Odpověď na příspěvek od rumcajk:
@richardd2 😄 Promiň, ale jednovrstvé zdivo je na … @michals11 Však vždyť nechci dům zabednit a chci se vyvarovat nepříjemnostem po letech tak proto to i můj architekt se mnou řeší.Odpověď na příspěvek od roman_:
@kamilpo Navrhujem alternatívu: 17,5 cm VPC, 20 c… @roman_ Alternativa fajn, jenže my máme základovou desku 298m2 a nepotřebujeme užitnou plochu řešit na úkor tloušťky stěn. @horst_fuchs Děkuji, že sdílíš stejný názor jako já ;-) Ať chceme nebo ne, to „dýchání“ má něco do sebe. Kolik už bydlíš?Odpověď na příspěvek od kamilpo:
@roman_ Alternativa fajn, jenže my máme základovo… @kamilpo Nemusíte si zväčšovať úžitnú plochu, ale tenšou tehlou so zateplením si pri rovnakej úžitnej ploche zmenšíte základovú dosku. Pod zateplením základová doska nie je. Ak by som bral štvorec 298 m2, tak to pri použití nosnej steny 17,5 cm miesto 50 cm vychádza úspora 22,5 m2 na základovej doske a to nie je úplne málo. Ak to nie je štvorec, ale zložitejší tvar, úspora bude ešte väčšia.Odpověď na příspěvek od daruna:
Chtěla bych, nebo spíš ani nechci vědět, co se je… @daruna Nebojte, on se ten polystyren bude dát určitě nějak využít a recyklovat. To je to poslední co by mě trápilo. Když se tak oháníte tím "dýcháním". Zkuste si dohledat jak barák "dýchá" přes čtyřicítky nebo padesátky stěny. Kolik vzdušné vlchosti se přes zeď z interiéru do exteriéru dostane. To Vaše dýchání nedává vůbec smysl. Stačí řádně větrat a nejlépe, v jakémkoliv provodení domu - rekuperaci. Dále by mě zajímalo a můžete mě poučit, kam vychází v případě zateplené zdi rosný bod? Předpokládám, že někde do 1/3 zdi. To pak tedy vzdušná vlhkost kondenzuje v dutinkách vyplněných vatou? Není lepší, když rosný bod vychází do polystyrenu, ve kterém nemá kde kondenzovat?Odpověď na příspěvek od rumcajk:
@daruna Nebojte, on se ten polystyren bude dát ur… @rumcajk vy jste se nějak rozohnil, přečtěte si co jsem napsala, pouze to, že máme nezateplený barák z 50 cihly a důvod byl právě náš vnitřní pocit, větráme po staru okny a žijeme.Odpověď na příspěvek od daruna:
@rumcajk vy jste se nějak rozohnil, přečtěte si c… @daruna Nebojte nerozohnil. Každý si může (díky bohu) stavět z čeho chce. Jen by bylo fajn, kdyby tu zazněly všechny argumenty a fakta. Ono totiž stavět dle pocitu není úplně ideální.Odpověď na příspěvek od daruna:
Chtěla bych, nebo spíš ani nechci vědět, co se je… @daruna Taky si myslím, že je to lepší řešení a ten polystyren tam může klidně i začít hnít. A samozřejmě je naprosto v pořádku rozhodovat se podle svého vnitřního pocitu, taky jsem tak stavěl a dům mi na hlavu dosud nespadl. :-DOdpověď na příspěvek od snippe:
@daruna Taky si myslím, že je to lepší řešení a t… @snippe Jak si vlastně představujete hnití polysterenu? U biologického materiálu je to jasný, stará škodovka mi schnila taky (vlastně zkorodovala), ale u polystyrenu mě představivost opouští....Odpověď na příspěvek od snippe:
@daruna Taky si myslím, že je to lepší řešení a t… @snippe Zde je pěkný článek. https://www.zofi.cz/zivotnost-polysty... Hnijeme možná tak my a ne polystyren😄😄😄Odpověď na příspěvek od snippe:
@daruna Taky si myslím, že je to lepší řešení a t… @snippe stavět podle v vnitřního pocitu bez znalosti problematiky je cesta k problémům a minimálně k výraznému prodražení celé stavby. To jsou děsné bláboly o hnití EPS nebo dýchání domu. Proč by Vám měl dům padat na hlavu? O to vůbec nejde. Jde jen a jen o to, že jste si zbytečně navýšil cenu a zadělal na možné problémy s tepelnými mosty. Vzhledem k tomu, že stěnou prochází mizivé množství vodní páry, tak musíte větrat úplně stejně, jako v difuzně uzavřených domech. Povídání o dýchání domu mikroklimatu a podobně jsou jen reklamní sliby určené k nalákání neznalého zákazníka.Odpověď na příspěvek od rumcajk:
@daruna @snippe Ty vaše vnitřní pocity... Chtělo … @rumcajk s tou kondenzací ve zdivu je to trochu jinak. Jakmile máte zdivo s konstantní paropropustností, nebo se postupně zvyšuje, tak se směrem ven plynule snižuje kondenzační teplota a je to v pořádku. V případě jednovrstvého zdiva mohou nastat problémy s finální fasádou. Paropropustnost cihel je kolem 10. Na to by měly přijít doporučené silikátové omítky s vysokou paropropustností. Jenže řada stavebníků chce ušetřit a tak končí třeba stěrkou s perlinkou a akrylátovým finálem. To má paropropustnost kolem 200 a víc. Pod tou finální omítkou bude docházet ke kondenzaci. Tím jednak dochází k navlhání zdiva a znižování tepelného odporu a také dekraduje samotná fasáda. Dodatečné zateplení silného zdiva s vysokým R je zase problematické, protože ke kondenzaci dojde ve zdivu. Barák samozřejmě nebude padat a ani se to nemusí navenek nijak projevit. Jen se bude vznikající vlhkosti snižovat R zdiva. Sendvič znamená co nejtenčí nosné zdivo a na to co nejsilnější izolaci. Z hlediska toku vodních par lze nosné zdivo ignorovat. Je to prakticky jen EPS s paropropustnosti kolem 50. Zde již není problém použít normální lepidlo s perlinkou a silikátovou nebo silikonovou finálku. Zde již není problém dodržet podmínku postupného zvyšování paropropustnosti. V difuzně uzavřených drěvostavbách se to řeší jednoduše. Začne sa parotěsnou folii a pak nezáleží na paropropustnosti nasledujících vrstev. Sranda, je, že pokud si přečtete reklamní sliby, tak se tam zase dočtete o samých výhodách a perfektním mikroklimatu.Odpověď na příspěvek od rumcajk:
@daruna @snippe Ty vaše vnitřní pocity... Chtělo … @rumcajk Myslím, že pořád lepší je kuličkový polystyren uvnitř cihly (ne když se použije jako izolace zvenčí), jako cihly, které mají vatu. Tam ta vata dost degraduje a sesedá, takže za pár let máš vyplněnou jen půlku cihly a ten zbytek nemá uvnitř vůbec nic.Odpověď na příspěvek od kamilpo:
@roman_ 17,5 jako obvodová stěna není moc OK, pod… @kamilpo tak zateplenou cihlu doporučují hlavně výrobci, nejspíš na ní je největší vejvar. Hodí se k tomu pár čísel, aby to vypadalo vědecky. To není kritika, jen konstatování. Sám mám barák z heluzu 50 2v1. Ale stavěl jsem v době, kdy mě ta cihla stála 88,- Kč. To bylo zcela OK, na to, že jsem postavil cihlový pasiv. Při dnešních cenách bych asi volil jiné řešení.Odpověď na příspěvek od petros4:
@kamilpo tak zateplenou cihlu doporučují hlavně v… @petros4 Moje slova. Chtějí to prodat. Jak jsem psal, moje skladba 30 Porotherm profi dryfix+ 26 bílý EPS. A nechce se mi to počítat, ale myslím si, že moje skladba na tom bude o dost lépe. Než Heluz 2v1.Odpověď na příspěvek od zateplovak:
@petros4 Moje slova. Chtějí to prodat. Jak jse… @zateplovak tak já s nikým nesoutěžím v použitém systému. Je pravděpodobné, že 56 cm celkové tloušťky stěny v téhle skladbě, bude mít lepší čísla. Mě to v době stavby takhle vyhovovalo, barák má vypočtenou ztrátu 2,7 kw a asi to i je víceméně reálné, protože ho i v největších mrazech vytopí 3,5 kW elektropatrona.Odpověď na příspěvek od horst_fuchs:
Já tyhle hádky o desetiny a setiny procent fakt n… @horst_fuchs Tak samozrejme nejde iba o tepelný odpor, ale problémom sú hlavne tepelné mosty, kde môže v interiéri kondenzovať voda a tvoriť sa plesne. Staré baráky nebývali zateplené ale ani nebývali vzduchotesné. Cez staré okná prefukovalo a prípadnú vyššiu vlhkosť nikto nemusel riešiť. Dnes mať zateplený vzduchotesný barák a ešte k tomu často bez rekuperačky, tak aj malý tepelný most vyrobí veľký problém. A ani difúzne otvorená tehla Vám s nadmernou vlhkosťou príliš nepomôže. Ľudia okami ani z ďaleka nevetrajú tak, ako by mali. Stavajte kľudne z 50ky tehly, ale to už by som mal strach dať to "skúsenému zedníkovi" s 20 ročnou praxou. Musíte si dať omnoho viac záležať na všetkom a používať systémové riešenia, inak si zarobíte na problém. Oproti sendviču tam cenovo nie je taký rozdiel, ak vôbec je a že je zateplenie pracnejšie a dlhšie trvá? Max o 2-3 dni lepenia polyšu. To za to nestojí.Odpověď na příspěvek od petros4:
@kamilpo tak zateplenou cihlu doporučují hlavně v… Já například co vím také tak že když stavíš z cihly 44, 50, nemusíš ji dodatečně zateplovat zvenčí, tak mají dostatečné tepelně izolační vlastnosti a spíše bys člověk tím nadělal více problémů než když se ta cihla opatří omítkou. Takže pořád tam umíš svým způsobem ušetřit pokud se máme na to dívat z té cenové stránky.Odpověď na příspěvek od michals11:
Já například co vím také tak že když stavíš z cih… @michals11 a to usetreni je presne v cem? Jednovrstve zdeni vyzaduje extremni kazen, reseni detaili jako jsou preklady, venec, usazeni oken). Dale je potreba zdivo dorovnat (casto pro pozadovane hodnoty vyrobce vyzaduje 1-2cm termoomitky)... takze za me vic problemu nez vyhod. Osobne si myslim ze lepsi je tenke zdivo jako vpc + tepelna izolace...Odpověď na příspěvek od michals11:
Já například co vím také tak že když stavíš z cih… @michals11 točí se to zde stále to samé. Samozřejmě, pokud postavíte z 50ky cihly, tak se nezatepluje a klidně postavíte i pasiv. Zatepluje se tenká cihla. Pokud chcete uvádět cenové srovnání, tak se nejprve podívejte na aktuální ceny. Na jedné straně cihla a termoizolační omítkou a na druhé třeba 30ka cihla a 20 cm EPS. Zjistíte že ten sendvič má lepší parametry (můžete si to zkontrolovat kalkulačkou třeba zde https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-...), ušetříte cca 100k, je to blbuvzdornější a podstatně snáz najdete firmu na fasádu. Někdo zde uvádí argument, že jednovrstvé zdivo je rychlejší. To taky není pravda a navíc podle mého názoru nemá cenu řešit časový rozdíl v řádech +-2 dny.Odpověď na příspěvek od zubr487:
@michals11 točí se to zde stále to samé. Samozřej… @zubr487 Bylo by fér zmínit i nevýhody, které mohou být pro někoho důležité - například to, že u jednovrstvého zdiva se vám ptáci nebudou dobývat do fasády, nebo že skladba polystyren + tenký ytong má výrazně horší akustické vlastnosti než cihla plněná minerální vatou.Odpověď na příspěvek od horst_fuchs:
@zubr487 Bylo by fér zmínit i nevýhody, které moh… @horst_fuchs samozřejmě, každá varianta má určitě výhody a nevýhody. Jsem si téměř jistý, že jsem tuto nevýhodu uváděl. Sám jsem to řešil tak, že jsem v problémových místech malinko podbrousil EPS a dával jsem tam minimálně dvojitou vrstvu perlinky. Mě zde spíše vadí, že se opakují nesmyslné argumenty.Odpověď na příspěvek od petros4:
@kamilpo tak zateplenou cihlu doporučují hlavně v… @petros4 Ale tak zase když si to vezmeme z tohoto pohledu veškerý materiál stoupl na ceně nejen ty cihly a myslím si, že na některých položkách je to více citelnější.Odpověď na příspěvek od michals11:
Já například co vím také tak že když stavíš z cih… @michals11 Tak když použiješ cihlu 44 nebo 50 tak jednoznačně ti následné zateplování není třeba a to navíc ještě máš-li dům postavený i na nějaké sluneční straně. Myslím si, že tam by to bylo už naprosto zbytečné.Odpověď na příspěvek od richardd2:
@michals11 Tak když použiješ cihlu 44 nebo 50 tak… @richardd2 On je i nadpis tohoto vlákna špatně. Zdivo 50 ke se normálně nezatepluje. Párkrát se zde řešil problém, kdy tazatel zjistil, že cena systémové omítky (lehčená omítka) je vyšší než cena zateplení a navíc nesehnal firmu. Zateplení je v tomto případě problematické z důvodu možné kondenzace ve zdivu a je nutné splnit určité podmínky. Je to v podstatě taková nouzovka. Normálně se to NEDĚLA. Není snad problém předem si zjistit ceny materiálů a poptat práce. Podle toho se pak následně rozhodovat.Odpověď na příspěvek od kamilpo:
@roman_ 17,5 jako obvodová stěna není moc OK, pod… @kamilpo No dobře ale přece jen v té zateplené cihle je také polystyren, to je jako něco jiného a ten hnít nebude? Nemusím mít z toho obavy? Protože to se mi zdá už potom jako horší varianta pro případnou rekonstrukci.