Oblíbená bobkovišeň: Jak ji pěstovat?
Tato krásná zelená rostlina je nejčastěji používána jako živý plot. Je velmi odolná, nenáročná na světlo, rychle roste a má krásný vzhled. Na jaře na své bílé kvítky láká opylovače, které jsou velkým přínosem v zahradě. Prozradíme vám, jak pěstovat bobkovišeň a vybudovat si krásný živý plot.
Jak pěstovat bobkovišeň?
Bobkovišeň lékařská pochází z teplejších oblastí Asie a má v oblibě vlhčí půdu. Navzdory svému původu odolává i mrazům na našem území. Roste rychle a toleruje i stinná místa. Nejdůležitějším faktorem při jejím růstu, hlavně při sázení, je kvalitní zálivka půdy. Nemá rád promočenou zem, ale potrpí si na pravidelný přísun vody, hlavně v mladém věku. Starší rostliny už vydrží i období sucha. Neklade si speciální nároky na vlastnosti půdy ani její pH. Nejlépe se jí však roste v dobře propustné půdě.
Přečti si také:
Živý plot jako součást zahrady: Které dřeviny jsou nejvhodnější?
Jak sázet bobkovišeň?
Sázíme-li volnokořenné rostliny, nejlepším časem je období podzimu (říjen nebo listopad), kdy je půda dostatečně vlhká a teplá. Vhodným obdobím je i období jara. Sázíme-li bobkovišeň v kontejnerové formě, můžeme sázet během celého vegetačního období.
Důležité je však vyhnout se zimním mrazům a letnímu vedru.
Před sázením je podstatná úprava půdy. Měla by být bohatá na živiny a dobře propustná, aby nezadržovala příliš mnoho vody. Odstupy necháváme přibližně 50–90 cm, jelikož bobkovišeň velmi rychle roste do výšky i do šířky. Jámy vykopáváme dvakrát hlubší a širší, než je samotná kořenová soustava rostliny, a zahrneme půdou, hnojivem nebo kompostem. Po zasypání vyžaduje bobkovišeň bohatou zálivku, kterou je třeba pravidelně udržovat, dokud nezakoření. Vhodné je i ustřižení vrcholků, což stimuluje jeho rychlejší růst.
Jak stříhat bobkovišeň?
Této rostlince stačí jen jeden řez ročně. Nejvhodnější je provést ho na jaře, kdy už nehrozí tuhé zimní mrazy. Udržování tvaru také stimuluje jeho růst.
Zapoj se do diskuse ve Fóru:
Bobkovišeň – pěstování
Rozmnožování bobkovišně
Nejjednodušším způsobem rozmnožení je v podobě řízků. Odřezáváme mladé a zelené výhonky s listy. Tento je řez je nejlepší provést na jaře, kdy se nenarušuje mateřská rostlina. Řízky by měly mít délku 5–15 cm a odstřiháváme z nich spodní listy, tak aby na výhonku zůstaly jen 3–4. Listy také sestřihneme na polovinu. Půdu používáme klasickou zahradnickou nebo může být i hnojená, popřípadě s kompostem.
Řízek zapíchneme do substrátu, přibližně 3 cm hluboko, a zalijeme. Květináč se zasazenými řízky umístíme do polostínu a pravidelně zaléváme, aby se půda udržovala vlhká. Pro zrychlení zakořenění můžeme uzavřít květináč igelitem, aby se vytvořil mini skleník. Doba zakořenění výhonků je 2–4 týdny, během kterých mohou listy přirozeně opadnout. Po zakořenění můžeme bobkovišeň přesadit do zahrady nebo většího květináče.
Autor článku: Nina Macáková
Zdroj foto: Canva, iStock
Zdravim, Chteli by jsme na jare zacit s zivym plotem kolem domku. Nechceme thuj…