Vlhkost v domě: Odkud se bere a jak si s ní poradit?
Ať už se jedná o nové domy a byty nebo ty starší, vlivem různých faktorů se často setkáte s nadměrnou vlhkostí. Ta se negativně odráží na kvalitě života, zdraví i prostředí. S čím vlhkost v domě souvisí? Jak ji udržet na uzdě? Prozradíme vám, jaká je optimální teplota v interiéru a jak řešit problémy s vlhkostí ve vašem domě.
Optimální teplota a vlhkost v domě
Pokud jde o vlhkost, úzce s ní souvisí i teplota v domácnosti. Místnosti bychom neměli přetápět, ale nadměrné větrání nebo zima mohou uškodit ještě více. Dbejte na to, aby se teplota ve vaší domácnosti pohybovala alespoň v přibližně doporučených normách. Běžná pokojová teplota by měla být kolem 22 stupňů, přičemž v pokoji, který je určen ke spánku, by měla být ještě o něco nižší – 18 až 20 stupňů.
Vlhkost by se při ideálních podmínkách měla pohybovat v rozmezí od 40 do 55 %. Někteří odborníci tvrdí, že míra vlhkosti je přípustná až do 60% nebo i více. Většina se však přiklání spíše k první možnosti. Nejideálnější je podle několika odborníků z oblasti zdravotnictví vlhkost kolem 45 %.
Zapojte se do diskuse v našem Fóru:
Malá vlhkost v domě – od rekuperace. Je to problém?
Pokud je míra vlhkosti vzduchu příliš vysoká, vytvářejí se vhodné podmínky pro množení bakterií a plísní. Pokud je ve vaší domácnosti příliš sucho, trpí tím sliznice, pokožka i plíce a organismus může být náchylnější k nemocem.
Původ vlhkosti v domě
Kde se vlastně vlhkost bere? Možná budete překvapeni, ale hlavní příčinou jakékoli vlhkosti v domácnosti jsou její obyvatelé a jejich běžné fungování. Dýchání, vaření, sprchování nebo sušení prádla a jakékoli další každodenní činnosti způsobují vlhkost, kterou za normálních okolností nevnímáme. Při nedostatečném větrání se ale ihned ukáže ve formě problému, který je třeba řešit (vlhké stěny, plíseň či orosená okna).
Další z příčin nadměrné vlhkosti bývají nevhodné materiály či stavební postupy. Ty však často nedokážete v prvních chvílích ovlivnit, zvláště když se přestěhujete do domu, kde byly při stavbě použity nekvalitní materiály.
Máte vlhko v domě či bytě a nenašli jste odpověď na váš problém?
Zeptejte se v největším diskusním Fóru o bydlení v části „Topení, větrání, klimatizace“
Velmi častým původcem vlhkosti bývá starý dům. To platí především u kamenných domů. Mnoho lidí dělá chybu, když takový dům ještě dodatečně zateplí nevhodným materiálem a vlhkost, která dříve přirozeně odcházela ven přes spáry v kamenných zdech, je najednou zadržována uvnitř.
U starých domů bývá také zásadním problémem nedostatečné odvodnění pozemku nebo slabé základy domu, které pak mají za následek vlhnutí zdí. Zde často pomůže jen důsledné odvodnění celého okolí domu a kompletní odizolování základů.
Víte o tom, že s teplem narůstá i vlhkost? Přetápění místností proto není vůbec vhodné. Roste vlhkost, což znamená, že roste i výskyt plísní. Na ty má největší vliv rosný bod (v překladu teplota kondenzace vodní páry). Rosné body jsou nejčastější místa s největšími úniky tepla – tedy rohy místností či okolí oken (parapety, skla nebo rámy). Přesně v těchto místech pak vznikají nežádoucí plísně.
Přečtěte si článek:
Jak řešit problémy s vlhkostí?
Pokud váš problém s vlhkostí není zcela závažného charakteru, postačí i běžné malé odvlhčovače, které pořídíte v drogerii či jiných obchodech. Umístit je lze pod komody, za skříň nebo do zásuvek a na místa, která jsou z hlediska vlhkosti nejproblematičtější.
V mnoha domech bývá problémem pouze nedostatečné větrání. Tehdy postačí zavést pravidelnější větrání celé domácnosti, které efektivně odstraní nadbytečnou vlhkost. Větrat je třeba pravidelně a nárazově. Nemáte-li ideální možnosti pro intenzivnější větrání nebo vás to jednoduše zatěžuje, skvělou volbou je rekuperace. Ta vám pohodlně vyvětrá místnost nebo celou domácnost bez nutnosti otevírání oken, což je vynikající i pro alergiky. Navíc dnes tato zařízení fungují velmi inteligentně a sama si dokáží regulovat potřebu větrání bez vaší pomoci.
Pokud vás trápí vlhkost způsobená nevhodným odizolováním základů starého domu, spodní voda nebo nedostatečné odvodnění pozemku v okolí domu, zavolejte si odborníky, kteří vám pomohou s odvodněním okolí. Tím se jakákoliv voda přitékající na pozemek spolehlivě odkloní pryč od zdí.
Odizolování základů domu není prací, kterou byste nezvládli sami. Stačí obkopat zdi, umístit drenážní roury, speciální nopovou fólii a zasypat štěrkem nebo jiným vhodným materiálem. V případě, že si netroufáte, obraťte se na stavební firmu, která vám takové odizolování odborně zhotoví. Navíc existují i další způsoby k odstranění tzv. vzlínavé vlhkosti jako je například podřezání zdiva či základů.
Na slovo vzatí profesionálové vám pomohou vlhkost v domě vyřešit několika profesionálními postupy. Injektáž, sanace nebo různé postupy vysoušení zdiva. Možností je mnoho a na Slovensku je hned několik seriózních firem, které se tématu odstraňování vlhkosti v domech věnují na odborné úrovni a rádi vám s tímto závažným problémem pomohou.
Autorka článku: Michaela Debnárová @its1mishell
Zdroj foto: Canva
Ahoj, máme difuzně uzavřenou dřevostavbu a většinu roku v ní máme obrovskou vl…