Vybíráme svítidla do domácnosti

  • 09.03.2024

Svítidla a osvětlení jsou důležitým bodem v interiéru. Ať už se světla umisťují pro konkrétní činnosti, nebo pro navození atmosféry, bez nich to prostě nejde. Stejně jako čtením při slabém světle, i při špatně umístěném světla si dokážete poškodit zrak a unavit oči. Proto jsou při výběru svítidel podstatné tyto faktory: intenzita osvětlení, umístění svítidel a barva světla.

Foto: iStock

Zapojte se do diskuse na největším Fóru o stavbě, bydlení a rekonstrukci v kategorii „Osvětlení“.

Ideální podmínky

Každá místnost v naší domácnosti má jiný účel. Proto bychom v nich měli volit i jiné druhy osvětlení. V pracovně se chceme soustředit, proto se neobklopujeme teplým tlumeným světlem. Naopak v ložnici nás ruší ostré bílé světlo. Vše je o pocitech, které v nás osvětlení vyvolává. Při zařizování pokojů bychom se proto měli ptát, jak se chceme v místnosti cítit a co v ní chceme dělat. Přirozené denní osvětlení se pohybuje na škále 5500–6000 K (kelvinů). Barevnost osvětlení se od něho odvíjí následovně:

  • Chladné bílé světlo – 6000 K – ideální pro prostory, ve kterých se potřebujete soustředit nebo podávat výkon, zachovává neutrální pocity, působí spíše sterilně a chladně, vhodné do tmavých místností, například šatníku, chodby, wc, ale i posilovny nebo pracovny.
  • Podobné dennímu světlu – 4500 K – nejpodobnější dennímu přirozenému světlu, i když to je nenahraditelné, působí nejpříjemněji na lidské pocity, ideální na čtení, osvětlení dětských pokojů nebo kuchyňské linky a prakticky použitelné v celé domácnosti.
  • Teplé světlo – 3000 K – uvolňující a pobízející tělo k relaxaci a odpočinku, nejlépe se uplatní v ložnici nebo obýváku, nedoporučuje se na psaní a čtení.
  • Velmi teplé světlo – 2700 K – viditelně žlutější světlo, ideální pro noční lampičky, podsvícení schodů nebo dekorativní podsvícení, velmi nevhodné pro lampu na čtení.

Také si přečtěte:

Viva Magenta: Barva roku 2023 podle Pantone

Nemůžeme opomenout svítivost

Světelný tok se určuje v lumenech. Představuje množství světla vyzařovaného světelným zdrojem. Na každou činnost potřebujeme vhodný počet lumenů. Tím zajistíme kvalitní osvětlení na místech, kde je oko nadměrně soustředěné, například při krájení zeleniny, psaní nebo čtení. Pro představu zde máme následující tabulku:

  • Kuchyně – místnost – 300–400 lumenů na m²
  • Kuchyně – pracovní deska – 700–800 lumenů na m²
  • Obývací pokoj – 400–500 lumenů na m²
  • Chodba/předsíň – 300 lumenů na m²
  • Ložnice / dětský pokoj – 300–400 lumenů
  • Pracovna – psací stůl – 700–800 lumenů na m²
  • Koupelna – 500–600 lumenů na m²
  • Koupelna – zrcadlo na líčení – 700–800 lumenů na m²
Foto: iStock

Svítidla do kuchyně

Všichni milovníci vaření vědí, jak je nepříjemné, když nevidí dobře na svoje ruce, pokud si při krájení zaclánějí nebo musí mžourat, aby přečetli datum spotřeby. Nejde jen o nepříjemnost, ale hlavně o bezpečnost při vaření. Máme pro vás důležité body při výběru svítidel do kuchyně:

Pracovní deska musí být dokonale osvětlená, abyste viděli každý drobeček. Nejlépe k tomu poslouží LED osvětlení umístěné pod horními kuchyňskými skříňkami.

Světlo nikdy nemá být za vámi. Mnoho lidí umístí svítidlo do středu místnosti, kde ho není potřeba. Ideální je namontovat svítidla nad vás, tedy v jedné rovině s horními skříňkami kuchyně.

Ostrůvek by měl disponovat závěsnými lampami, končícími 80 cm nad deskou ostrůvku.

Jídelní stůl by také měl disponovat závěsnou lampou, končící 70–80 cm nad povrchem stolu.

Foto: iStock

I když v ložnici trávíme nejvíce času potmě, brzká zimní rána a tmavé večery si dokážeme zpříjemnit atmosférickým osvětlením.

Noční lampičky zavěste 50 cm nad noční stolky.

Pro čtení v posteli investujte do mobilní lampičky, kterou můžete libovolně ohýbat a natáčet spolu se svou polohou.

Podsvícení spodku postele oceníte při nočních návštěvách toalety. Stejně tak vám dokáže vytvořit intimní atmosféru.

Vyhněte se umístění svítidla přímo nad postel. Bude vám to velmi nepříjemné a nebudete ho používat.

Pokud máte v ložnici televizor, vhodná bude i stojací lampa, která osvětlí jeho okolí a nebudete si příliš namáhat oči.

Foto: iStock

Svítidla do koupelny

Koupelna zahrnuje oba druhy osvětlení. Svítidla, která mají precizně osvětlit dané povrchy, a svítidla, která mají vytvořit relaxační náladu. Převážně v okolí zrcadla nad umyvadlem se volí ostřejší světlo a dále do místnosti slabší.

Doporučujeme:

Čeho si všímat při převzetí nových oken? Radí odborník

Nad zrcadlem a po jeho bocích umístěte lampy s přímým osvětlením. Mají vám výborně osvětlit tvář a tělo.

Lampy po bocích zrcadla montujte do výšky zhruba 150–180 cm.

Vychytávkou jsou i zrcadla se zabudovanými světelnými proužky, což ocení hlavně minimalisté.

Podsvícení poliček a vany je skvělou investicí, pokud milujete relaxování v koupelně. Jemné tlumené světlo přinese uvolnění a dobrou náladu.

Autor článku: Nina Macáková

Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku