Příprava bazénu na sezónu: Čemu věnovat pozornost?
S příchodem prvních horkých dní sezóny možná už i vy začínáte uvažovat nad tím, že se konečně vykoupete ve vašem zahradním bazénu. Než skočíte do příjemně osvěžující vody, měli byste jí nejdříve dopřát vhodnou péči. Vyhnete se tak zbytečným problémům v průběhu léta. Jak má vypadat příprava bazénu pro sezónu, jak postupovat a na jaké detaily nezapomínat?
Zahradní úpravy provádějte ještě před odkrytím bazénu
Máte v plánu posekat trávník, stříhat živý plot, případně ořezat větve dřevin? Snažte se všechny větší zahradní práce provést ještě před tím, než odkryjete bazén. Nedojde tak ke zbytečnému znečištění vody.
Z krycí plachty nejprve odstraňte všechny nečistoty, následně ji nechte dobře vyschnout a uskladněte ji na bezpečném a suchém místě. Pokud se náhodou na její vnitřní straně nacházejí plísně nebo mazlavé povlaky, očistěte ji pomocí vhodného přípravku. Použít můžete například Savo.
Bazén důkladně vyčistěte
Do odkrytého bazénu nezačněte hned napouštět vodu. Na dně a na stěnách se totiž s největší pravděpodobností nacházejí různé nečistoty, které je dobré odstranit. Zakupte si kvalitní přípravek na mytí bazénů a pomocí houby vyčistěte boční stěny. Větší nečistoty z hladiny odstraníte pomocí síťky s dostatečně dlouhou rukojetí.
Praktický tip:
K mytí dna dobře poslouží bazénový kartáč. Pokud si chcete ušetřit čas a námahu, doporučujeme použít moderní bazénový vysavač.
Přečtěte si také:
Jaký bazénový vysavač zvolit?
Pomocí bazénového vysavače rychle a účinně odstraníte větší i menší nečistoty ze dna a smyjete i nepříjemné mazlavé povlaky. Cenově nejdostupnější jsou ruční vysavače, které se hodí pro základní údržbu. Nejsou ovšem vhodné pro větší bazény.
O něco pokrokovější verzí jsou poloautomatické vysavače, které se pomocí hadice připojují k filtračnímu zařízení v bazénu. Následně automaticky jezdí po dně a čistí jej. Aby vysavač správně fungoval, musí vaše filtrace splňovat určité minimální požadavky na průtok.
Nejmodernějším a zároveň nejpraktičtějším řešením jsou automatické bazénové vysavače, které mají svůj vlastní filtr a filtrační pytel, přičemž jsou vhodné i pro větší bazény. Nemusí být připojeny k žádnému externímu zařízení a dokáží mimořádně účinně vyčistit celé dno. Některé modely myjí dokonce i stěny. Připravit se ale musíte na vyšší cenu.
Příprava bazénu na sezónu je zárukou pohodového léta.
Zapojte bazénovou techniku
Když je bazén mechanicky vyčištěn, můžete se pustit do zapojení filtrace a systému pro ohřev vody. Následně bazén doplňte na maximum, až po sběrač vody. Než aktivujete filtraci, zkontrolujte, zda jsou všechny hadice a potrubí na svém místě a správně zapojeny. Pokud technika funguje na 100%, můžete přejít na další krok.
Nechte běžet filtraci vody
Úvodním vyčištěním bazénu pomocí houby, kartáče, síťky a vysavače sice odstraníte mnohé nečistoty, ve vodě ale stejně zůstane ještě mnoho nežádoucích částeček. Proto je dobré nechat filtraci běžet alespoň 12 hodin, aby přes ni přešel celý objem vody z bazénu.
Zapamatujte si:
To, jak dlouho musíte nechat filtraci běžet, aby pročistila celý objem vody v bazénu, si můžete jednoduše spočítat. Stačí vydělit objem vody v bazénu hodnotou hodinového průtoku vaší filtrace. Dostanete tak potřebný čas v hodinách.
Jak kvalitní je voda ve vašem bazénu?
Mechanické vyčištění vody prostřednictvím filtrace většinou nepostačuje. Přirozeně se v ní totiž nacházejí i bakterie a řasy, které se postupně množí, zapříčiňují změnu zabarvení, nepříjemný zápach a vznik mazlavých povlaků na stěnách nebo na dně. Nemluvě o tom, že mohou způsobovat různá onemocnění.
Doporučujeme rozhovor:
Příprava bazénu na sezónu se neobejde bez pomocí vhodných přípravků. Nejvhodnější prostředky do vašeho bazénu nejjednodušeji odhalíte na základě rozboru vody. Pokud vám velmi záleží na čistotě, rozbor si můžete nechat udělat v profesionální laboratoři. Pokud vám postačí orientační, ale stále dostatečně přesný výsledek, zakupte si domácí tester. Vyhovující bude verze, která měří pH, množství chlóru a tvrdost vody.
Úprava tvrdosti a pH vody
Voda v bazénu by měla mít pH v rozmezí 7,2 až 7,6. Vyšší hodnoty značí, že je kyselá. V důsledku toho se v ní snadno přemnoží mikroorganismy a dochází k rychlejšímu korodování kovových komponentů. A aby toho nebylo málo, ani pro lidskou pokožku není vysoké pH ideální. Nižší hodnoty pH se zase projevují zakalením vody.
Pokud zjistíte, že voda ve vašem bazénu je příliš kyselá nebo zásaditá, použijte vhodný přípravek pro úpravu pH.
Snížení tvrdosti vody
Na tvrdost vody v bazénu má vliv koncentrace minerálů, především vápníku. Pokud je vyšší než 320 ppm, dochází k nadměrné tvorbě vodního kamene, který může poškozovat bazénovou techniku a na stěnách vytváří nevkusné bílé povlaky.
Tvrdost vody v bazénu by se měla pohybovat ideálně na úrovni 140 až 210 ppm. Těchto hodnot dosáhnete pomocí speciálních přípravků určených k regulaci tvrdosti vody.
Dezinfekce vody v bazénu
Pro jednorázové účinné vydezinfikování bazénu na začátku sezóny doporučujeme použít tzv. chlór šok přípravek, který efektivně zlikviduje plísně, řasy, bakterie a jiné mikroorganismy. Zabrání tak vzniku zeleného zabarvení vody či mazlavých povlaků.
Bazén je ale nutno dezinfikovat i průběžně po celou sezónu. V tomto směru jsou oblíbené chlorové tablety, které se umisťují do dávkovače zajišťujícího postupné uvolňování. S chlórem to ale nepřehánějte – jeho koncentrace v bazénu by se měla hýbat na úrovni 0,3 až 0,5 mg/l. Abyste měli jistotu, že je chlór ve správných hodnotách, jednou za čas si udělejte domácí rozbor vody.
Naše rada:
Pokud nechcete bazén dezinfikovat pomocí chlóru, můžete vyzkoušet aktivní kyslík, který lze koupit v podobě tablet nebo granulí. Oblíbená je také dezinfekce pomocí soli. Vyžaduje ale i koupi speciálního zařízení, tzv. salinátoru, který přeměňuje molekuly slané vody na aktivní chlór.
24-hodinová filtrace před prvním koupáním
Chcete-li vodu očistit i od nejmenších částeček, které filtrace nezachytí, do bazénu nalijte vločkovač. Úkolem tohoto přípravku je navázat drobné nečistoty a vytvořit z nich větší shluky, které se následně snadno zachytí ve filtru a nezůstanou plavat ve vodě. Po všech chemických úpravách vody pusťte filtraci a nechte ji zapnutou alespoň 24 hodin. Potom vám už zbývá jen jediné. Obléknout si plavky a užívat si ničím nerušeného relaxu nebo zábavy s vašimi nejbližšími.
P.S. – Věděli jste, že originální nápady na projekt domu či rady do domácnosti najdete také u našich sousedů? Navštivte naši slovenskou Modrú strechu.
Autor článku: Dominik Parajka, dominiccars.sk
Zastřešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modrej streche – @patrik_putera)
Zdroj foto: iStock