Škvoři v bytě: Jak proti nim bojovat?
Škvor obecný je jedním z nejběžnějších hmyzích obyvatel našich zahrad. Zatímco v trávě, v květinových záhonech nebo na stromech jej bez problémů tolerujeme, jeho přítomnost v bytě nám až tak po vůli nebývá. Nejenže jde o poměrně nesympatického spolubydlícího, ale mnozí dokonce věří, že by jim ve spánku mohl vlézt do ucha. Je škvor pro člověka opravdu nebezpečný? Proč nám chodí do domů a bytů a jak s ním bojovat? Připravili jsme si pro vás několik ověřených návodů, jak se škvorů zbavit.
Škvor obecný: Seznamte se
Škvor obecný je malý až středně velký hmyz s podlouhlým tělem, tenkými mnohočlánkovými tykadly a kousavými ústními ústrojími. Pod krovkami ukrývá skládaná blanitá křídla, která však používá jen velmi zřídka. Škvoři mají v oblibě vlhká a stinná místa, na kterých často pobývají ve skupinkách. Živí se převážně odumřelými částmi rostlin, ale i drobným hmyzem, například mšicemi. Pro zahradu jsou proto prospěšné.
Doporučujeme:
Škvor v uchu: Fakt nebo mýtus?
Pověra o tom, jak si škvoři krátí noci vlézáním do lidských uší a stříháním ušních bubínků, je v našich končinách mimořádně rozšířená. Přestože představa, jak vám brouk leze do ušního boltce, aby vás připravil o sluch, je skutečně děsivá, tak jde o mýtus.
Pro člověka je škvor jen minimálně nebezpečný, prakticky to stejně jako každý jiný hmyz. Jelikož leze po různých místech, může být přenašečem choroboplodných zárodků. Jeho malé kleštičky ve skutečnosti slouží k rozkládání křídel a k ochraně před nepřítelem.
Škvor v bytě
Naše byty a domy se stávají neúmyslnými hostiteli škvorů většinou ve dvou případech:
- buď si nevítaného hosta přineseme do bytu sami,
- nebo k nám zavítá ve snaze uniknout nepříznivým vnějším podmínkám.
Jelikož jedna samička klade v průměru 20 až 80 vajíček, může se vám škvor v bytě poměrně rychle zabydlet.
Škvoři vlezou dovnitř i přes ty nejmenší otvory, mezery nebo štěrbiny. Nejčastěji si vybírají špatně utěsněné dveře a okna, mezery v obkladu nebo špatně utěsněné části podkroví, sklepních prostor či základů. Obvykle se snaží dostat se dovnitř v době, kdy se venku výrazně ochladí nebo je velmi teplo a sucho.
Člověk si škvora obvykle přináší domů v ovoci a zelenině nebo v prádle, které se sušilo na zahradě, ale škvoři se mohou ukrývat i v navlhlých svazcích novin, v papírových krabicích, ve starých vlhkých knihách nebo v rostlinách.
Přečtěte si také:
Nevíte, co na zeď? Originální nástěnné dekorace vás jistě inspirují
Jak se škvora zbavit
Jeden škvor v domě ještě nemusí být důvodem k panice. Pokud se jich však najednou objeví více, v boji proti nevítaným hostům pomohou následující postupy.
Důkladně pouklízejte
V prvním kroku vám pomůže vysavač. Důkladně vysajte všechna zákoutí v bytě, nevynechejte zejména štěrbiny a úzká a tmavá místa. Nezapomeňte pak vyčistit vysavač a vyměnit sáček. Následně vytřepejte všechny textilie, ve kterých by se mohl škvor skrývat – zejména deky a polštáře. Zkontrolujte také vnitřek váz a bytových dekorací.
Použijte přírodní zbraně
Ekologické přípravky, které škvory spolehlivě odradí od vašeho domu či bytu, si snadno připravíte i doma. Postačí vám například silný mátový odvar, který necháte vychladit a nalijete do rozprašovače. Doporučujeme aplikovat na všechny okenní rámy, prahy a zárubně dveří, štěrbiny a jiná místa, kterými by si škvoři mohli najít cestu do vašeho bytu. Můžete vystříkat i prostory, kde se škvoři v bytě pohybují nejčastěji. Stejně dobře vám poslouží i mátový nebo skořicový olej rozpuštěný ve vodě nebo levandule vyluhovaná v octě.
Použijte chemické zbraně
Pokud přírodní preparáty nepomohou, můžete se škvora zbavit chemií. Doporučujeme začít silným mýdlovým roztokem, kterým důkladně vystříkáte nebo potřete všechny cestičky vedoucí do vašeho bytu. Pokud to nebude stačit, použijte kyselinu boritou. Opatrně ji naneste na všechny spáry a štěrbiny, kudy by mohli škvoři přicházet. A neobcházejte ani místa, na kterých se obyčejně zdržují.
Eliminujte nadbytečnou vlhkost
Škvoři milují vlhké prostředí. Pokud vám někde prosakuje voda nebo vlhnou zdi, snažte se tento problém urychleně vyřešit. Pokud je ve vašem domě či bytě neustále zvýšena vzdušná vlhkost, investujte do kvalitního odvlhčovače. Zvýšíte tak šanci, že se k vám škvoři už nevrátí.
P.S. – Věděli jste, že originální interiérové inspirace, nápady na projekt domu či rady do domácnosti najdete také u našich sousedů? Navštivte naši slovenskou Modrou střechu.
Autor článku: Martina Dudová
Zastrešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modrej streche – @patrik_putera)
Zdroj foto: iStock
Ahoj, na našem stavebním pozemku vede úhlopříčně obecní voda - jelikož je pozem…