Recept na domácí chléb, který si zamilujete: Krok za krokem k čerstvému bochníku přímo z vaší kuchyně

  • 1 den

Milujete vůni čerstvého domácího pečiva? Tak proč si ho nezkusit upéct sami doma? Domácí chléb má nezaměnitelnou chuť a vůni, kterým se nic nevyrovná. Pečení však není jen o výsledku – je to zážitek, který může být pro mnohé skvělým způsobem, jak si odpočinout po náročném dni. Bez ohledu na to, zda jste začátečník nebo zkušený pekař, s naším návodem zvládnete upéct dokonalý chléb. Objevte svůj oblíbený recept na domácí chléb a vychutnejte si jeho čerstvou chuť kdykoli budete mít chuť.

Recept na domácí chléb, který si zamilujete: Krok za krokem k čerstvému bochníku přímo z vaší kuchyně
Zdroj: iStock

Základní recept na domácí chléb

Tento recept je ideální pro začátečníky. Pokud se chystáte zkusit upéct chléb poprvé, s tímto návodem byste měli uspět. Výsledkem bude chutný a nadýchaný bochník.

Ingredience:

  • 500 g hladké mouky
  • 250 ml vlažné vody
  • 1 kostka droždí
  • 1 čajová lžička soli
  • 1 polévková lžíce olivového oleje

Postup:

  1. Připravte si kvásek smícháním droždí, lžíce mouky a trochy vlažné vody. Nechte ho kynout přibližně 10 minut.
  2. Do větší mísy prosejte mouku, přidejte sůl a uprostřed udělejte důlek. Do něj nalijte připravený kvásek, zbytek vody a olej. Vypracujte hladké těsto, mísu přikryjte utěrkou a nechte na teplém místě kynout. Kynutí trvá přibližně hodinu, během které těsto zdvojnásobí svůj objem.
  3. Těsto vyklopte na pomoučený vál, propracujte a vytvarujte bochník. Přendejte ho na plech vyložený pečicím papírem a nechte ještě 15 minut odpočívat.
  4. Bochník propíchejte vidličkou a pečte 30 až 35 minut v troubě předehřáté na 200 °C.
Pečení kváskového chleba začíná přípravou vlastního aktivního kvásk
Zdroj: iStock

Pečení kváskového chleba začíná přípravou vlastního aktivního kvásku

Budete potřebovat žitnou mouku, nejlépe celozrnnou, teplou, ale ne horkou vodu a skleněnou nádobu s víčkem. Do nádoby smíchejte stejné množství žitné mouky a teplé vody, například 50 g mouky a 50 g vody. Dobře promíchejte, aby ve směsi nebyly hrudky, nádobu volně zakryjte víčkem a nechte na teplém místě. Každých 24 hodin přidejte do kvásku stejné množství mouky a vody jako na začátku. Když se na povrchu objeví bublinky a kvásek začne kynout, jste na dobré cestě. Pokud se nic neděje, pokračujte v přidávání mouky a vody. Tento proces nazýváme krmení kvásku a může trvat několik dní.

Pečení kváskového chleba začíná přípravou vlastního aktivního kvásku
Zdroj: iStock

Kvásek je zralý, když zdvojnásobí svůj objem, je plný bublinek a má výraznou kyselou vůni. Pro jistotu můžete lžičkou odebrat trochu kvásku a vložit ho do sklenice s vodou. Pokud plave, je připravený na pečení. Jakmile máte aktivní kvásek, můžete začít péct lahodný kváskový chléb.

Základní recept na domácí kváskový chléb

Recept na kváskový chléb předpokládá, že už jste si podle výše uvedeného návodu připravili aktivní kvásek. Věříme, že se vám to podařilo.

Ingredience:

  • 100 g aktivního kvásku
  • 300 ml teplé vody
  • 250 g celozrnné mouky
  • 250 g hladké mouky
  • 1 čajová lžička soli

Postup:

  1. V míse smíchejte aktivní kvásek s teplou vodou. Postupně přidávejte mouku a vypracujte lepivé, ale ne příliš řídké těsto.
  2. Těsto přikryjte a nechte odpočívat asi 30 minut. Poté do něj zapracujte sůl.
  3. Těsto je potřeba hníst, dokud nebude hladké a pružné. Poté ho přendejte do naolejované mísy, přikryjte a nechte kynout na teplém místě. Kynutí obvykle trvá několik hodin. Během kynutí těsto několikrát přeložte.
  4. Vykynuté těsto opatrně vyklopte na pomoučený vál a vytvarujte bochník. Přendejte ho do ošatky vyložené moukou nebo lněným ubrouskem a nechte znovu vykynout.
  5. Bochník vyklopte z ošatky na pečicí papír a opatrně vložte do trouby předehřáté na 230 °C. Na dno trouby dejte misku s horkou vodou pro zvýšení vlhkosti. Po 15 minutách snižte teplotu na 200 °C a pečte dalších 30 až 40 minut.
Zdroj: iStock

Přidejte do chleba semínka, bylinky a koření

Základní recept na domácí chléb si vždy můžete přizpůsobit podle sebe. Stačí přidat například různá semínka, bylinky a koření. Každá přísada dodá chlebu specifickou chuť, křupavost a zajímavou strukturu. Mnohá semínka a koření jsou navíc bohatá na vlákninu, vitamíny a minerály.

Tip od Modré střechy:

Semínka před přidáním do těsta lehce opražte na suché pánvi, abyste zvýraznili jejich chuť a vůni. Přidejte je do těsta těsně před tvarováním bochníku. Čerstvé bylinky můžete nasekat nadrobno a přidat do těsta spolu se solí. Sušené přidejte společně s moukou.
Přidejte do chleba semínka, bylinky a koření
Zdroj: iStock

Lahodnou kombinaci vytvoříte přidáním sladkého medu a aromatického rozmarýnu. Klasickou středomořskou variantou je chléb s olivami a oreganem. Na podzim doporučujeme přidat dýňová semínka a skořici. Po celý rok si můžete pochutnat na lněných semínkách s kmínem a skvěle chutnají i chia semínka s vanilkou. Takový chléb můžete klidně podávat i jako dezert. A jaká je vaše oblíbená přísada, která v domácím chlebu nesmí chybět?

P.S. – Věděli jste, že originální inspirace do zahrady, nápady na projekt domu a rady do domácnosti najdete také u našich sousedů? Navštivte naši slovenskou Modrou střechu.

Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ

Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku