Řasokoule – atraktivní doplněk domácnosti i pro nenáročné
Slyšeli jste už někdy o řasokoulích? Neznalí pěstitelé, případně úplní začátečníci možná při tomto názvu zůstanou mírně zaskočeni. O co vlastně jde? Je to rostlina nebo živočich? Jak je potřeba se o řasokoule starat? Pojďme si spolu přiblížit tyto mile působící kuličky, které si zamilujete.
Odkud k nám řasokoule přišly a co jsou zač?
Řasokoule byly poprvé objeveny v rakouském jezeře Zeller See, ale vyskytují se běžně po celém světě – například v Estonsku, Japonsku (tam patří dokonce mezi chráněné), Skotsku nebo na Islandu.
Řasokoule je vodní rostlina, která se skládá z tisíců maličkých řasových vláken. Ty se spolu následně formují do kulatého, ale i šišatého či jinak nepravidelného tvaru. Vznikají tak, že se koulením na dně jezera na sebe nabalují řasy a tvoří se z nich kuličky.
V přírodě se velmi rychle rozmnožují, protože z každé odpadne ročně přibližně 10 malých chomáčků řas, ze kterých se následně vytvoří nové kuličky. Za rok narostou přibližně jen o půl centimetru (s přibývajícím věkem se tempo růstu zpomaluje). Jsou odolné a schopné dožít se velmi vysokého věku.
Potřebujete radu a tipy pro péči o pokojové rostliny?
Zeptejte se v největším diskusním Fóru o bydlení.
Jak pečovat o řasokoule?
Řasokoule, jinak nazývané též mechové koule, řasové koule či oficiálním latinským názvem cladophora aegagropila, jsou považovány za nejméně náročné rostliny na světě. Nejsou náročné na světelné podmínky a vodu jim stačí vyměnit jednou za dva týdny (pokud na výměnu zapomenete, nic se jim nestane). Bez problémů tedy přežijí bez péče například během vaší dovolené.
Nejvhodnější jsou pro ně skleněné nádoby s vodou, které umístíte na stanoviště mimo přímé sluneční záření. Péče o řasokoule je opravdu jednoduchá. Nevadí jim ani temnější prostředí a voda, ve které jsou, může mít teplotu 1-25 stupňů. Nic se jim nestane ani při odchylkách její teploty, protože jsou opravdu odolné. Teplota v pokoji by měla mít v ideálním případě od 10 do 28 stupňů. Voda může být odstátá, ale nepohrdnou ani filtrovanou nebo dešťovou. Při vyměňování vody je můžete lehce pokoulet v dlaních, čímž udržíte jejich pěkný tvar.
Někdy se může stát, že kuličky vyplouvají na hladinu. Časem se však samy vrátí. Tento stav je naprosto přirozený, souvisí totiž s vyšším množstvím kyslíku ve vodě, který je nadlehčí. Jelikož vůbec nešpiní vodu, jsou vhodné i do akvária k rybičkám (dejte ale pozor, abyste je nedali k rybám, které je budou považovat za potravu).
Přečtěte si také:
Může se jim něco stát?
Řasokoule jsou velmi odolné, avšak může se stát, že vám trochu zhnědnou nebo zežloutnou. Obvykle se to stává, když mají příliš mnoho přímého slunečního světla. Terapie je ale jednoduchá – je třeba je jemně očistit od odumřelých částeček, vyměnit jim vodu a po čase se z toho vzpamatují a budou opět krásně zelené. Občas to sice může trvat i několik měsíců, ale při správné péči se z toho dostanou. Tyto vodní rostlinky nejsou náchylné k nemocem či parazitům, proto je jejich pěstování velmi vhodné i pro úplné začátečníky.
Dekorativní i uklidňující funkce
Díky roztomilému kuličkovému tvaru tento doplněk vaší domácnosti zaručeně potěší i menší děti. Jejich koulení pomáhá zlepšit motoriku u nejmenších a zároveň působí uklidňujícím dojmem (a to nejen na děti). V každé domácnosti na sebe upoutají pozornost svým neobvyklým, ale zároveň oku lahodícím vzhledem. Nádobu, ve které jsou umístěny, ale můžete obohatit také o kamínky, mušle, sošky nebo minerály. Uložené v prosklené nádobě, doladěné kamínky či jiným detailem, vytvoří originální a stylovou součást vaší domácnosti. I samy o sobě však vypadají krásně.
Feng-Shui a japonská legenda
Pokud jste fanoušky Feng-Shui, řasokoule velmi vhodně zapadnou do vašeho příbytku i z tohoto hlediska. Údajně přinášejí rovnováhu ve vztazích a citovou stálost, ale i další pozitivní aspekty do života či kariéry. V Japonsku jsou dokonce díky legendě (o milencích, kteří spolu utekli a utopili se v řece, kde se proměnili ve dvě řasové kuličky) považovány za symbol věčné lásky se schopností léčit zlomené srdce.
Autor článku: Michaela Debnárová @its1mishell
Zdroj foto: iStock, Canva
Dobrý den, není tu někdo z Vás odhadce nemovitosti? Děkuji!