Návod: rekonstrukce koupelny se sádrokartonem Habito® H
Chcete novou koupelnu, ale bojujete o každý centimetr? Vsaďte na sádrokarton. Oproti tradičním materiálům je mnohem tenčí, takže ušetří spoustu místa. Když navíc zvolíte vysokopevnostní desky Habito® H, můžete na ně připevnit i zrcadlo nebo koupelnovou skříňku. Sepsali jsme pro vás návod, jak s nimi správně pracovat.
Standardní sádrokartonová příčka má tloušťku 170 mm. To je skoro poloviční tloušťka ve srovnání s klasickou zdí z cihel, silnou 330 mm. O něco lépe jsou na tom vápenopískové cihly – konstrukce z nich má běžně tloušťku 260 mm.
Sádrokarton tedy jednoznačně vede a při rekonstrukci koupelny vám pomůže získat cenné místo navíc. Zvlášť, pokud chcete stávající koupelnu zvětšit.
Habito® H, impregnovaný sádrokarton s extrémní únosností a pevností
Do koupelen se používá výhradně impregnovaný sádrokarton, který si poradí s přerušovanou vlhkostí. A pokud s chcete ulehčit práci, rovnou sáhněte po deskách Habito® H. Unesou toho mnohem víc než klasické sádrokartonové konstrukce, takže nemusíte kupovat dva druhy desek.
Desky Habito H® jsou samozřejmě impregnované a zároveň protipožární. Díky dobré vzduchové neprůzvučnosti navíc zastanou i funkci odhlučnění. Tu můžete ještě podpořit instalací minerální vaty do konstrukce příčky.
Výstavba nové koupelnové příčky ze sádrokartonu
Všechno začíná bouráním. Staré jádro půjde pryč a vás čeká konstrukce sádrokartonové příčky. Jak na to?
1. Zaměřte si polohu nové příčky na podlaze, stropu a stěnách. Poslouží vám k tomu křížový laser nebo brnkačka. Nezapomeňte přitom vzít v úvahu tloušťku opláštění.
2. Na vyznačená místa připevněte sádrokartonové profily podlepené napojovacím pěnovým těsněním. Začíná se podlahovým R-UW profilem, následují svislé R-CW profily na stěnu, a nakonec stropní R-UW profil. K připevnění se používají plastové natloukací hmoždinky.
3. Do vodorovných profilů vložte svislé R-CW profily tak, aby měly vůli cca 10–15 mm.
POZOR! Pokud plánujete do příčky kotvit závěsné WC nebo bidet, použijte zesílené UA profily.
4. Teď už můžete přikročit k opláštění pomocí desek Habito® H. Desky se připevňují do svislých profilů R-CW, výhradně pomocí předepsaných šroubů typu UMN 3,5 × 25 mm. Vzhledem k tvrdosti desek použijte pro řezání okružní ponornou pilu s odsáváním. K vyříznutí otvorů pro trubky poslouží vykružovací fréza.
5. Pro odhlučnění koupelny vložte do celé plochy konstrukce minerální vatu (např. Isover Piano). Potom můžete příčku zaklopit z druhé strany. Postup je stejný jako v bodě 4.
6. Teď už se blížíme do finále. Zbývá zatmelit spáry pomocí sádrového tmelu Rifino Top a vyztužit rohy a kouty. S tím vám pomůže speciální páska Habito® Flex, která se vloží do vrstvy tmelu. Taky nezapomeňte na hydroizolační stěrku (např. Weber akryzol). Tu je nutné aplikovat na podlahu a svislé plochy, které budou ostřikované vodou.
7. Teď už můžete lepit obklady (povrch desek není nutné předtím tmelit). Na formátu obkladu nezáleží, důležité je nepřekročit plošnou hmotnost do 30 kg/m2. K lepení použijte flexibilní lepidlo.
Přečtěte si podrobný postup rekonstrukce koupelny ze sádrokartonu nebo se podívejte na videonávod.
Materiál na rekonstrukci spočítá aplikace, s postupem poradí přímo v Rigipsu
Nevíte, kolik nakoupit desek, profilů a jaké množství tmelu? Nelamte si hlavu a využijte kalkulátor Rigips. Stačí zvolit typ konstrukce (v tomto případě „Příčka-Řešení pro zavěšování břemen”) a zadat plochu. Aplikace vám okamžitě doporučí materiál a spočítá jeho potřebné množství.
Využít můžete taky technickou podporu Rigipsu. Tým specialistů vám pomůže vybrat vhodný materiál, spočítá jeho orientační cenu a poradí vám i s montážním postupem.
Co všechno můžete na desky Habito® H pověsit?
Před kotvením předmětů je potřeba znát jejich hmotnost a rozměry. Těžší břemena by měla mít výšku aspoň 300 mm. Rozhodující je taky tzv. excentricita předmětu („e“) neboli vzdálenost těžiště předmětu od lícové strany konstrukce. Pokud má koupelnová skříňka hloubku například 400 mm, její excentricita e = 200 mm.
Habito® H unese při excentricitě e = 200 celých 25 kg na jeden kotevní bod. To už může být běžná koupelnová skříňka nebo polička plná kosmetických přípravků. K připevnění přitom stačí vruty do dřeva s průměrem 5 mm, které od sebe budou vzdálené aspoň 30 mm.
Pokud byste potřebovali kotvit ještě těžší břemena, je třeba využít speciální kotvy Molly. Ty mají rozpínací ramena, která zatížení rozprostřou na větší plochu sádrokartonu. A nezapomeňte – umyvadla, WC a bidety potřebují k zavěšení speciální sanitární konstrukce.
Autor článku + zdroj foto: Rigips
Zdravím, kdo dělal TV předstěnu ze SDK, tak bych poprosil jak to dělal. Chceme d…