Zelená střecha: Proč byste ji měli vybudovat?
Vegetační nebo zelené střechy přinášejí řadu benefitů. Tento způsob úpravy střechy není jen architektonickým výstřelkem, ale v severských zemích má dlouhou historii. Proč byste si ji měli zvolit a co všechno obnáší její vybudování?
Co je zelená střecha?
Skladba zelené střechy se skládá z vrstev, které jsou seřazeny ve specifickém pořadí. Princip je však stále stejný. Vegetační střecha může být použita pro staticky pevné střešní konstrukce. U novostaveb je to jednodušší, neboť se s doplňkovou zátěží počítá od začátku návrhu, a tomu se přizpůsobují i stavební materiály a konstrukce. U rekonstrukcí je to již složitější, avšak při správném posouzení statika se může i na stávající střechy (které splňují statické požadavky) osadit zelená střecha.
Doporučujeme fotoalbum:
Album uživatelky @marfushik – Pokud se vám fotoalbum nezobrazuje správně, chyba není ve vašem přijímači. Někteří naši uživatelé mají fotoalba dostupná pouze pro registrované/přihlášené uživatele.
Nízká a vysoká zeleň
Známe dva druhy zelených střech – extenzivní a intenzivní. Hlavním rozdílem je tloušťka vrstev. Extenzivní střechy obsahují menší tloušťku extenzivního substrátu, což znamená, že lze na ni vysadit pouze rostliny s menším zakořeněním. Mohou to být tráva, lišejníky, nízké keře, květiny a podobně. Intenzivní střecha má větší tloušťku intenzivního substrátu a lze na ní vysadit také rostliny a dřeviny s hlubším zakořeněním a vyššího vzrůstu.
Z čeho se skládá zelená střecha?
Na zateplenou nosnou stropní konstrukce se ukládá hydroizolace, parotěsná fólie, geotextilie, hydroakumulační a drenážní vrstva, filtrační geotextilie, extenzivní nebo intenzivní substrát a vegetace. Pořadí a druh vrstev si určují akreditované firmy, které se věnují zeleným střechám. V Čechcách najdete řadu firem, které mají dlouholeté zkušenosti a velmi dobré výsledky.
Ohledně velmi pěkné vizuální stránky zelených střech jejich výhody spočívají i ve snižování teploty budovy během letních měsíců. Pro srovnání si můžeme uvést příklad: klasický jednopodlažní dům se sedlovou taškovou střechou (na barvě momentálně nezáleží), který se nachází v městské čtvrti s nedostatkem zeleně. Během letních měsíců musejí majitelé používat klimatizaci a v exteriéru zavlažování nebo vodní mlhu. Všechny zpevněné povrchy v okolí jsou rozpálené a s nimi i střecha. Pocitová teplota v okolí domu a v interiéru je velmi vysoká.
Doporučujeme diskusi z Fóra:
Zelená střecha, jaké máte zkušenosti?
Nyní si vezměme druhý příklad rodinného domu. Může být také jednopodlažní, ale s plochou zelenou střechou. Vegetační střecha zadržuje vodu a zeleň nevytváří rozpálenou sálavou plochu. V interiéru je teplota stálá a nezvyšuje se rapidně působením slunečního záření. Interiér se snadno udržuje v příjemné pohodové teplotě a náklady na chlazení jsou mnohem nižší. Vegetace na střeše snižuje teplotu i v okolí domu a pobyt v exteriéru je příjemnější.
Mezi další výhody patří i snižování hluku v budově a také dobrá požární odolnost. Během deštivých dnů se do substrátu zachycuje vysoké procento olova, mědi a jiných látek, což přispívá k menšímu znečištění podzemní vody v okolí. Nejvíce ji oceníte v lokalitě s malým podílem zeleně a stromů. Bude vám v okolí udržovat čerstvý vzduch.
Náklady a údržba zelené střechy
Péče o vegetaci závisí na volbě druhů rostlinstva. Existují druhy vysázené na střechu, které nepotřebují skoro žádnou nebo minimální péči. Je samozřejmé, že jako každá střecha, i zelená občas vyžaduje kontrolu. Jednou za rok je třeba střechu prohlédnout a upravit zeleň. Sice je konstrukce zelené střechy nákladnější, během života ušetříte na výdajích na vytápění a chlazení. Také slouží jako trojnásobná ochrana střešní konstrukce vůči povětrnostním vlivům.
Autorka článku: Nina Macáková
Zdroj foto: iStock, Canva
Moc by se nám líbila na garáži, velikost asi 5x6m. Jde to pouze na střechu rovno…