Japandi: Unikátní propojení Asie a skandinávského stylu
Pokud si myslíte, že spojit dvě různé kultury pocházející z opačných stran zeměkoule je nemožné, jste na obrovském omylu. Přesvědčí vás o tom působivé propojení něčeho na první pohled nespojitelného – styl s názvem Japandi.
Když se spojí Hygge s minimalistickým japonským stylem
Japandi je způsob zařizování interiérů, který si za poslední dobu získal srdce nejednoho milovníka designu. Jde o spojení skandinávského stylu vycházejícího z filozofie Hygge s minimalistickým japonským stylem oslavujícím krásu nedokonalosti (podle filozofie Wabi-sabi). Oba styly spojuje pozitivní vztah k funkčnosti, jednoduchosti, přírodním materiálům, čímž vzniká perfektní harmonie.
Světlé barvy a čisté linie jsou základ. Ve Skandinávii se používají bílé stěny za účelem dosažení efektu prosvětleného interiéru. Japonci je do prostoru volí především jako podklad pro řadu dřevěných obkladů či v současnosti velmi populárních lamel. Japandi klade do popředí stěny namalované bílou barvou, přičemž se doporučuje volit teplé tóny, aby celý prostor nepůsobil příliš sterilně.
Hledáte fotografie reálných interiérů v Japandi stylu?
Zeptejte se v našem Fóru.
Hlavním materiálem Japandi stylu je dřevo
Méně časté, ale ne nevídané, jsou tmavší stěny v zemitých barvách. Je nutné s nimi zacházet velmi opatrně, doplnit prostor světlými prvky a měkkými materiály. Podobně jako u stěn, na doplňcích a dekoracích se vyskytují převážně teplé tóny neutrálních barev kombinované s tmavšími zemitými. Vždy zvolte maximálně čtyři barvy, jejichž odstíny budete opakovat v celém interiéru.
Hlavní materiál je dřevo tvořící značnou část nábytku, dekorací, dělicích panelů či nejrůznějších obkladů. Chcete-li dosáhnout více skandinávského stylu, je vhodné sáhnout po světlém dřevě. Naopak, pokud se plánujete přiblížit japonskému stylu, určitě zvolte středně tmavé nebo tmavé dřevo. Měli byste se řídit doporučením kombinovat v celém interiéru maximálně tři druhy dřeva. Jinak se může stát, že se bude prostor jevit jako disharmonický.
Nedokonalosti jsou přímo žádané
Nábytek bez nožiček umístěný přímo na zemi má velmi elegantní čistý vzhled a je pro styl Japandi jako stvořený. Např. v obývacích pokojích pozorujeme konferenční stolky vyrobené z masivních kusů dřeva, položené na velkých tkaných kobercích. Na nábytku se vyjímají minimalistické dekorace nejrůznějších tvarů.
Podle filozofie Wabi-sabi, jejíž elementy se nacházejí ve stylu Japandi, jsou nedokonalosti na nábytku či dekoracích přímo žádané. Vhodné umístění prasklé vázy, květináče nebo nerovnoměrný povrch dřeva vytvoří vkusný detail v jakémkoli prostoru. Velmi vítanými jsou papírová a ratanová stínítka, množství polštářů, lněné deky nebo terakotové květináče. O dodání akcentu se postarají minimalistické doplňky v černé barvě. Nesmíte to s nimi přehnat, černá je velmi dominantní a výrazná.
Doporučujeme:
Objevte kolekce, ve kterých si naši uživatelé (Střecháči) ukládají inspirace a oblíbená fotoalba.
Velmi žádoucí je plynulé propojení interiéru s exteriérem pomocí velkých francouzských oken. Budete tak neustále v kontaktu s přírodou, jak je zvykem v obou zmiňovaných kulturách. Je v pořádku, pokud nemáte dostupnou exteriérovou plochu. V tomto případě byste měli rostliny integrovat do interiéru. Dělejte to však s citem, stačí jedna velká rostlina na místnost.
Japandi se řídí pravidlem kvalita nad kvantitu, proto není vhodný pro osoby, které hromadí řadu nepotřebných věcí. Neznamená to ale žít v prázdném domě. Naopak, tento styl mluví o tom, abyste si ponechali jen ty nejpotřebnější věci. Ideálně by měly být funkční a zároveň estetické. Následně je v domácnosti důmyslně uspořádejte. Své milovníky si v současné době toužící po udržitelnosti a minimalismu určitě najde víc než dost.
Autorka článku: Laura Ožvaldová
Zdroj foto: iStock
Dobrý den, rád bych vyřešil elegantně a funkčně odsavač par , kde digestoř je po…