Trápí vás slimáky v zahradě a neumíte se jich zbavit? Víme, co opravdu funguje

  • 16.07.2024

Slimáky v zahradě požírají nadzemní části rostlin a ohlodávají okraje listů. Milují hlavně salát, košťálovou zeleninu, ale pochutnají si i na mrkvi, bramborách a zpustoší vám taky záhon jahod. Rozmnožují se až dvakrát do roka, proto může jejich populace rychle narůstat. Jsou pro úrodu opravdovou pohromou, protože mají téměř neomezený apetit a sežerou skoro všechno. Zbavit se jich může být velmi obtížné, ale přece jen existuje několik účinných způsobů.

Zdroj: iStock

Slizňáci v zahradě sbírejte pozdě večer nebo brzy ráno

Nejefektivnějším způsobem, který vždy fungoval a také vždy fungovat bude, je mechanické sbírání slimáků.

Mnozí se však ptají, co potom se sklizenou úrodou. Pokud je jen vynesete mimo zahradu, je velmi velká pravděpodobnost, že se vrátí. Musíte je odnést opravdu daleko, protože při osidlování zvládnou ujít až 50 metrů za den. Přestěhovat je k sousedovi také není zrovna ohleduplný nápad. Nejlepší je slimáky usmrtit. Ideální, ale nepříliš humánní způsob, je zalít je vroucí vodou a pak vylít do kompostu. Bude z nich alespoň nějaký užitek. Méně drastický způsob je zasypat je solí nebo jedlou sodou.

Při chytání slimáků si můžete pomoci i tvorbou různých pastí, které vám jejich sbírání usnadní. Rádi se budou krmit například grepem nebo pomerančem. Slupky z citrusů proto pokládejte strategicky v zahradě před západem slunce a ráno je posbírejte. Slimáky zlikvidujte.

chytání slizňáků v zahradě, slizňák na ruce
Zdroj: iStock

Zkrášlete si zahradu voňavými květinami

To, co voní nám, může na jiné živočichy působit odpudivě. To platí i pro slimáky. Kolem zeleninových záhonů můžete vysadit měsíček, mateřídoušku, levanduli, pivoňky nebo okrasné trávy. Slimáci se nechytí ani do česneku, tymiánu, kopru a petržele. Tento preventivní krok můžete ještě podpořit tím, že kolem záhonu rozsypete drsný materiál, který slimákům ztěžuje pohyb. Využijte například rozdrcené vaječné nebo ořechové skořápky, piliny, popel, hrubší písek nebo štěrk.

Věděli jste o tom, že slimáci milují pivo?

Hitem letošní sezóny jsou pivní pasti na slimáky v zahradě. Stačí zakopat jakoukoli nádobu, nejlépe skleněnou sklenici, do země tak, aby trčel pouze okraj. Do dvou třetin nádoby nalijte pivo. Šneci a slimáci se v pivu s velkou chutí utopí.

chytání slizňáků pomocí piva
Zdroj: iStock

Jak nepříjemně slimáky v zahradě překvapit

Je velmi dobré znát svého nepřítele. Můžete totiž jeho slabost využít ve svůj prospěch. Slimáci nedokážou strávit například ovesné vločky a vadí jim dokonce i káva. Tu můžete rozsypat kolem rostlin a v případě silného zamoření postříkejte rostliny silným kávovým výluhem. Rostlinám káva neublíží, ale na slimáky ​​kofein působí jako neurotoxin. Na slimáky v zahradě podobně účinkuje i jedlá soda, kterou můžete posypat okolí rostlin.

Vaším spojencem proti slimákům jsou i indičtí běžci

Milé, zlaté a drobné kachny dokážou se slimáky ve vaší zahradě zatočit opravdu rychle. Stačí je jen tak nechat pobíhat mezi vašimi zeleninovými záhony. Neúnavně loví slimáky a krmí se jimi. Nemusíte se však bát o vaši úrodu. Rostliny na záhonech téměř nijak nepoškozují.

indické běžci, druh kachny, které požírají slizňáci v zahradě
Zdroj: iStock

Není hlemýžď ​​jako hlemýžď

Věděli jste o tom, že slimák vlastně vůbec není šnekem bez ulity? Nepleťte si šneka zahradního se slimákem. Přestože jsou příbuzní, hlemýžď ​​s ulitou je ve skutečnosti přirozeným nepřítelem slimáka. Požírá jeho vajíčka a tím ve skutečnosti vaší úrodě pomáhá. Při sbírání slimáků proto nechte šneky s ulitou na pokoji.

Slimáky v zahradě zničíte pesticidy. Ty by však měly být až tou poslední možností.

Pokud jste už vyzkoušeli večerní nebo ranní sbírání slimáků, postavili jste jim překážky kolem zeleninových záhonů, aplikovali citrusové nebo pivní pasti a slimáků se přesto nemůžete zbavit, vyzkoušejte pesticidy. Jsou dostupné v různých formách. Nejčastěji jsou známé jako modré granule.

A proč byste měli pesticidy používat na zahradě až jako poslední možnost? Mohou ublížit i jiným prospěšným tvorům, například hmyzu. Jaký názor máte na používání pesticidů v zahradě vy?

P.S. – Věděli jste, že originální inspirace do zahrady, nápady na projekt domu a rady do domácnosti najdete také u našich sousedů? Navštivte naši slovenskou Modrou střechu.

Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ

Zdroj foto: iStock