Od koncentračního tábora k muzeu: Rodina Löw-Beerových a Nadace Archa spojují síly pro významný projekt
Nedávno jsme měli možnost zúčastnit se prohlídky prostor, ve kterých probíhá fascinující projekt rekonstrukce Schindlerovy archy. Tato historická budova v Brněnci, která kdysi sloužila jako součást koncentračního tábora Gross-Rosen, ožívá díky úsilí rodiny Löw-Beerových a Nadace Archa, s podporou společnosti HELUZ.
Značně zchátralá část tábora dostala druhou šanci
Schindlerova archa byl koncentrační tábor, kde bylo zachráněno 1 200 Židů ze Schindlerova seznamu, jak už mnozí z vás vědí i ze známého filmu Stephena Spielberga. Po zrušení tábora v Plaszowě zde byla zřízena pobočka koncentračního tábora Gross-Rosen. V říjnu 1944 sem bylo přivezeno 700 mužů z hlavního tábora Gross-Rosen a v listopadu 1944 přibylo 300 žen z Osvětimi, všichni původně z Plaszowa. Koncem ledna 1945 se počet vězňů zvýšil příchodem mužů z evakuovaného tábora Goleszow. V dubnu 1945 v táboře bylo přibližně 1130 vězňů střežených příslušníky SS.
Pro krutost dozorců a nedostatek potravin byly podmínky nesmírně náročné, avšak existuje mnoho příkladů pomoci ze strany Schindlerových pracovníků a občanů okolních obcí. Oskar Schindler zachránil Židy v továrně v Brněnci právě tím, že přestěhoval výrobu ze zbrojního podniku v Plaszowě do Brněnce. Využil své kontakty a finanční prostředky k přesvědčení nacistických úřadů, aby mu umožnily přesunout své židovské pracovníky, čímž je uchránil před deportací do vyhlazovacích táborů. Schindler a jeho tým poskytovali pomoc a pracovníky chránili před krutostí dozorců. S osvobozenými vězni nakonec z Brněnce utekl 8. května 1945 před příchodem Sovětů.
Schindlerova odvaha a odhodlání pomoci svým zaměstnancům se staly symbolem lidskosti a odvahy v jednom z nejtemnějších období historie.
Dnes je část tábora značně zchátralá, přičemž zachované zůstaly následující objekty: budova laboratoře, prádelny, sklad chemikálií, domek, který sloužil jako sklad, kancelář a vstupní brána. Po zavření továrny v roce 2010 začaly budovy postupně chátrat, přičemž došlo i ke zhroucení střechy sídla německé vojenské posádky.
Rodina Low-Beerů má hluboké kořeny v historii a průmyslu Československa
Významní podnikatelé a filantropové, kteří vlastnili několik textilních továren, včetně té v Brněnci, převzali areál v roce 2019 a rozhodli se zrekonstruovat zřícenou továrnu. Novým majitelem se stal Švýcar Daniel Löw-Beer, vnuk posledního židovského ředitele fabriky. Tímto aktem chce rodina Löw-Beerů obnovit nejen fyzickou strukturu, ale také vzpomínky na minulé generace.
Během nacistické okupace v roce 1938 byl jejich majetek konfiskován a oni sami byli nuceni zemi opustit. Po válce se většina rodiny ocitla v exilu, avšak jejich touha po obnovení dědictví je přivedla zpět. Ve spolupráci s místní komunitou založili Nadaci Archa a společně vytvářejí projekt muzea a svědeckých aktivit, které vedou místní průvodci.
Textilní továrna v Brněnci
Textilní továrna v Brněnci byla významným průmyslovým podnikem v regionu. Před válkou se v ní vyráběly kvalitní textilní produkty, které byly známé po celém Československu. Během komunismu pokračovala továrna v Brněnci v provozu a po sametové revoluci v roce 1989 prošla transformací. Vyráběla produkty pro společnosti jako Ikea a Škoda, a dokonce i látky pro stráže anglické královny.
Především se zaměřovala na zpracování vlny a výrobu různých druhů tkanin. Továrna byla známá tím, že dokázala zpracovat surovou vlnu až na hotovou látku. Mezi hlavní výrobky patřily široké tkaniny a jemné textilie, které byly exportovány do celého světa. Továrna zaměstnávala množství lidí z místní komunity a přispívala k ekonomickému rozvoji oblasti. Během nacistické okupace byla továrna využívána pro válečné účely.
Po krachu továrny byl objekt téměř zcela zničen vandaly. Přestože byl v roce 2016 prohlášen kulturní památkou, budova byla neustále rabována.
Autentická atmosféra místa nám vyrazila dech
Při vstupu do objektu nás překvapila autentická atmosféra místa, které připomíná temnou kapitolu naší historie, ale zároveň nese poselství naděje a lidskosti. Procházkou po místech, kde Oskar Schindler zachránil mnoho životů, jsme cítili úctu a pokoru. Společnost HELUZ do tohoto projektu přispívá nejen odbornými znalostmi, ale také stavebními materiály, čímž zajišťuje, že rekonstrukce probíhá s maximální péčí a respektem k původní architektuře.
Význam projektu pro budoucnost
Cílem projektu je nejen zachovat historický význam, ale také posílit povědomí o událostech z tohoto místa a udržet živé vzpomínky na ty, kteří trpěli. Projekt by měl být dokončen v první polovině roku 2025 a my jsme přesvědčeni, že bude sloužit jako významné místo pro vzdělávání a reflexi. Muzeum přeživších je navrženo ve spolupráci se studenty z pěti zemí. Na návrhu pracují mladí architekti ze 110 zemí v rámci soutěže Inspireli, kterou založil Václav Havel.
Tato návštěva nám připomněla důležitost zachovávání historie a zodpovědnost, kterou máme vůči budoucím generacím.
Schindlerova archa je víc než jen projekt. Je to symbol odvahy, lidskosti a neustávajícího boje za pravdu a spravedlnost.
Více informací se dozvíte přímo na stránce Schindlerovy archy https://arksfoundation.net/
P.S. – Věděli jste, že originální inspirace do zahrady, nápady na projekt domu a rady do domácnosti najdete také u našich sousedů? Navštivte naši slovenskou Modrou střechu.
Autor článku: redakce Modré střechy
Zdroj foto: HELUZ, Schindlerova archa
Narazil jsem na apex-arch.cz. Projekty má pěkné, ale cena mi přijde, že by měla…