V moderním rodinném bydlení s výměnkem se u ping pongu setkávají tři generace

  • 12.09.2024

Investor chtěl být rodičům na stáří blízko, a protože se mu k nim nechtělo dojíždět, rozhodl se postavit si nový dům a nastěhoval si je k sobě. Životní události a péče o rodinu dovedli investora ke změně bydlení. Uvědomil si, že mu k životu stačí dvoupokojový byt a že se blíží doba, kdy budou jeho rodiče potřebovat asistenci. „Jsem líný, tak  jsem si to zařídil, abych je měl po ruce,” s úsměvem komentuje rozhodnutí opustit velkorysé vily a sestěhovat se s rodiči do praktické novostavby.

Zdroj: HELUZ

Investor podniká ve stavebnictví, takže svěřil úkol navrhnout multigenerační bydlení svému známému architektovi Milanovi Macuľovi. „Viděl jsem hodně jeho realizací. Ale ten můj dům jsem si nakreslil skoro celý sám. On jej doladil a situoval, zas takové architektonické znalosti nemám,” vysvětluje.

Zdroj: HELUZ
Zdroj: HELUZ

Výsledek tvoří dva paralelně položené tradičně tvarované domy se sedlovými střechami a spojovací částí uprostřed. Větší z nich obývá investor se dvěma syny, menší je pro rodiče. Hlavní křídlo má dvě podlaží, dole je investorův dvoupokojový byt s obývákem, ložnicí, kuchyní a koupelnou. O patro výš leží pokoje synů. „Na druhou stranu člověk potřebuje prostor, proto to mám uvnitř tak vysoké. Nahoře díky tomu vznikl takový balkon. Nejdřív jsem uvažoval, že si tam zřídím kancelář, ale nakonec je z toho kino. Dolů se nám ještě vešla jedna místnost na relaxování, kde máme ping pong.” Rodiče mají v přízemním křídle k dispozici tři pokoje s příslušenstvím.

Zdroj: HELUZ
Zdroj: HELUZ
Zdroj: HELUZ

Po nastěhování se ukázalo, že v přístřešku na auto, který byl původně mezi oběma domy, vzniká nepříjemný průvan, a tak původní návrh upravili. Přístřešek se uzavřel a vznikl tam multigenerační obývák úzce propojený se zahradou.

Zdroj: HELUZ

Dům je postavený z kompletního cihelného systému HELUZ, a to konkrétně z řady HELUZ Family 2in1. Konstrukce je jednovrstvá, což zachovává domu vysokou kvalitu a dlouhodobou udržitelnost a propůjčuje mu harmonický soubor funkčních vlastností jako je tepelná izolace, tepelná akumulace, setrvačnost a difuzní otevřenost. I přes atypické detaily zde jednovrstvá konstrukce našla uplatnění a znovu se tak potvrdilo, že z ní lze realizovat i nestandardní návrhy.

Zdroj: HELUZ
Zdroj: HELUZ
Zdroj: HELUZ

„Řešil jsem to s architektem, a ten mi to doporučil. Cihly HELUZ mají dobré tepelné hodnoty a jsem s nimi opravdu spokojený. Stavba trvala rok a měsíc. Všechno dopadlo podle mých představ a dům má požadované tepelně izolační vlastnosti. Vytápíme si tepelným čerpadlem a máme fotovoltaiku. Pokryje to naše potřeby, v zimě jsme měli teplo i elektřinu,” uzavírá investor.

PR článek + Foto: HELUZ

Diskuse na téma článku