Jedovatí pavouci v Česku: Které druhy se mohou dostat do vašeho domu?
Mnoho lidí se pavouků bojí. Arachnofobie je jednou z nejrozšířenějších fobií vůbec. Už samotná přítomnost pavouka může být pro někoho strašidelná. V Česku navíc existuje i několik druhů jedovatých pavouků, kteří se mohou dostat i do vašich domovů. Existuje však důvod, proč byste se jich měli opravdu bát? Jsou jedovatí pavouci v Česku opravdu nebezpeční?
Jedovaté pavouky v Česku najdete v zemi, trávě i ve vašich obydlích
Do našich domovů se může dostat mnoho nezvaných hostů. Mezi nimi i jedovatí pavouci.
Slíďák tatarský (Lycosa singoriensis)
Jestli se bojíte pavouků, tak slíďák tatarský (Lycosa singoriensis), největší pavouk v Česku, vás asi moc nepotěší. Rozpětí jeho nohou může dosahovat až 7 centimetrů. Vyhovují mu klimatické podmínky. Má totiž rád teplá stanoviště na slunci a obnaženou půdu bez vegetace. V půdě si totiž vytváří chodbičky.
Pavouk je pro člověka neškodný a neútočí. Pokud kousne, udělá tak v sebeobraně, například když byste ho chtěli chytit holou rukou. Může vám však vlézt do boty. Kousnutí slíďákem sice bolí a dá se přirovnat k bodnutí včely, ale určitě není nebezpečné.
Pokoutník domácí (Tegenaria domestica)
Jedním z největších a nejznámějších pavouků v Česku je pokoutník domácí. Pavučiny pokoutníka mají tvar nálevky. Nejčastěji je umisťuje do koutů, díky čemuž získal i svoje jméno. Vyhovují mu mokrá a špinavá místa.
Na lidí pokoutník sám od sebe neútočí. I když jeho jed obvykle pro lidi není nebezpečný, u citlivějších jedinců by mohl způsobit mírnou alergickou reakci a lokální červené otoky v místě kousnutí.
Křižák obecný (Araneus diadematus)
Dalším největším pavoukem v Česku je křižák obecný. Vyskytuje se u nás celkem často. Vytváří okrouhlé sítě na keřících, stromech a mezi vyššími bylinami.
Podobně jako u pokoutníka i jeho jed je pro lidi obvykle neškodný. Dávku toxinu v jedu křižák navíc reguluje tak, aby kořist nezabil, ale jen omráčil.
Snovačka jedovatá (Latrodectus mactans)
Výskyt nejznámějšího jedovatého pavouka na světě – černé vdovy, resp. snovačky jedovaté, je v Česku velmi vzácný, ale není úplně vyloučený. Protože její jed obsahuje neurotoxiny, kousnutí může způsobit vážné zdravotní komplikace.
Na černou vdovu si dejte pozor ve Španělsku, Portugalsku, nebo i v Řecku či v Chorvatsku. Pokud vás pokouše černá vdova, umyjte si ránu vodou a mýdlem, vydezinfikujte ji a vyhledejte lékařskou pomoc.
Zápřednice jedovatá (Cheiracanthium punctorium)
Nejjedovatějším pavoukem žijícím v Česku je zápřednice jedovatá. Její jed způsobuje velmi ostrou bolest, migrénu, brnění rukou a nevolnost. Obvykle se však vyskytuje jen ve volné přírodě. Číhá na vás hlavně v létě ve vysoké trávě, kde spřádá sítě. Budovám se kvůli špatným životním podmínkám vyhýbá. Po jejím kousnutí však určitě vyhledejte lékařskou pomoc.
Jedovatí pavouci v Česku jsou spíš raritou, ale…
Věděli jste, že v Česku se vyskytuje téměř 950 druhů pavouků? V naprosté většině neútočí na člověka, a pokud ano, tak jen v sebeobraně. Někteří pavouci však mohou způsobit v místě kousnutí nekrózu kůže. Jiní jsou zase nebezpečné kvůli chloupkům, které mohou vyvolat alergickou reakci nebo zanést do kůže člověka jinou infekci.
Co dělat, když vás kousne pavouk?
Pokud vás kousne pavouk, najdete si dvě tečky vzdálené 1 až 10 milimetrů od sebe. Samozřejmě, závisí to na velikosti pavouka. Pavouk kouše jen jednou, vícenásobné kousnutí je opravdu velkou raritou.
Když vás pavouk kousne, dezinfikujte si místo kousnutí a kontaktujte lékaře, který vám poradí, jak potlačit bolest, svrbění či případný zánět v místě kousnutí. Protipavoučí séra sice existují, ale v Česku jsou nedostupná, protože se zde nenacházejí prudce jedovatí pavouci. Výjimkou je zápřednice jedovatá. Její výskyt je však zřídkavý.
Doporučujeme:
Tipy a triky, jak se doma zbavit pavouků
Jestli máte doma pavouky, jakékoliv, nejen ty jedovaté, určitě vás zajímá, jak byste se jich dokázali zbavit.
Zaručeným způsobem, jak se doma vyhnout přemnožení pavouků, je pravidelné udržování čistoty hlavně tam, kde by se pavouci mohli zdržovat. Milují tmavé rohy a kouty. Jestli jste zjistili, že vám po bytě leze více pavouků, než jste schopní snést, můžete využít například esenciální oleje. Odpudit pavouky pomůže mátový, skořicový, hřebíčková, levandulový a eukalyptový olej. Stačí pokapat vatový tampon olejem, přetřít jím okna, dveře a schovat do nejtmavších částí domu, kde předpokládáte, že by se pavouci mohli ukrývat.
Doporučujeme:
Pavouci nesnášejí vůni skořice. Kupte si tedy skořicové tyčinky a postupujte podobně, jako u vatového tamponu napuštěného esenciálním olejem. Nezapomeňte, že skořice časem ztrácí svoji intenzivní vůni, a proto ji pravidelně vyměňujte za čerstvou. Stejně tak vám může posloužit jako přírodní odpuzovač pavouků i citron. Vymačkanou šťávou z citronu potřete okna, dveře, případně šťávu nastříkejte do rohů. Na podzim můžete na okno do proutěného košíku vložit i pár kaštanů. Vůně kaštanů též není pro pavouky moc vábivá.
A co vy? Bojíte se pavouků?
P.S. – Věděli jste, že originální inspirace do zahrady, nápady na projekt domu a rady do domácnosti najdete také u našich sousedů? Navštivte naši slovenskou Modrou střechu.
Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ
Zdroj foto: iStock
Dobrý den, máme sjednanou hypotéku přes Českou spořitelnu a abychom dosáhli na…