Trápí vás bolest hlavy a migréna? Toto jsou nejúčinnější bylinky, které pomohou
Bolest hlavy a migréna dokážou nejednou zkomplikovat a omezit naše každodenní fungování. Kromě léků z lékárny existuje také mnoho domácích tipů, které pomáhají zmírnit tyto nepříjemné stavy. Přečtěte si o těch nejúčinnějších bylinkách a přírodních postupech.
Levandule lékařská
Levandule je již od pradávna známá svými uklidňujícími účinky. Pomáhá zmírnit bolest hlavy zejména v případech, kdy ji způsobil stres.
Použití
Pro perorální užití si uvařte čaj z levandule lékařské. Na 4 dl vody vám stačí 1,5 čajové lžičky levandulových pupenů. Nasypte je do gázy nebo sítka na čaj, zalijte horkou vodou a nechte louhovat 10 minut. Šálek nebo nádobu, ve které čaj připravujete, nezapomeňte přikrýt malým talířkem.
K zevnímu použití se skvěle hodí levandulový olej. K jeho přípravě můžete kromě levandule lékařské použít i levanduli úzkolistou. Pokud nemáte čas si olej připravit sami, zakupte si jej v obchodě s přírodní kosmetikou. Při migréně nebo bolestech hlavy si naneste mírné množství oleje na prsty a masírujte spánky. Trochu oleje si můžete nanést i pod nos.
Meduňka lékařská
Meduňka má stejně jako levandule uklidňující účinky na organismus. Dokáže zmírnit stres a podpořit spánek, čímž ulevuje od bolesti hlavy a migrény.
Použití
Meduňku lékařskou můžete jednoduše pěstovat doma a kdykoli si z ní připravit chutný čaj. Když na vás budou doléhat bolesti hlavy, odtrhněte si pár lístků a zalijte je horkou vodou. Čaj pomalu popíjejte. V létě si z meduňky připravte výluh tak, že ji večer zalijete studenou vodou a necháte celou noc louhovat.
Přečtěte si také:
Kozlík lékařský
Kořen kozlíku je již od pradávna používán jako účinný přírodní lék proti migréně. Má analgetický, uklidňující a uspávací účinek. Proto se často podává i při nespavosti.
Použití
Při migréně zalijte 1 kávovou lžičku drceného sušeného kořene kozlíku lékařského 200 ml studené vody. Nechte louhovat alespoň 12 hodin, a poté nápoj vypijte. Pro rychlou úlevu si připravte čaj.
Pozor: Kozlík nikdy neužívejte dlouhodobě ani ve větším množství. Mohly by se u vás objevit zažívací potíže, srdeční arytmie nebo nevolnost. Pokud zaznamenáte nežádoucí účinky, přestaňte kozlík okamžitě užívat.
Máta peprná
Esenciální olej z máty peprné by neměl chybět v žádné domácí lékárničce. Kromě toho, že pomáhá uvolnit dýchací cesty při rýmě, dokáže ulevit i při bolestech hlavy.
Použití
Esenciální mátový olej přidejte do relaxační koupele nebo si jím namasírujte spánky. Další možností využití bylinky pro zmírnění bolestí hlavy je příprava čaje z čerstvé máty.
Doporučujeme:
Další domácí tipy na bolest hlavy
Kromě bylinek a éterických olejů můžete zkusit i jiné osvědčené tipy na bolest hlavy nebo jejich kombinaci.
Studené obklady
Bolest hlavy je v mnoha případech způsobena letními vedry. Tehdy ji dokážou účinně zmírnit studené obklady. Namočte ručník nebo dětskou látkovou plenku do studené vody a přiložte si ji na čelo. Studené obklady si dávejte na čelo tak dlouho, dokud se vám neuleví.
Přírodní osvětlení
Modré světlo z televize, telefonu nebo počítače často způsobuje migrénu. Pokud trpíte náchylností na umělé světlo, může vám škodit i silné umělé osvětlení v nákupních centrech. Když se u vás opět objeví migréna, vyhýbejte se místům se silným osvětlením a místo chladného bílého osvětlení použijte svíčky nebo tlumené teplé osvětlení.
Pitný režim
Nedostatečný příjem vody patří mezi nejčastější příčiny, které způsobují bolest hlavy. Vypijte alespoň 5 sklenic vody denně. Během teplých dnů nebo při zvýšené fyzické námaze pijte ještě víc.
P.S. – Věděli jste, že originální inspirace do zahrady, nápady na projekt domu a rady do domácnosti najdete také u našich sousedů? Navštivte naši slovenskou Modrou střechu.
Autor: Barbora Kňazovčíková
Zastřešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modré střeše – @patrik_putera)
Zdroj foto: iStock
Zdravím, jaký máte názor na úspornou hlavovou sprchu? Uvažuji o Hansgrohe Rainda…