Postavte si příčku, která unese i kuchyňskou linku: návod na montáž se sádrokartonem Habito® H
Rekonstrukce jsou s deskami Habito® H mnohem jednodušší. Nejde totiž o klasický sádrokarton, ale o vysokopevnostní SDK s extrémní únosností. Můžete ho použít pro konstrukci bytové i mezibytové příčky a hodí se i do vlhkých prostor.
Habito® H rozhodně patří k revolučním materiálům pro suchou výstavbu. Na jeden kotevní bod unese až 34 kg a stačí přitom použít běžný vrut do dřeva Ø 5 mm nebo vruty FN. Nepotřebujete k tomu ani vrtačku, můžete vše kotvit manuálně.
Pro ještě těžší břemena se pak používají rozpínací Molly kotvy. Díky nim zvládne příčka zátěž až 155 kg na jeden kotvicí bod, což bohatě stačí pro kuchyňskou linku, policové systémy nebo zábradlí.
Velkou výhodou sádrokartonu Habito® H je jeho univerzálnost: můžete ho použít do koupelny, do konstrukcí se zvýšenými požadavky na požární odolnost a taky k odhlučnění místnosti. Takže než,abyste kupovali několik druhů desek, vám postačí jen Habito® H.
Jak na příčku z desek Habito® H?
Postavit sádrokartonovou příčku vám obecně nezabere víc než 48 hodin. Vytvoření rastru z SDK profilů je s deskami Habito® H stejné jako u běžné sádrokartonové příčky Rigips.
- Pomocí křížového laseru nebo brnkačky zaměříte polohu příčky na podlaze, stropu a stěnách.
- Sádrokartonové profily opatříte pěnovým těsněním a natloukacími hmoždinkami připevníte na vyznačená místa. Jako první upevněte podlahový R-UW profil, pak svislé R-CW profily, naposled stropní R-UW profil.
- Do vodorovných profilů vložte svislé R-CW profily tak, aby měly vůli cca 10–15 mm.
Montáž desek na konstrukci
Jakmile máte hotovo, můžete se pustit do opláštění příčky. I tady je postup prakticky stejný jako u klasického SDK. Kvůli vyšší pevnosti desek budete ale navíc potřebovat profesionální šroubovák, tvrdokovové bity a předepsané šrouby typu UMN.
Jak tedy postupovat při montáži desek Habito® H?
- Řezání desek: lícový karton nařízněte odlamovacím nožem aspoň dvakrát, pak desku zlomte a hranu začistěte struhákem. Pro rychlejší a přesnější řezání můžete použít kotoučovou pilu s odsáváním.
2. Opláštění první strany příčky: desky upevněte k R-CW profilům pomocí šroubů UMN s přiloženým tvrdokovovým bitem. Pro jednoduché opláštění postačí šrouby délky 25 mm, pro dvojité opláštění potřebujete délku 35 mm. Šrouby musí být vzdálené minimálně 10 mm od okraje desky a 20 mm jeden od druhého.
POZOR! Sádrokartonové desky se při montáži příčky tzv. převazují: jejich spáry musí být minimálně 400 mm od sebe, aby nevznikala křížová spára.
3. Elektroinstalace a minerální izolace: v R-CW profilech najdete instalační průřezy ve tvaru písmene „H“ – protáhněte jimi případné kabely. Pak můžete do konstrukce vložit minerální izolaci pro ještě lepší odhlučnění.
4. Opláštění z druhé strany příčky: postupujte stejně jako v bodě dva a přišroubujte desky z druhé strany podkonstrukce. Sádrokartony se teď přikládají tak, aby naproti spáře prvního opláštění byla vždycky celá deska.
5. Tmelení a spárování: když jsou desky přimontované, zbývá už jen finálně upravit povrch. Spáry vyplňte tmelem Rifino Top a vyztužte skelnou páskou Habito®. Rohy a kouty spolehlivě ochrání páska Habito® Flex. Nakonec celý povrch desek přetmelte – Rifino Top se nemusí brousit, takže ušetříte čas a práci.
Další tipy k montáži desek Habito® H najdete ve videu:
Než se pustíte do práce, spočítejte si ještě potřebné množství materiálu. V kalkulátoru Rigips to zabere jenom chvilku. Můžete poptat také profesionální kalkulaci přímo od techniků ze Saint-Gobain. Ti vám případně poradí i s výběrem materiálu a postupem montáže.
PR článek + Foto: Rigips
Ahoj, ve starém bytě musím udělat sádrokartonový strop. Slyšela jsem, že jde sád…