Rodinne Domy
Mít tak vlastní rodinný domek…
Mnoho lidí sní o vlastním rodinném domku, který bude krásný a výjimečný. Jste ten správný typ na koupi rodinného domku? Jaké by měl mít charakteristické vlastnosti a co je třeba zvážit, než domek začnete shánět? Pokud nemáte s výběrem rodinného domku zkušenosti, mohl by vám poradit tento článek. Upozorní na klady i zápory, na ideální vlastnosti domku, na nejnovější trendy a očekávání, která by měl domek pro spokojené užívání splňovat.
Jaký by měl domek být
Rodinné domky jsou prostornější než byty a obvykle mají i více místností a většinou i pozemek kolem, který se dá také mnohostranně využít, ať už jako krásná zahrádka reprezentující svého majitele, nebo místo, kde se dá za teplých dní posedět se známými a ugrilovat si nějaké dobroty, či místo, kde si budou hrát děti a domácí mazlíčci. Běžnou součástí domků bývají i samostatné nebo přistavěné garáže či další drobné stavby – altánky, zahradní domky, kůlničky apod.
Rodinné domky mají mnoho výhod, nabízejí celou řadu vymožeností, ale na druhé straně je pro ně největším záporem finanční náročnost. Už samotná výstavba není levná, musíte kromě financování stavby vlastnit vhodný pozemek, na kterém chcete začít stavět. Rovněž náklady na provoz a údržbu jsou vyšší než u bytu, navíc narůstají v závislosti na velikosti rodinného domu, drahé je už třeba samotné vytápění.
Rodinné domky pro každého
Pochopitelně že po rodinném domku touží především rodiny s dětmi, a to proto, že velká rodina potřebuje větší prostor, který byty často nedokáží poskytnout. Při výběru obvykle hraje roli lokalita, kde se domek nachází, bývají totiž na okrajích měst či na vesnicích, kde je více zeleně, méně hluku a dopravy než v centru města. V současnosti se nabízejí i domky na pronájem pro větší počet lidí, takže se může pro finančně méně zajištěné rodiny náklad výrazně snížit – tuto možnost využívají často studenti, party přátel, ale i rodiny, které si k sobě chtějí vzít starší příbuzné potřebující jistou péči. Pak se o peníze na provoz dělí více lidí, mohou si lépe vypomáhat či mít pod dohledem špatně chodícího dědečka. Sehnat lze ale i malé domky pro lidi, kterým již vyletěly děti z hnízda, ale nechtějí žít sami ve velkém bytovém domě.
Rodinné domy včera a dnes
Je to již dávno, co se stavěly malé jednoduché domky ze dřeva a slámy, které si obyvatelé zkrášlovali pouze malovanými či vyřezávanými ornamenty.
Rovněž už jsou za námi domy socialismu, které byly většinou velké, poschoďové a byly počítány jako vícegenerační – pro dvě až tři generace. Architektura se ovšem vyvíjí, modernizuje a proměňují se i požadavky na bydlení a komfort. Proto se tyto socialistické stavby dnes složitě rekonstruují, aby byly využitelné, praktické a energeticky úsporné – vždyť velké domy jsou v podstatě energetickými žrouty. Možností, jak to udělat, je mnoho, ale doporučuje se obvykle především vyměnit okna a dveře, případně dům zateplit.
Nízkoenergetické rodinné domy – hudba současnosti
Jak jsme již upozornili, bydlení v rodinném domku je obvykle ekonomicky náročnější než v bytě, proto je třeba klást větší důraz na energetickou úsporu. Nízkoenergetické domy představují spojení technicko-technologických parametrů, které ovlivňují energetické ztráty, jako je zateplení vnějšího obvodu domu, řádné odvětrávání, zabezpečující výměnu vzduchu, nebo dobrá izolace oken a vchodových dveří. Kombinace těchto parametrů představuje solidní základ pro nízkoenergetický rodinný dům. Dalším faktorem, který hraje svoji roli, je umístění a orientace domu – obytné místnosti se nyní obvykle orientují na jih nebo východ, aby bylo možné využít i sluneční energii.
Je zajímavé, že ačkoliv nízkoenergetické rodinné domy dokáží ušetřit až 70 % energie, jejich pořízení je finančně srovnatelné s běžnými rodinnými domy. Pokud si nízkoenergetický dům pořídíte, rozhodně vás to nakonec vyjde levněji a výhodněji, navíc můžete mít dobrý pocit, že jste šetrnější k přírodě a životnímu prostředí. Ekologičnost je totiž jedním z důležitých rysů, který tento dům charakterizuje – kromě modernosti, komfortu a zmiňované energetické úspory.
Když se staví dům
Dnešní doba natolik pokročila ve vývoji technologií, že samotná výstavba rodinného domu již netrvá roky jako dřív, kdy si často lidé dům stavěli svépomocí o víkendech, když byl zrovna k dostání materiál. Rovněž použité materiály se mění a dům tak můžete mít postavený poměrně rychle, za několik měsíců, ba i týdnů. Délka výstavby závisí na velikosti, náročnosti stavby, materiálech, které použijete. Nejdéle (půl roku až rok) se staví cihlové rodinné domy, montované domy je možné postavit zhruba za čtyři měsíce až půl roku. Při stavbě dřevěného domu musíte počítat nejen s výstavbou, ta trvá tak čtyři až osm týdnů, ale i s výrobou – roubená stěna se vyrábí dva až dva a půl měsíce.
Doufáme, že jsme vás přesvědčili, že se nemusíte pořízení rodinného domu obávat. Bydlení je v něm pohodlné, máte více soukromí, můžete na zahrádce pěstovat oblíbené květiny či sklízet vlastní třešně, prostě splňte si svůj sen. Znovu vám ale připomínáme, než si dům vyberete, zamyslete se nad jeho energetickým výdejem i možnými úsporami.