Rekuperace v domě: Vyplatí se nebo ne? Radí odborník

  • 19.06.2023

V posledních letech se slovo rekuperace skloňuje ve stavebních kruzích čím dál častěji. Důvodem je snaha o úsporu energií a touha po zdravějším a komfortnějším bydlení. Před stavbou domu si nejeden budoucí majitel položí otázku, zda rekuperaci v domě potřebuje nebo ne. Abychom vám usnadnili rozhodnutí, zeptali jsme se odborníka na nejčastější dotazy a mýty spojené s rekuperací v domě.

rekuperace v domě vyplatí se nebo ne
Foto: iStock

Tip k diskusi:

Rekuperace novostavby

Co je rekuperace

Rekuperace vzduchu je zpětné získávání energie z odpadního vzduchu. Jedná se o unikátní technologii, která dokáže více než jen udržovat čerstvý vzduch v místnosti bez ohledu na roční období. Díky rekuperaci se v létě interiér nepřehřívá a v zimě neochlazuje.

Celý systém funguje na takzvané výměně tepla. Z interiéru se odsává odpadní a vydýchaný vzduch, který se ohřívá na zvolenou pokojovou teplotu. Do interiéru zároveň proudí čerstvý vzduch z exteriéru. Vnitřní a venkovní vzduch proudí rekuperátorem, ve kterém odpadní vzduch předává teplo vzduchu čerstvému. Odpadní vzduch se zároveň filtruje a neznečišťuje tak interiér domu.

Co je rekuperace
Foto: iStock

Klasické větrání nebo větrání rekuperací?

Pravidelná výměna vzduchu v interiéru je důležitá, neboť vydýchaný vzduch způsobuje vysokou koncentraci oxidu uhličitého. Ten může mít negativní dopad na naše zdraví. Koncentraci oxidu uhličitého měříme v jednotkách ppm (parts per million). „V exteriéru je hodnota CO2 od 350 do 500 ppm, záleží na tom, zda se jedná o venkov nebo město. Aktuální měřená hodnota je zprůměrována na 451 ppm.

V interiéru již od 1200 ppm člověk začíná pociťovat „vydýchaný vzduch“ a únavu. Od hodnoty 3000 ppm již začínají zdravotní potíže jako bolesti hlavy a zvýšená tepová frekvence. Na senzoru oxidu uhličitého doporučujeme nastavit hraniční hodnotu 1000 ppm“, vysvětluje jednatel firmy RS-PROFI s.r.o. Roman Kandera.

Věděli jste, že…

Zdrojem oxidu uhličitého v interiéru je nejen člověk, ale také domácí mazlíčci? Například 60 kg pes vydýchá vzduch stejně jako člověk.
Klasické větrání nebo větrání rekuperací?
Foto: iStock

Klasické větrání má oproti větrání rekuperací zásadní nevýhodu. Otevřením okna pustíme do interiéru čerstvý vzduch, ale ten má jinou teplotu než vzduch v místnosti. Během chladných ročních období vpustíme větráním skrz okno do domu až příliš studený vzduch, který je třeba zahřát. Tím přicházíme o teplo a dochází ke zvýšené spotřebě energie na vytápění. V létě dochází k opačnému problému – do domu vchází horký vzduch, který je třeba zchladit.

Častým argumentem odpůrců rekuperace je, že není nad dokořán otevřená okna a čerstvý vzduch. „Větrat oknem lze i při rekuperaci, například po jarním dešti nebo ráno. Ale když je venku -10°C nebo hodně pylu, prachu a zhoršená kvalita vzduchu, tak je kvalita větrání s rekuperací nesrovnatelná. Řekl bych, že po montáži rekuperace v domě klesá potřeba větrat okny“, pokračuje Roman Kandera.

Výhody rekuperace

  • dobře nastavená rekuperace udrží hladinu CO2 pod 1100 ppm a eliminuje tím u člověka únavu, ospalost, bolesti hlavy a jiné zdravotní potíže způsobené zvýšenými hodnotami oxidu uhličitého
  • rekuperace zvyšuje komfort bydlení – není třeba myslet na otevírání a zavírání oken
  • šetří náklady na vytápění
  • filtry v rekuperační jednotce odfiltrují pyl, prach a jiné nečistoty – to je vhodné především pro astmatiky a alergiky

Nevýhody rekuperace

  • vyšší pořizovací cena – navýšení rozpočtu na stavbu domu
  • potřebná výměna filtrů
  • spotřeba elektrické energie
Je nutná klimatizace při rekuperaci?
Foto: iStock

Je nutná klimatizace při rekuperaci?

Odpověď na tuto otázku není jednoznačná, protože to záleží na použitých stavebních materiálech, lokalitě a prostředí, ve kterém se dům nachází. „Například v případě domu na venkově v chladnějších oblastech zpravidla postačuje bypass k rekuperaci. Když se venkovní teplota sníží pod naměřenou hodnotu v interiéru, začne do domu vhánět přímo vnější vzduch bez rekuperace, a tím dům ochlazuje. Pro jižněji položená místa je důležité mít na oknech dostatečnou stínící techniku a dobře zaizolovaný dům“, srovnává odborník.

Rekuperace a zápach z exteriéru

V případě, že je v exteriéru extrémní zápach, může se přes rekuperaci dostat do interiéru. Řešením jsou filtry. „Běžně jsou používány filtry G4, které moc nedoporučuji, protože se jedná o opravdu hrubou filtraci. Filtry třídy F7 jsou již dostatečné a dokáží odfiltrovat i malou část zápachu. Jsou dostačující pro málo znečištěné lokality.

Pokud se jedná o prostředí, kde je znečištění zápachem příliš časté (z nedalekých družstev, polí, továren nebo z ústředního topení tuhým palivem), doporučuji použít filtraci na bázi aktivního uhlí. Ta dokáže pohltit i silné zápachy. Z praxe je na Slovensku málo takových lokalit, kde by se musel filtr s aktivním uhlím použít“, poukazuje na rozdíly odborník.

Rekuperace do zrekonstruovaného domu
Foto: iStock

Rekuperace do zrekonstruovaného domu – vyplatí se?

V případě zrekonstruovaných rodinných domů je zvykem potřebu rekuperace často podceňovat. Majitelé těchto domů se obvykle spoléhají na přirozené „dýchání domu“ ve srovnání s novostavbou. „Ve starších rodinných domech, kde se vymění okna a zateplí se obvodový plášť, se vlhkost, která je ve zdivu, nemá kam odvětrat. Důvodem je, že starší rodinné domy neměly tak kvalitní hydroizolace jako moderní domy.

Pokud se k tomuto faktu nepřihlíží již ve fázi rekonstrukce, mnoho stavebníků to může v budoucnu dohnat. Proto u starších rodinných domů doporučuji předpřípravu na centrální rekuperaci (pokud to konstrukce domu umožňuje) nebo decentrální rekuperaci (alespoň co se týče elektrické předpřípravy, bez prostupů zdivem). Z praxe máme pozitivní ohlasy a zkušenosti, že rekuperace má význam i ve zrekonstruovaném domě“, dodává jednatel firmy RS-PROFI s.r.o. Roman Kandera.

Autor článku: Dana Račko

Garant: Roman Kandera

Foto: iStock

Diskuse na téma článku