Zateplení soklu: nejvýkonnější řešení nabízí Isover
Už nemusíte hledat ideální materiál pro izolaci soklu. Desky Isover EPS Ground Protect 29 mají nejlepší tepelně-izolační vlastnosti na trhu soklových izolací. Spolehlivě tak zamezí ztrátám tepla, ochrání základy před promrznutím a zamezí vzniku koutových plísní.
Zateplení pomocí Isover EPS Ground Protect 29 se hodí hlavně pro energeticky úsporné a pasivní domy. Skvělou službu ale vykoná i při rekonstrukci starších staveb, a dokonce ho můžete použít pro izolaci podlahy. Tady ušetří energii hned dvakrát – při správné aplikaci desek už teplo neunikne ani podlahou, ani stěnami.
Nová izolace od Isover vám doma zařídí tepelnou pohodu
Isover EPS Ground Protect 29 představuje letošní novinku na poli soklových izolantů. Jedná se o speciální EPS desky, které zajistí náročnou tepelnou izolaci spodní stavby v přímém styku s vlhkostí.
Blýsknou se nejlepším součinitelem tepelné vodivosti na trhu, konkrétně λD = 0,029 W·m⁻¹·K⁻¹. Nabídnou také minimální nasákavost, vysokou pevnost v tlaku nebo mrazuvzdornost.
Desky Isover EPS Ground Protect 29 se vyrábí ve velké škále tlouštěk, a to od 100 mm až do 300 mm, což běžné soklové desky z XPS často nemohou nabídnout. Na povrchu pak mají z obou stran hlubokou vaflovou strukturu, která zaručuje vysokou přídržnost lepidel a tmelů. Stejně jako ostatní EPS izolanty od Isover se snadno řežou a instalují.
Izolace soklu a spodní stavby musí odolat extrémním podmínkám
Zdálo by se, že sokl v rámci zateplení tvoří jen nepatrný detail. Opak je ale pravdou. Povětrnostní vlivy (hlavně déšť a sníh) na něj působí s větší intenzitou než na ostatní části fasády. Sokl navíc představuje komplikovaný technický prvek domu – musí vykazovat vysokou odolnost proti průrazu a zároveň výborně tepelně izolovat, tedy minimalizovat tepelný most v přechodu stěn na základ stavby.
Soklová izolace ovšem řeší nejenom snížení tepelných ztrát. Zabraňuje i promrzání základů. To obvykle vede ke kondenzaci vlhkosti a vzniku plísní v interiéru. Samotná tepelně izolační funkce se projeví také na stavbách, které mají nedostatečné zateplení podlahy. Když sokl zateplíte do hloubky asi 80 cm, přestane teplo unikat jak stěnou, tak spodní částí domu. To je významné zejména u rekonstrukcí, kdy se stěny dají poměrně lehce zateplit, ale vlastní podlaha již ne. Zatažením soklové izolace pod terén se tak zemina pod stavbou stává jakýmsi tepelným izolantem, sice s nevalnou lambdou, ale o velké tloušťce. Pod stavbou se tak udržuje vysoká teplota a podlahy v této souvislosti méně chladnou.
Materiály na zateplení soklu musí zvládnout extrémní podmínky. Optimální izolanty proto splňují tyto vlastnosti:
- Odolnost proti vodě (odstřikující a vzlínající)
- Odolnost proti solím
- Odolnost proti mrazu a sněhu
- Mechanickou odolnost
- Kvalitní tepelnou izolaci
Tipy pro efektivní montáž soklové izolace
Chystáte se zateplovat spodní stavbu a už si píšete nákupní seznam do stavebnin? Vyřaďte z něj hliníkové zakládací lišty, které by akorát vytvořily nežádoucí tepelný most. Soklové lišty z kovu pak nepoužívejte ani mezi izolací soklu a stěny. V případě, že mají tyto dvě izolace shodnou tloušťku, celou plochu souvisle vyztužte perlinkou. Pokud jsou tloušťky rozdílné, zvolte raději plastovou lištu.
Omítku ideálně aplikujte až pod navazující terén (případně pod okapový chodník). A to do takové hloubky, aby při sedání terénu nedošlo k odkrytí spodního okraje. Armování provádějte ještě hlouběji, nejméně 30 cm pod povrchem. EPS desky tak ochráníte před mravenci a hlodavci, kteří v této úrovni terénu žijí. Pro zvýšení odolnosti polystyrenu můžete pod zeinou dodatečně přidat ještě asfaltovou bezrozpouštědlovou hydroizolační stěrku. Ta ale není nezbytná.
Chcete o možnostech zateplení vědět více? Nahlédněte do produktového katalogu Isover nebo kontaktujte specialisty z Centra technické a obchodní podpory Saint-Gobain. Poradí vám s výběrem izolace a zdarma připraví cenovou kalkulaci materiálu.
PR článek + zdroj foto: ISOVER
Dobrý den, přicházím s prosbou o radu. Budeme stavět dřevostavbu, momentálně s…