížení počasí a podobně.

Televizory můžete ovládat také hlasem. Stačí, aby měli inteligentního hlasového asistenta. I ovladač má však mnohé zajímavé funkce. Praktické jsou samozřejmě také bezdrátové klávesnice k televizoru, díky kterým můžete surfovat na internetu tak pohodlně jako na počítači.

streamovací služby a SMART funkce v televizoru
Zdroj: iStock

Jak vybrat televizi? 7 užitečných rad od odborníků na závěr

Na závěr pro vás máme několik užitečných rad, jak vybrat televizi v závislosti na tom, co od něj očekáváte.

  1. Spotřeba energie: Energetické nároky televizorů se liší podle technologie. Plazmové televizory mohou spotřebovat až 250 kWh ročně. LCD televize má spotřebu v průměru i 150 kWh ročně, přičemž novější technologie dosahují nižší spotřeby. 48 palcový OLED televizor má roční spotřebu přibližně 110 kWh ročně a 55 palcový QLED kolem 106 kWh ročně.
  2. Pokud rádi sledujete filmy, videa a hrajete hry, určitě se vám bude hodit televizor s vysokým kontrastem a dynamickým rozsahem, který je schopen zobrazovat HDR obsah.
  3. Máte rádi romantiku či atmosféru při sledování filmů? Nezapomeňte na podsvícení v rámu nebo na celé ploše LCD panelu, tedy plošné, tzv. Direct LED.
  4. Ještě než si koupíte televizi, tak byste měli vědět, kolik budete potřebovat HDMI portů. Standardem jsou 2 až 3. K televizoru můžete tímto způsobem připojit například herní konzoli, Blu-ray přehrávač, počítač, notebook, domácí kino nebo set-top box. Bude se vám hodit i USB port.
  5. Dbejte na kompatibilitu. Pokud například vlastníte novou herní konzoli, měli byste si dát pozor, aby televizor disponoval konektorem HDMI 2.1.
  6. Vybrat si můžete z více značek, ať už je to Samsung, LG, Sony, Panasonic, Hisense, Sencor, JVC, TCL nebo Philips.
  7. Obnovovací frekvence: Pokud plánujete hrát například konzolové hry, tak je pro vás důležitá vysoká obnovovací frekvence. V nabídce naleznete televizory s obnovovací frekvencí 50 až 100 Hz. Měli byste však sáhnout po té vyšší. „Obnovovací frekvence u televizoru vyjadřuje počet snímků za sekundu, které může obrazovka zobrazit. Vychází se přitom z jednotky hertz (Hz), která určí, kolik pravidelně se opakujících dějů se odehraje za jednu vteřinu.“ odpovídá Martin Bartek, produktový manažer značky Sencor ze společnosti Fast Plus.

Tip Modré střechy: laserové televizory budoucnosti

Laserové televizory představují nejnovější technologii v této oblasti. Tyto televizory jsou kombinací projekční jednotky a pevné obrazovky nebo promítacího plátna, které mohou mít velikost až 120 palců. Přestože se jedná o projekční televizory, nemusíte se obávat, že byste museli ve vašem domě provádět speciální úpravy, abyste je mohli používat.

Při výběru televizoru se zohledňují i další faktory, jako například kontrast, jas obrazovky, spotřeba a další technologické parametry, které zajistí zážitek ze sledování. Pokud si nejste jisti, jak vybrat televizi, doporučujeme se o těchto technologických záležitostech poradit s odborníkem.

P.S. – Věděli jste, že originální inspirace do zahrady, nápady na projekt domu a rady do domácnosti najdete také u našich sousedů? Navštivte naši slovenskou Modrou střechu.

Autor článku: redakce Modré střechy ve spolupráci s odborníky z Hisense a Sencor (Fast Plus)

Zdroj foto: iStock, Hisense, Sencor (Fast Plus)

Diskuse na téma článku