Kompletní postup, jak položit plovoucí podlahu svépomocí

  • 08.06.2024

Plovoucí podlahy se v moderních interiérech těší velké oblibě. Nejenže jsou elegantní a dostupné v různých barvách či vzorech, ale zároveň se i docela jednoduše instalují a potěší také příznivou cenou. Pokud máte den volna a základní manuální dovednosti, nemusíte si volat profesionály, kteří vám je namontují. Poradíme vám, jak položit plovoucí podlahu svépomocí, na co nezapomínat a čemu věnovat pozornost.

jak položit plovoucí podlahu svépomocí
Zdroj: iStock

Co je plovoucí podlaha?

Název „plovoucí podlaha“ je odvozen od způsobu instalace. Tento druh podlahy totiž není k podkladu přimontován pomocí hřebíků nebo lepidla, ale volně na něm „plave“. Samozřejmě, celý systém je navržen tak, aby se lamely citelně nepohybovaly v příčném nebo podélném směru.

Plovoucí podlahy mohou být vyrobeny z různých materiálů. Největší oblibě se těší laminátové, setkat se však můžete také s dřevěnými, vinylovými či speciálními kompozitními lamelami.

Výhody plovoucích podlah

Hlavní výhodou plovoucí podlahy je rychlost a jednoduchost její montáže. Jednotlivé lamely se do sebe lehce zakliknou, takže i položení podlahy do většího pokoje zvládnete během jednoho dne. Benefitem je také dostupná cena samotných lamel.

Jelikož mezi plovoucí podlahou a stěnami jsou dilatační spáry, lamely se mohou bezpečně rozpínat a nedochází ke vzniku zvukových mostů. V praxi to znamená, že vám podlaha nebude vrzat pod nohama. Navíc díky možnosti rozpínání není tak citlivá na změny vlhkosti či teploty v místnosti.

Věděli jste, že:

Plovoucí podlaha je jedním z nejekologičtějších druhů podlah? A to i díky tomu, že při její instalaci se nemusí používat lepidlo s obsahem těkavých chemických látek.

Jak položit plovoucí podlahu svépomocí

Správné položení plovoucí podlahy je mimořádně důležité. Pokud jsou lamely nainstalovány nesprávně, dříve či později se mohou začít objevovat různé problémy. Vzniknou mezi nimi velké mezery, dojde k nadzvedávání jednotlivých částí podlahy, v horším případě se dokonce začnou lámat i spoje. Abyste se těmto problémům vyhnuli, při montáži je třeba brát ohled na několik důležitých detailů. Přinášíme vám kompletní návod, jak postupovat.

Vhodný podklad pro instalaci plovoucí podlahy

Plovoucí podlahu lze instalovat na více různých podkladů. Základní podmínkou je, že by povrch měl být co nejrovnější. V opačném případě bude docházet k nadměrnému zatěžování spojů mezi lamelami, kvůli čemuž se mohou zlomit.

Podlahu můžete položit na anhydritový, hořečnatý nebo cementový potěr, litý asfalt, minerální nivelační hmotu i na dřevěné a dřevotřískové desky, lepené PVC či keramickou dlažbu. Ideální je, pokud se na povrchu podkladu nenacházejí větší výstupky a tvarové nedokonalosti.

Naše rada:

Plovoucí podlahu neinstalujte na staré koberce, plstěné podložky nebo nevhodné potěry na kameni či dřevě, které často obsahují vysoký podíl vlhkosti.

Jaké materiály a nástroje budete potřebovat?

Na základě podlahové plochy místnosti si zakupte dostatek lamel. Jelikož některé lamely bude nutné zkrátit, počítejte s určitým odpadem. Raději si jich proto pořiďte více. Potřebovat budete také následující materiál:

  • penetrační nátěr na podklad
  • samonivelační stěrku
  • podkladovou pěnovou fólii
  • akrylový tmel
  • opravný tmel v barvě podlahy
  • přechodové a lemovací lišty
  • šrouby
  • klíny

Při instalaci se neobejdete bez některých základních nástrojů. Aby montáž proběhla co nejhladčeji a nejrychleji, ve vaší výbavě byste měli mít:

  • ruční pilku
  • nůž
  • šroubovák
  • kladivo
  • dotahovací hák na lamely
  • stěrku
  • montážní klíny
  • tužku a úhelník
  • metr a posuvné měřítko
  • kotoučovou nebo přímočarou pilu
  • vykružovací vrták
  • pokosnici

Příprava podkladu

Na podklad naneste penetrační nátěr a podle pokynů výrobce jej necháte vyschnout. Následně pomocí samonivelační stěrky vyrovnejte tvarové nedokonalosti. Snažte se odstranit všechny nerovnosti, které mají výšku nebo hloubku více než 3 mm na metr. Po vyschnutí nivelační stěrky vysajte podlahu, aby na ní nezůstaly žádné kamínky či jiné nežádoucí částečky.

Věděli jste, že:

Než začnete pokládat lamely, tak je dobré je nechat alespoň 24 hodin v místnosti, kde budou instalovány? Budete tak mít jistotu, že nejsou v důsledku nízké teploty rozměrově stažené a podlahu namontujete přesněji.
Příprava podkladu pro laminátovou podlahu
Zdroj: iStock

Pokládka podkladové fólie

Podkladovou pěnovou fólii rozložte po celé ploše místnosti. Jednotlivé pásy pokládejte vedle sebe bez překrývání.

Někteří výrobci plovoucích podlah doporučují použít speciální parotěsné nebo izolační podložky, které se ukládají s přesahem a přelepují pomocí těsnící lepicí pásky. Před instalací podlahy si proto prověřte, jestli náhodou výrobce nemá nějaké speciální požadavky.

Položení lamel

Při pokládání plovoucí podlahy se obvykle postupuje směrem od levé stěny místnosti k pravé. První lamelu položte přibližně 7 až 10 mm od stěny – k vymezení prostoru vám poslouží malé klíny. Následně kratší stranou přiložte druhou lamelu, mírně ji nadzvedněte, nasaďte do zámku a položte. V případě potřeby ji můžete jemně doklepnout pomocí kladívka. Tímto způsobem vytvořte první řadu.

Poslední lamelu v řadě je obvykle třeba zkrátit. Přiložte ji na požadované místo a pomocí úhelníku si zakreslete, kde je třeba ji odřezat. Počítejte také s mezerou 7 až 10 mm od zdi. Pro přesné odřezání použijte kotoučovou nebo přímočarou pilu. Zkrácenou lamelu zacvakněte na místo a pevně dotáhněte pomocí dotahovacího háku na lamely.

pokládka plovoucí podlahy
Zdroj: iStock

Jak položit plovoucí podlahu svépomocí podle 3 různých postupů

Při pokládce dalších řad lamel můžete postupovat podle tří různých způsobů.

  • Systém „fold-down“ spočívá v tom, že lamelu druhé řady zakliknete nejprve delší stranou k předchozí řadě pod úhlem přibližně 20 stupňů a následně ji kratší stranou zakliknete k předchozí lamele v dané řadě.
  • Systém „snap“ je založen na tom, že první lamelu ve druhé řadě zakliknete k předchozí řadě delší stranou, další lamely kratší stranou zakliknete k předchozí lamele v dané řadě a položíte.
  • Systém „angle-angle“ docílíte tak, že nejprve vytvoříte celou řadu zakliknutím jednotlivých lamel kratší stranou k sobě, následně celou řadu zvednete a zakliknete do předchozí řady delší stranou.

Praktický tip: Podlahu můžete skládat schodovitě, díky čemuž zvládnete efektivněji seříznout lamely na dokončení řad a nevznikne vám tak mnoho odpadu.

pokládka podlahy fold-down
Zdroj: iStock

Zúžení poslední řady

Lamely poslední řady je obvykle třeba zúžit. Myslete na to, že stěny místnosti většinou nejsou úplně rovné, takže některé lamely bude třeba zúžit více, jiné méně. Nejvíce práce budete mít s poslední lamelou, která vyžaduje zúžení i zkrácení.

Vyříznutí specifických tvarů

Pokud z podlahy vycházejí trubky topení, v lamele si naznačte jejich osy a vyvrtejte díry s co nejpřesnějším průměrem. Od děr vyřízněte část lamely, aby měl výřez lichoběžníkový tvar. Lamelu následně nasuňte na místo a vraťte lichoběžníkový výřez. Spáry vyplňte tmelem v barvě podlahy.

Instalace lišt a přechodů

Lišty připevněte ke stěně pomocí šroubů nebo úchytů, které jsou součástí balení. V případě potřeby je zkraťte na požadovanou délku. Rohové lišty odřízněte pod úhlem 45°, aby do sebe přesně zapadly a aby vznikl plynulý přechod. V důsledku nerovností a pokřivení se někdy stává, že mezi lištami a stěnou vzniknou mezery. Vyplňte je pomocí akrylového tmelu.

K zakrytí přechodů mezi plovoucí podlahou a dlažbou slouží kovové přechodové lišty, které je obvykle také třeba zkrátit. Rohové lišty seřízněte pod úhlem 45°. K připevnění se většinou používají šrouby.

Jak odstranit mezery v plovoucí podlaze?

V důsledku dilatačních spár se může stát, že když si podlaha sedne, uprostřed místnosti najednou vznikne spára mezi lamelami, která vám bude doslova bít do očí. Nemějte žádný strach. K tomu, abyste se jí zbavili, nemusíte odstraňovat nábytek a pracně rozebírat polovinu podlahy. Stačí vyzkoušet jednoduchý trik.

Náš tip:

Vezměte si dřevěný hranol a ze spodní strany na něj přilepte odolnou oboustrannou lepicí pásku. Tento hranol nalepte na lamelu a pomocí dřevěného kladívka bouchejte po jeho boční straně, dokud lamelu nezacvaknete na její místo. Mezera následně vznikne mezi dalšími dvěma lamelami. Postup opakujte i u ostatních lamel, dokud mezeru nedostanete na okraj místnosti, kde zmizí za lištou.

P.S. – Věděli jste, že originální nápady na projekt domu či rady do domácnosti najdete také u našich sousedů? Navštivte naši slovenskou Modrú strechu.

Autor: Dominik Parajka

Zastrešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modrej streche – @patrik_putera)

Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku