Jak vybrat vánoční stromek? Velký přehled dostupných možností

  • 20.12.2022

Vánoční stromek neodmyslitelně patří k nejkrásnějšímu období roku. Na celém světě je považován za jeden ze základních symbolů Vánoc. Mnozí z nás sáhnou po umělých i živých stromcích. Dnes je však na trhu slušná nabídka v obou kategoriích. Jak vybrat vánoční stromek? Pojďme se společně podívat na dostupné vánoční stromky, abychom vám usnadnili výběr.

Jak vybrat vánoční stromek
Foto: iStock

Jak vybrat vánoční stromek?

Základními kritérii při výběru stromku jsou jednoznačně výška a druh – živý/umělý.

Výška by se měla odvíjet především od výšky místnosti, do které chcete stromek umístit. Samozřejmě byste se měli řídit také celkovými prostorovými možnostmi. Rozhodně záleží i na dalších rozměrech stromku – zejména na jeho šířce. Do každého prostoru se nevejde stejně široký strom.

Nezapomeňte počítat s výškovou rezervou – nahoře je obvykle ozdoba (špice, hvězda apod.) a dole stojan (u umělých stromků je rozměr obvykle uveden se stojanem, ale u živých stromků byste měli dopředu myslet i na tento aspekt).

Stále nevíte, jak vybrat vánoční stromek? Záleží na vašich osobních preferencích, zda si vyberete živý nebo umělý stromek. Umělý vánoční stromek je šetrnější k životnímu prostředí a vydrží mnoho let. Pokud však bydlíte v domě, je dobrým nápadem koupit si například živý vánoční stromek v květináči, který můžete po Vánocích zasadit.

Zapojte se do diskuse:

Kdy zdobíte vánoční stromeček? Zdobí někdo už na začátku Adventu?
živý vánoční stromek v květináči
Foto: iStock

Živý vánoční stromek

Při nákupu živého vánočního stromku se ujistěte, že není starý. Jak to zjistíte? Stačí s ním zatřást a zjistit, kolik jehličí z něj opadá. Větvičky musí být čerstvé, ne suché, a jehličí nesmí být nahnědlé, ale sytě zelené a pružné. Měl by vypadat přiměřeně hustě, zdravě a symetricky. Ideální je koupit ho těsně před Vánocemi (nejen kvůli čerstvosti stromku, ale také kvůli skladování před zdobením). Při koupi se prodejce zeptejte na péči o stromek, aby vám vydržel co nejdéle. Doporučujeme nekupovat předem zabalený stromek, abyste se doma vyhnuli zbytečným nepříjemným překvapením. Doma stromek před ponořením do vody zkraťte asi o 3 cm – lépe pak nasákne vodu.

Zajímají vás reálné zkušenosti, rady a tipy?

Zapojte se do diskuse v našem Fóru: Kde mají pěkné vánoční stromky?

Typy živých stromečků:

Jedle – nejoblíbenější druh živého stromku. Má odolnější jehličí, bývá hustší, často s měkčím jehličím a symetrickým tvarem.

Borovice – je víceméně opakem jedle – řidší, s delším jehličím, ale také jeden z nejodolnějších stromků. Zároveň má příjemnou, pronikavou vůni, kterou má mnoho lidí rádo.

Smrk – vyznačuje se příjemnou vůní a výraznější barvou. Je oblíbený pro svou cenovou dostupnost. Pozor však na jehličí, které je náchylnější k opadání, zejména v teplejších prostorech, kde se topí.

Mezi nejběžnější druhy stromečků patří: borovice lesní, smrk ztepilý, smrk pichlavý a jedle kavkazská.

živý vánoční stromek jedle
Foto: iStock

Pronájem živého stromku

Vraťme se na chvíli k výše zmíněným živým stromkům v květináčích. V současné době poskytují různé zahradnické obchody službu pronájmu živého stromku v květináči, který po Vánocích vrátíte zpět do obchodu, kde o něj budou dále pečovat, aby mohl být příští rok opět použit pro někoho jiného.

Kolik stojí vánoční stromek?

V závislosti na vašich preferencích (ať už jde o druh nebo velikost) se ceny živých stromků samozřejmě značně liší. Nejmenší (do 150 cm) lze pořídit za 20 až 35 eur. Stromek obvyklé velikosti (do 190 cm) stojí přibližně 25 až 50 eur, mohutný stromek nad 200 cm – vhodný zejména do vysokých místností nebo jiných velkých prostor – stojí obvykle více než 50 eur.

Nezapomeňte si však ověřit, zda cena stromku zahrnuje také například stojan na vánoční stromek, balení nebo dopravu.

Umělý vánoční stromek

Kromě toho, že je tato varianta ekologicky výhodnější, protože pro vaše potěšení není třeba kácet žádné stromy, je často i praktičtější. Z umělého stromku o Vánocích neopadá žádné jehličí, ale přijdete o typickou vůni jehličí. Kvalitní stromek vydrží při správné péči a skladování mnoho let.

Typy umělých stromků:

2D strom – 2D znamená, že jehličí má pouze 2 rozměry. Takový strom patří k levnějším variantám. Přestože jehličí není na pohled zcela autentické, svůj účel samozřejmě splní, protože strom vypadá symetricky a hustě. Na drátcích (základna větví) má ploché jehličaté štětiny z PVC materiálu, které imitují skutečné jehličí. Obliba 2D stromků postupně klesá, i přesto je prodejci mají stále v nabídce.

3D stromek – takový stromek vypadá autentičtěji, reálněji a celkově stabilněji. Jehličí z polyethylenu vypadá realisticky, je pevnější, nedeformuje se a lépe drží ozdoby. Větve jsou vytvořeny odlitím živých větví z gumy. PE jehličí je obvykle doplněno PVC jehličím ve vnitřních částech, aby stromek působil hustším dojmem. Barvy jehličí jsou v různých odstínech, aby bylo dosaženo realističtějšího vzhledu.

Full 3D stromek – jeho větve jsou výhradně 3D (bez 2D jehličí), takže vypadá nejvěrohodněji. Takový stromek, který je tím nejluxusnějším, co trh s umělými vánočními stromky nabízí, je zárukou kvality (samozřejmě za vyšší cenu). Vypadá tak opravdově, že je na první pohled k nerozeznání od živého. Kmen a větve jsou pokryty drobným hnědým jehličím, které zaručuje dokonalý vzhled. Full 3D vánoční stromek  je pevný, kvalitní, odolný a vypadá majestátně.

Hledáte dokonalý vánoční stromek?

Zeptejte se na zkušenosti v největším diskusním Fóru o bydlení v Česku: Vánoční stromek v květináči, za kolik? Vydrží déle?

Barevné a typové variace

Stejně jako u živých stromků si můžete vybrat i umělé podle typu. V nabídce e-shopů i kamenných prodejen najdete smrky, jedle a borovice, a to v hustších i řidších variantách. V současné době jsou však velmi oblíbené i různé barevné variace – a to nejen v rámci zelených odstínů jehličí. Oblíbený je zejména zasněžený vzhled stromků. Pro odvážlivce, kteří rádi experimentují, jsou k dispozici například stromky s fialově zbarveným jehličím.

Cena umělého vánočního stromku

Průměrná cena umělého vánočního stromku klasické pokojové velikosti se pohybuje kolem 80 EUR. Cena se však liší v závislosti na designu nebo barvě. Zasněžené stromky jsou často dražší a jejich cena roste s kvalitou jehličí. Obyčejné malé stolní stromky lze pořídit již za 10 eur. 3D stromky se prodávají za více než 150 eur a za vysoce kvalitní full 3D stromek můžete zaplatit více než 350 eur. Záleží však také na tom, zda stromek obsahuje LED osvětlení nebo nějaké ozdoby.

Tak co? Pomohli jsme vám s výběrem? Vánoce jsou tu co nevidět, tak do toho!

Autor článku: Michaela Debnárová @its1mishell

Zdroj foto: iStock, Canva

Diskuse na téma článku