Plíseň na stěnách v domácnosti: Jak ji rozpoznat a účinně odstranit?
Plíseň na stěnách představuje poměrně častý problém, se kterým se potýkají nejen obyvatelé starších nemovitostí, ale také novostaveb. Jak ji umíte jednoduše odhalit, proč se vlastně objevuje v interiérech a co můžete udělat, abyste se jí účinně zbavili jednou provždy?
Jak odhalit plíseň na stěnách?
Jedním z nejvýraznějších signálů plísní v domácnosti je obvykle typický zatuchlý zápach. Pokud jste v poslední době postřehli, že po návratu domů cítíte jakési zvláštní aroma připomínající houby, zbystřete pozornost. S největší pravděpodobností je to znak, že u vás řádí plísně. Začněte proto co nejdříve hledat známky černých teček na stěnách či nábytku.
Nejčastější místa, kde se plíseň objevuje
Plíseň se obvykle objevuje v rozích místností – buď u stropu nebo podlahy. Velmi často ji však naleznete i za většími kusy nábytku – sedačkou, postelí nebo skříněmi. Při hledání plesnivých míst se zaměřte na části vaší domácnosti, které nejsou dobře větrané a je v nich přirozeně zvýšená vlhkost. Narážíme zejména na koupelnu, spíž a sklep.
V rodinných domech se plíseň často objevuje v podkrovních prostorách. Speciální pozornost věnujte také oblasti oken. Plísně totiž často naleznete v blízkosti rámu okna nebo pod parapetem.
Zapamatujte si:
Plíseň má nejčastěji podobu černých nebo tmavě zelených teček, které se postupně rozrůstají a vytvářejí velké viditelné skvrny.
Základem je nalezení příčiny
Podařilo se vám lokalizovat plíseň ve vaší domácnosti? Nyní přichází řada na těžší část – nalezení její příčiny. Existuje mnoho různých důvodů, proč se u vás může plíseň vyskytovat. Tím nejčastějším je obecně zvýšená vlhkost, která dokáže být způsobena řadou faktorů.
Naše rada:
Vlhkost v domácnosti by se v ideálním případě měla pohybovat na úrovni 40 až 60 %. Dlouhodobě vyšší hodnoty již významně zvyšují riziko výskytu plísní.
Přečtěte si také:
Nedostatečné větrání
Nejméně závažnou příčinou nadměrné vlhkosti v interiéru je nedostatečné větrání. Ideálně byste měli větrat alespoň po dobu 5 minut, nejlépe několikrát denně. Dbejte hlavně na pořádné vyvětrání koupelny po sprchování. Mokré prádlo se snažte sušit venku, protože i to dokáže významně ovlivnit vlhkost v domácnosti.
Se snížením vlhkosti v interiéru vám pomohou také speciální odvlhčovače, které pohlcují vodní páru. Praktickým a moderním řešením je také instalace rekuperace, která zajišťuje neustálou výměnu vzduchu mezi exteriérem a interiérem, přičemž minimalizuje tepelné ztráty. V neposlední řadě vám vlhkost pomůže regulovat také klimatizace.
Slabá tepelná izolace stěn
Příčinou zvýšené vlhkosti v interiéru může být také slabá tepelná izolace stěn. Čím větší je rozdíl mezi teplotou stěny a vzduchu v interiéru, tím více narůstá riziko kondenzace vody. V důsledku toho stěna vlhne a vznikají tak ideální podmínky pro růst plísní. Bydlíte-li ve starém domě, který je v původním stavu, pouvažujte nad jeho zateplením.
Doporučujeme:
Pronikání vody do interiéru
Jednou z vážnějších příčin vzniku plísní v domácnosti je zatékání vody do interiéru a s ním spojené vlhnutí stěn. V lepším případě voda proniká skrz slabě těsnící okna. V tom horším prosakuje přes netěsnící střechu, případně špatně odvodněné a izolované základy. Právě nesprávně zhotovené základy či nekvalitní stavební materiály jsou častým důvodem, proč se plíseň objevuje také v novostavbách.
Máte-li podezření, že příčinou vysoké vlhkosti v domácnosti jsou špatně izolované části střechy, základů či samotných obvodových zdí, nechte si stav vaší nemovitosti zkontrolovat odborníky. V případě, že tyto vady nevyřešíte, vám odstranění plísně nepomůže. Do několika týdnů se totiž znovu vrátí.
Praktický tip:
Stěny mohou nasakovat vodu i v důsledku ucpaných nebo nesprávně nainstalovaných okapů. Pořádně proto zkontrolujte jejich stav.
Proč je plíseň tak nebezpečná?
Plíseň v domácnosti byste rozhodně neměli podceňovat. Nebezpečné jsou zejména mikroskopické výtrusy, které se přirozeně uvolňují do vzduchu. Způsobují podráždění horních cest dýchacích, vyvolávají alergické reakce a mohou způsobit záněty průdušek či zhoršovat projevy astmatu.
Kromě toho dokážou výtrusy plísní způsobovat bolesti hlavy, žaludeční potíže, případně kožní onemocnění – lupénku či ekzém. Obzvláště nebezpečné jsou pro lidi se slabší imunitou, starší osoby a děti. Pokud tedy spatříte plíseň ve vaší domácnosti, začněte se co nejdříve věnovat jejímu odstraňování.
Jak se zbavit plísně na stěnách?
Pokud je plíseň na stěnách ještě v počátečních stádiích rozvoje a nestihla proniknout hluboko do omítky, její odstranění je docela jednoduché. K jejímu eliminování budete potřebovat odolnou špachtli nebo drátěný kartáč, kterým plíseň jednoduše seškrábete. Dříve ji však postříkejte vodou, případně speciálním fungicidním přípravkem, aby se při seškrabování nerozptýlily výtrusy do vzduchu. Při práci používejte kvalitní gumové rukavice a doporučujeme také respirátor.
Po seškrábání plísně na dané místo aplikujte fungicidní přípravek, který vyhubí případné mikroskopické zbytky. Následně postiženou oblast potřete speciálním nátěrem, tedy barvou s protiplísňovými účinky.
Naše rada:
Chcete-li snížit riziko plesnivění stěn, aplikujte na ně omítku s vyšším podílem vápna, která je přirozeně hygienická a odolná vůči plísním.
Přečtěte si také:
Dvojsklo nebo trojsklo? Poradíme, které zasklení oken si vybrat
Odstranění větších plísní na stěnách
Pokud se již plíseň stihla rozrůst a pravděpodobně pronikla hlouběji do omítky, obyčejné seškrábání pomocí kartáče či špachtle zřejmě nebude dostatečné. V takovém případě bude nejlepší celé postižené místo vyříznout i s hrubší nepoškozenou vrstvou omítky. Raději vyřežte širší plochu v okolí plesnivého místa, jelikož mikroskopické zárodky se mohou nacházet i tam. Následně podle návodu aplikujte kvalitní přípravek proti plísním a nechte jej působit.
Po ošetření postiženého místa naneste protiplísňový nátěr a kvalitní omítku, která dokáže odolávat plísním. Výbornou volbou jsou nátěry s částicemi stříbra. Přirozeně usmrcují plísně a na rozdíl od nátěrů s obsahem různých chemikálií mají dlouhotrvající účinek. Látky z nich totiž postupně nevyprchají.
Tip na závěr:
Pokud plíseň napadla i matrace, části dřevěného nábytku nebo koberce, uděláte nejlépe, když je rovnou vyhodíte. Pokusy o její odstraňování obvykle nejsou rentabilní a dostatečně účinné.
Autor článku: Dominik Parajka, dominiccars.sk
Zastřešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modrej streche – @patrik_putera)
Zdroj foto: iStock
Ráda bych touto cestou prosila o radu, jestli je tu někdo, kdo má stejný problém…