Odpověď na příspěvek od wartx:
@josefx takže při ytongu ti to takhle svítilo? já… @wartx aj pri ytongu. Tá zdící malta má iný tepelný prestup, tak je to pekne vidieť. Hlavne ak sa barák zatiahne len do tenkej vrstvy lepidla. Väčšina ľudí si nepriplatí za Dokumentaci pro provedení stavby (DPS), tudíž nevie, čo a kam použiť. A technickú príručku od výrobcu si ani neprečíta, pretože to predsa stavia strejda, ktorý to už robí 30 rokov. Takže úplne klasicky nedodržané väzby, úplne najkratšie preklady aké sa dali zohnať uložené na 5cm a ešte aj na doreze, odštípnuté rohy a tenké dorezy domatlané lepidlom, výstužné roxory pod okná nepoužité, zlá skladba vencov, ... škoda reči.Odpověď na příspěvek od wartx:
@josefx takže při ytongu ti to takhle svítilo? já… @wartx je to přesně naopak, pokud si nejste jistý svými schopnostmi nebo firmou, tak je bezpečnější sendvič. Na něm se toho nedá moc zkonit. Zato u jednovrstvého zdiva je toho kvanta, viz třeba poznámka @josefx. Záleží jakou máte projektovou dokumentaci. Obvykle tam nemáte seznam materiálu a bohužel často to ani není v modulu, takže je nutné cihly dořezávat.Odpověď na příspěvek od zubr487:
@dopcom nikdy jsem nepsal, že cihla je špatná. Je… @zubr487 Samozřejmě ať si staví kdo chce jak chce, jak se jemu nejépe pozdáva a dělá. Mě se dobře dělalo z jednovrstvového zdiva, tak píšu i proč a že s tím nemám žádné problémy. Já měl zase pocit opačný 🙂Odpověď na příspěvek od roman_:
@eewin Čo sa týka akustiky, jednovrstvé steny neb… @roman_ @matusska6 Aha takže přes tenhle porobeton snadněji proniká zvuk. No ono v podstatě přemýšlím i nad tou 50tkou, je to dost velká tloušťka,to si pak ani nevím představit tam dávat ještě něco navrch abyh měl 70cm zdi 😅Druhá varianta je i 44. Jen možná tam bych dal i nějaké zateplení nebo jít tedy do té už zateplené cihly.Odpověď na příspěvek od eewin:
@roman_ @matusska6 Aha takže přes tenhle porobeto… @eewin Psal jsem to zde mnohokrát . Cihla 44cm a vyš se NEZATEPLUJE. Pokud chcete zateplovat, tak to postavta třeba z 25 cm cihly a na to zateplení.Odpověď na příspěvek od josefx:
@wartx aj pri ytongu. Tá zdící malta má iný tepel… @josefx Nuž tak ale to je prostě nedbalost člověka, když už by mi nemělo záležet na tom v čem budu žít pozvyšek svého života tak na čem potom? :) A to neříkám o tom když mám dům přenechat svím dětem a oni možná ještě těm svím. @zubr487 Jo no tak pro laiky možná jo. Jako nejsem nějaký odborník to ne, no když seženeš chlapi který mají skušenosti s takovou stavbou tak to pak jde v pohodě. I když fakt mi přijde takhle ten sendvič náročnejší, nemůžu si pomoct :DOdpověď na příspěvek od matusska6:
@roman_ Jaké nerovnosti? Moje cihly do sebe perfe… @matusska6 Když je cihla poctivě vypálená tak je možné že ti bude sedět na mm přesne to je pravda :) Pak nemusíš řešit žádné zahlazování maltou. No né každý výrobce si dá na tom záležet. Nebo spíše prácovníci ve výrobně :)Odpověď na příspěvek od matusska6:
@roman_ Jaké nerovnosti? Moje cihly do sebe perfe… @matusska6 Z jednovrstvé cihly téměř nikdo pasiv nestaví a dokazují to i statistiky postavených domů. Kdo se o pasiv začne zajímat, tak cenově a vlastnostma skončí u VPC + masivní izolaci. Porovnávání cihly s Legem je urážka pro Lego. Cihly jsou odjakživa nepřesný ve všech směrech a kdyby je ve fabrice výškově nebrousili, tak se musí vyzdít na maltu. Boční přesnost je +/- autobus.Odpověď na příspěvek od wartx:
@josefx Nuž tak ale to je prostě nedbalost člověk… @wartx Zřejmě nemáte představu, jak se dělá zatepelní. Podstatné je, že je to rychlá přesná práce, kterou zvládne každá firmička v okolí a není problém to udělat i svépomocí. Zato na nahazování silné lehčené omítky potřebujete drahé strojní vybavení a lešení kolem celého domu. Ve výsledku je to dražší a je problém najít firmu.Odpověď na příspěvek od matusska6:
@roman_ Jaké nerovnosti? Moje cihly do sebe perfe… @matusska6 a jaký je rozdíl vlastně mezi nízkoenergetickým a pasivním domem přesně? nebo jak vím kterou cihlu na co použít? když to má takhle i přesně rozdelení. to jakože s porobetonem takového domu nedosáhnu?Odpověď na příspěvek od eewin:
@matusska6 a jaký je rozdíl vlastně mezi nízkoene… @eewin Kde je hranica NED a pasiv je diskutabilné, ale jednovrstvovým materiálom nedosiahnete také parametre ako sendvičom, plus je to náchylnejšie na chyby. Napr. predsadená montáž výrazne zlepšuje izolačné vlastnosti obálky domu a to pri jednovrstvovom systéme neurobíte.Odpověď na příspěvek od dopcom:
@matusska6 Když je cihla poctivě vypálená tak je … @dopcom přesně tak :) jako já neříkám může se stát, stejně jako s přepálením cihly, no rozdíl už je pak když se to děje pravidelně a každý druhý člověk s tím má problém. Je to o tom výrobci a poctivosti výroby. @marfycz To je tvůj názor, nevím z čeho si stavěl ty a nikde jsem nepostřehl tyto statistky. Ale já při stavbě neměl problém s odchylky a dosažením takového domu :)Odpověď na příspěvek od eewin:
@matusska6 a jaký je rozdíl vlastně mezi nízkoene… @eewin Ono je tak rozdíl v tom požadovaným součinitelem prostupu tepla u obvodový konstrukce jestli ti to tedy něco říká a zajímáš se o to až takhle do hloubky :) Ale našel jsem tuhle tabulku :)Odpověď na příspěvek od zubr487:
@wartx Zřejmě nemáte představu, jak se dělá zatep… @zubr487 Tak na druhé straně v dnešní době se platí furt a za všechno že jo :D Jaké drahé vybavení? Vždyť je to klasická omítka co se dá na penetraci ne? Lešení je potřeba ale i při tom zateplování.Odpověď na příspěvek od wartx:
@zubr487 Tak na druhé straně v dnešní době se pla… @wartx Lehčená omítka je podle Vás klasika? Při zateplování je samozřejmě taky potřeba lešení, ale u mě si vystačili s lešením na jednu stranu domu. To si podle potřeby přesouvali. Na zeteplení v podstastě stačí pár hladítek a míchadlo. Na omítku v podstatě taky, ale to dnešní zedníci neumí. Na to potřebují omítací strojOdpověď na příspěvek od zubr487:
@wartx Lehčená omítka je podle Vás klasika? Při z… @wartx U nás stavia niekoľko domov z 50ky tehly bez zateplenia a je jedno, či ytong, heluz, neplnený alebo plnený a prakticky nikto nedával systémovú omietku. Jednak preto, že nezohnali v okolí žiadnu firmu alebo živnostníka, čo im to nahodí, jednak kvôli cene. Dobrí remeselníci majú práce dosť a babrať sa s hrubou omietkou na baráku sa im nechce, je to moc práce. Radšej točia tenkú. A nakoniec si všetci povedali, že to predsa nie je treba a dali lepidlo a tenkú omietku. Sám som zvedavý, ako to bude po rokoch fungovať.Odpověď na příspěvek od matusska6:
@dopcom přesně tak :) jako já neříkám může se stá… @matusska6 Nuž přesně jak píšeš to už je o té poctivosti :) Ale chápeš když výrobce nedodává kvalitní materiál, nebo poškozený, nebo že byli problémy při stavbě - dělá jen sobě zlé jméno a přichází tak o zisky. Jedna věc je když je něco dražší no za to kvalitní a ta druhá že je to sice levnější, ale bude tam někde háček.Odpověď na příspěvek od roman_:
@eewin Kde je hranica NED a pasiv je diskutabilné… @roman_ Jak nedosáhnu? Zatím co všude čtu tak právěže se dopuručuje konkrétní cihla a ta se zateplením abych dosáhl pasivního domu. Nebo se to dá i s klasickým sendvičem? Nějak do toho ještě tak moc nevidím. @matusska6 Díky, myslím že je to tam napsáno dost srozumitelně. Takže nemusí člověk brát na pasiv jen tu plněnou 50tku ale i 38 stačí.Odpověď na příspěvek od eewin:
@roman_ Jak nedosáhnu? Zatím co všude čtu tak pr… @eewin Samozřejmě, že klasický sendvič je vždy lepší než "zateplené cihly". To, co v cihle vodí teplo není ta vzduchová mezera nýbrž ta keramiky kolem ní. Tedy dávat vatu místo vzduchu nedává moc smysl. Samozřejmě to brání proudění vzduchu uvtniř, ale tomu lze bránit i jinými způsoby.Odpověď na příspěvek od eewin:
@roman_ Jak nedosáhnu? Zatím co všude čtu tak pr… @eewin Pokud chcete pasivní dům, musíte mít podle norem tepelnou vodivost zdiva menší jak 0.18W/m2K. Samozřejmě čím menší, tím lépe. Pokud použijete cihlu 38cm, tak nemáte šanci. Jedině přidat zateplení, ale to je zase nesmysl používat širokou cihlu se zatepelním. Takže buď širokou cihlu plněnou izolací, nebo úzkou cihlu a silné zatepelní.Odpověď na příspěvek od pyramis:
@eewin Samozřejmě, že klasický sendvič je vždy l… @pyramis jak chcete zabránit proudění vzduchu. Myslíte, že nějaká firma bude maltovat celoplošně? V dnešní době to spíše lepí PUR pěnou, samozřejmě bez uzavírání svislých kanálů, které pak fungují jako komínky. To jsou ty časté problémy, kdy táhne zásuvkami.Odpověď na příspěvek od dopcom:
@matusska6 Nuž přesně jak píšeš to už je o té poc… @dopcom proto je dobré dbát i na detaily. právě proto jsem se rozhodl použít heluz cihly na stavbu domu. podle parametrů mi vyhovovali a celkově i na celou stavbu a typ domu.Odpověď na příspěvek od zubr487:
@pyramis jak chcete zabránit proudění vzduchu. My… @zubr487 Celkem snadno. Je jen nutné zabránit vstupu a výstupu vzduchu z/do zdiva. Pak tam nemůže nic proudit. V praxi to znamená. Omítka musí být až dolů, elektrokarabičky řádně obsádrované a vrch cihel řádně uzavřen. V případě příček přetáhnout síťkou s lepidlem. To stejné parapety.Odpověď na příspěvek od pyramis:
@zubr487 Celkem snadno. Je jen nutné zabránit vs… @pyramis V priečkach si môže vzduch kľudne prúdiť ako sa mu zachce, tam je to totiž úplne jedno. A do obvodových stien jedine vzduchotesné elektro krabičky. Sádra praská, obzvlášť v hrubej vrstve.Odpověď na příspěvek od roman_:
@pyramis V priečkach si môže vzduch kľudne prúdiť… @roman_ Není to jedno, pokud to jsou příčky, kde je SDK, vlhkost pak kondenzuje v ozolaci stropu. Jinak jsem si nevšiml, že by sádra kolem krabek popraskala.Odpověď na příspěvek od roman_:
@wartx U nás stavia niekoľko domov z 50ky tehly b… @roman_ bez omítky? no to si ani nedovedu představit jak to vypadá a hlavně jak to bude vypadat po letech užívání. jako bylo mi divné kdysi že nezateplovat ale tohle mi je rozhodně divnější. 😃Odpověď na příspěvek od wartx:
@roman_ bez omítky? no to si ani nedovedu předsta… @wartx Omietku majú, ale nie systémovú termoizolačnú 4 cm hrubú, ako požaduje technologický postup. Všetci dávali akurát lepidlo s perlinkou na vyrovnanie a na to tenkú fasádnu omietku.