Nejčastější poruchy pračky a tipy na jejich odstranění od členů Modré střechy

  • 27.05.2024

Rozhodla se vaše pračka odmítnout spolupráci? Vytahujete prádlo špinavé, nebo vůbec nemůžete prát? Trápí vás stále opakující se poruchy pračky? Může to být opravdu frustrující, ale zachovejte klid. Připravili jsme pro vás průvodce, který vás provede nejběžnějšími a nejčastějšími poruchami praček, se kterými se můžete setkat.

Nejčastější poruchy pračky a tipy na jejich odstranění
Zdroj: iStock

Poruchy pračky od A do Z

Nezoufejte, poradíme vám i to, jak tyto nejčastější poruchy pračky můžete zkusit vyřešit sami, než se obrátíte na profesionála.

Tekoucí pračka vytopila sousedy

Tekoucí pračka je jedním z nejčastějších problémů, které odborníci musí řešit. Také jde o velmi vážný problém. Můžete vytopit koupelnu vašich sousedů, ale zároveň může dojít i k elektrickému zkratu. Proto pravidelně kontrolujte přívodní i odpadovou hadici. Stará, poškozená či zlomená hadice je nejčastější příčinou protékající pračky.

Pokud máte pračku plněnou zpředu, příčinou může být i opotřebovaná těsnicí guma dvířek. Měli byste ji pravidelně kontrolovat, a v případě, že na ní uvidíte deformace, raději ji vyměňte. Stejně tak kontrolujte filtr pračky. Používejte i prostředky proti vodnímu kameni a pračku udržujte v co největší čistotě.

Tekoucí pračka vytopila sousedy
Zdroj: iStock

Pračka se nedá zapnout

Potřebujete prát a vaše pračka se nechce zapnout? Nejprve zkontrolujte, zda je připojená k elektrice, ověřte stav napájecího kabelu a ujistěte se, že není v domácnosti výpadek proudu. Zkontrolujte, zda zásuvka, ve které je pračka zapojená, funguje. Ujistěte se, že dveře pračky jsou řádně zavřené, nejsou ničím zablokované ani poškozené. Můžete pračku zkusit resetovat. V případě, že problém přetrvává, doporučujeme zavolat odborný servis.

Při jakékoliv poruše pračky vždy zkontrolujte i to, zda je v pořádku ovládací panel a zda není chybně nastavený prací program.

Pračka nenapouští vodu

Předtím, než zavoláte opraváře, zkontrolujte, zda vůbec voda ve vaší domácnosti jde. Nemáte výpadek? Také se ujistěte, že kohoutek na přívod vody k pračce je otevřený. Nehrály si s ním vaše děti?

Zkontrolujte hadice a filtry. Můžete je vyčistit, případně zkontrolovat, zda je něco neblokuje. I obyčejné usazeniny a nečistoty mohou zablokovat přívod vody. Někdy se může pokazit i ventil na vodu. Možná ho budete muset vyměnit za nový.

Pračka nevypouští vodu, i když doprala

Opačný problém nastává, když jste doprali, ale vaše pračka odmítá vypustit vodu. Co za tím může být?

V první řadě zkontrolujte odtokový sifon a prověřte, zda se tu neusadily cizí předměty nebo příliš mnoho nečistot, které by mohly odtok blokovat. Sifon důkladně vyčistěte a ujistěte se, že je správně uzavřený. Problém může být i v čerpadle. Ujistěte se, že je funkční. Stejně tak i odtoková hadice. Nesmí být překroucená, poškozená ani ničím blokovaná. Další příčinou může být zablokovaný filtr na vodu v pračce, který by mohl bránit tomu, aby pračka vodu vypustila.

Pračka nebere aviváž a ta zůstává v přihrádce

Všimli jste si, že aviváž zůstává stále v přihrádce? Určitě byste tento problém neměli ignorovat. Předejít mu můžete pravidelným čištěním přihrádky. Stejně tak dávejte pozor na to, zda aviváž přidáváte přesně tak, jak máte. Pokud jí dáváte moc, může to při praní způsobit problém a aviváž se z přihrádky vypustí nedostatečně. Přihrádku též může zablokovat cizí předmět, proto ji pravidelně a důkladně čistěte.

Poruchy pračky související s bubnem

Jestli máte pocit, že při ždímání buben v pračce příliš létá a dělá velký hluk, měli byste tento problém řešit. Příčinou takové poruchy pračky může být například uvolněná pružina nebo chybné ložisko pračky. Pokud se pružina, na které je buben zavěšený, uvolní, může být potom buben v pračce při odstřeďování slabě uchycený.

Pokud jsou pružiny v pořádku a buben je správně zavěšený, ale i navzdory tomu dělá velký hluk, pravděpodobnou příčinou bude opotřebované ložisko. Výměna ložiska je však náročnější, a proto byste ji měli svěřit do rukou profesionála.

Další problém s bubnem pračky může nastat tehdy, když se jednoduše přestane točit. Příčinou může být uvolněný nebo roztržený klínový řemen. To však platí jen pro pračky s klasickým motorem. Dnešní moderní pračky mají přímý pohon a v tomto případě půjde spíš o poruchu elektroniky. V takovém případě se obraťte na autorizovaný servis. Sami si s poruchou pravděpodobně neporadíte.

Pokud se buben přece jen točí, ale máte pocit, že to nejde tak hladce, jak by mělo, zkontrolujte, zda se u něho něco nezaseklo nebo zda za něj něco nezapadlo. A co to bývá nejčastěji? Kostice z dámské podprsenky nebo jiný cizí předmět, například dětská hračka.

Nedokončený program a další poruchy pračky

Pračka funguje normálně, ale zastaví se a nedokončí program? Problém může být v tom, že jste do pračky dali pravděpodobně více prádla, než zvládne vyprat. Dávejte si pozor, abyste hmotnost prádla nepřekračovali.

Nedokončený program a další poruchy pračky
Zdroj: iStock

Také byste si měli všimnout, v jaké fázi pracího cyklu se pračka zastavila. Pokud je to v době vypouštění, může být ucpaný filtr pračky nebo se může v čerpadle nacházet cizí předmět. Pokud se pračka zastavuje, když má dojít k ohřevu vody, tak bude zřejmě porucha ve výhřevním tělese. Může být rozbité nebo příliš zanesené vodním kamenem.

Někdy na první pohled všechno funguje, pračka ohřívá vodu, všechno jde tak, jak má, ale jednoduše se zastaví a nereaguje. Tehdy může být problém v elektronice a měli byste se obrátit na odborný servis. Pokud jste se však rozhodli pračku opravovat sami, nejprve ji odpojte z elektrické sítě.

Některé nejčastější poruchy pračky můžete odstranit i sami, například i pravidelnou údržbou pračky. Cokoliv s pračkou uděláte, nikdy ji nenechávejte pod elektrickým proudem. Je to velmi nebezpečné.

P.S. – Věděli jste, že originální inspirace do zahrady, nápady na projekt domu a rady do domácnosti najdete také u našich sousedů? Navštivte naši slovenskou Modrou střechu.

Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ

Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku