Na návštěvě: Bílá kamna jim všichni obrblali, ale dnes jsou dominantou zrekonstruovaného domu
Přestože tato rekonstrukce domu ještě není v úplném finále, zaslouží si naši návštěvu již nyní. Majka patří mezi skalní uživatele Modré střechy od chvíle, kdy se s manželem rozhodli, že si splní svůj sen o bydlení. Od doby, kdy koupili dům ze 60. let, ušli už velký kus cesty, kterou jim nečekaně zkřížila „koronakrize“.
Vůči zchátralému domu byly zpočátku skeptické i jejich dvě dcery. Dnes se nemůžou dočkat, až se do svého nového domu nastěhují. Zanedlouho čeká sympatickou rodinu stěhování a my jsme rádi, že se s námi podělili o příběh svého bydlení.
Majko, rekonstrukce domu je fuška. Ale bydlet v zahraničí a přitom rekonstruovat dům na Slovensku je heroický výkon. ☺ Jak to všechno zvládáte? Přišly i krize, kdy jste tohoto rozhodnutí litovali?
Děkujeme, určitě je taková rekonstrukce domu v určitém směru fuška, ale nás to moc baví. Našli jsme si s manželem společné hobby. Nejhorší je asi jen to cestování a co se nám narodila nejmladší dcera, tak je to cestování ještě obtížnější (hotová katastrofa).
My jsme vždy v zahraničí plánovali, co chceme dělat nejbližší ,,dovolenou“. Vždy, když jsme šli na Slovensko, tak jsme šli už s plánem. Dali jsme si cíl, který jsme splnili a to, co jsme udělali navíc, pro nás bylo jen plus. Pro nás je důležité plánování. Máme i společný kalendář, kde si zapisujeme termíny, kdo a kdy má přijít. Jinak pomáhaly také dcery Melánie a Amálie.
Krize a zda jsme litovali? Tady jsem se musela zeptat i manžela, jak to vidí i on. Takže píšu z obou pohledů. Krize přišla jen tehdy, když jsme se během kovidu nemohli dostat na Slovensko, protože jsme cestovali ze zahraničí. Měli jsme v myši pokoji, ve kterém jsme spali. To bylo spíše zoufalství, nevěděli jsme, co dál. Nejprve byla možnost státní karantény, ale to pro nás nic neřešilo. My jsme chtěli jít dělat na domě.
Z letní kuchyně jsme měli udělané bydlení, kde jsme mohli přespat. V jednom pokoji jsme měli dětský pokoj, kuchyni, ložnici a v zimě pro děti i koupelnu, aby nemrzly ve sklepě. Jen tam jsme měli dotaženou vodu, abychom se mohli osprchovat. Takže jsme pak chodili na dva týdny do karantény a tehdy jsme toho i nejvíce stihli. Ale koupi jsme nelitovali. Šli bychom do toho znovu.
V souvislosti s tím mě napadá, proč jste se pustili do tak rozsáhlé rekonstrukce a prostě si nekoupili novostavbu? Vím, že dům je ve tvé rodné obci. Dá se říct, že i to byl důvod, že tě to lákalo „zpět ke kořenům“?
Ohledně místa to bylo tak, že já jsem navrhla manželovi Banskobystrický okres. Já jsem se tam narodila, žila jsem tam s rodiči a sourozenci, pak jsme se přestěhovali na vesnici, kde jsme i my teď koupili dům.
Když jsme koukali na nemovitosti, tak byl výběr doslova žalostný. Určitě jsme nechtěli bungalov a malý pozemek, kde je dům na domě. Já jsem měla podmínky – rovinatý a sluneční pozemek. Manžel moc jít do rekonstrukce nechtěl, protože ví, co to obnáší. Ale nelituje toho a to mě těší.
Holky nadšené nebyly. Pokaždé řekly ,,tady bydlet nebudeme“. Vždy odtud odcházely s pláčem a teď se nemůžou dočkat, až se nastěhujeme.
Rekonstrukce domu na dálku je náročná, ale šikovní manželé ji zvládli
Přečtěte si také:
Bílá kamna jsou dominantou interiéru. Využíváš je i k vaření a pečení?
Ty kamna opravdu milujeme a řekli jsme si, že co jsme ušetřili za práci, tak si za to necháme udělat kamna jako dárek za tu dřinu. Spousta lidí brblala, že se nám z nich bude prášit, kouřit, že je beztak nebudeme využívat, ale to se nedá nevyužít. Velmi ráda vařím na kamnech. Samozřejmě, že ne v létě, ale v září jsem už kamna využívala.
A pečení je také zajímavé, jelikož jsem naučená na elektrickou troubu. První koláč byl jako černé uhlí. Ale pekla jsem v kamnech naši domácí kachnu, která neshořela. Vaření už jde skvěle, už vím, kam dát hrnec, kdy uzavřít, položit… Velká výhoda je, že můžeme v obou najednou topit. Mít krb byl takový náš sen. Sednout si v zimě na gauč, dát si čaj, vínko a vychutnávat si to, na čem jsme makali.
Rekonstrukce domu dopadla na jedničku
Venkovský styl jste doplnili o obnovené retro kousky. Byly součástí domu, nebo je postupně sháníte po bazarech?
Mám dvě skříně z domu, které jsme odložili. Jednu jsme už zachránili, je v ložnici a čeká už jen na mé věci, protože se právě stěhujeme. Bohužel dostala nové dveře, panty a nohy, protože se na ní vyřádili červotoči. Druhá skříň je ještě v šopě a doufám, že bude v lepším stavu. Možná půjde prostřední dceři do pokoje.
Z domu také hodně využíváme staré hranoly, které byly v dlažbě. Z hranolů manžel udělal věšák do chodby. Až zbouráme šopu, tak z hranolů uděláme manželskou postel. Truhlice, které byly v domě, jsme odložili. Jedna je už hotová a další mě ještě čekají.
Zbývající skříně, lampy a židle sháním přes německý bazar. Zabírá to spoustu času, ale vždy se to vyplatilo. A pak přijde ta těžší věc – ukecat manžela, že to na 100% potřebujeme. Už u vitríny, kterou máme v obýváku, byl dost skeptický. Ta vitrína je ve stylu rokoko, je jí cca 65 let, ale je ve výborném stavu. Když jsme pro ni přišli, manžel smrštil čelo a začal měřit. Ale dostali jsme ji do vozíku. Byla neskutečně těžká, ale skvěle zapadla k sedačce a křeslům, které máme také z Německa.
Přiznané trámy v koupelně působí teple a útulně. Jsou původní nebo nové?
Trámy jsou původní, vykartáčované a ošetřené. Dokonce si myslíme, že byly použity na jiné stavbě. Je to tesaný krov. Jsou přiznány v celém patře. Holkám chceme do krovu udělat poličky, protože patro bude jejich. Využijí je i v koupelně jako odkládací prostor.
Kterou místnost máte doma nejraději a proč?
Určitě je to kuchyně s obývacím pokojem. To bude i proto, že je to největší místnost. Když jsme všichni doma, tak se nejčastěji zdržujeme tam. Já jsem v kuchyni moc ráda, je moje vysněná. Sezení pod oknem je skoro stále obsazeno. V zimě tam patří kožešina a celoročně pohodlný podsedák. A v zimě jsou dcery stále u kamen. Jsou z nich takové peciválky. Takže tento pokoj je náš nejoblíbenější.
P.S. – Věděli jste, že originální nápady na projekt domu či rady do domácnosti najdete také u našich sousedů? Navštivte naši slovenskou Modrú strechu.
Autor: Dana Račko
Zdroj foto: Uživatelka Modré střechy @mamelka
Zdravím, vím, že se to tu už probíralo, nicméně snad nevadí, že téma otevřu zno…