Kuna dokáže napáchat velké škody. Jak se jí zbavit co nejrychleji?
Kuna je malý savec z čeledi lasicovité. Přirozeně se vyskytuje téměř ve všech koutech Slovenska. Zatímco v minulosti byly kuny velmi plaché a k lidským obydlím se přibližovaly jen zřídka, statistiky z posledních let hovoří o opaku. Stále častěji si totiž začínají hledat útočiště v rodinných domech. A to může být poměrně velký problém. Co všechno dokáže kuna napáchat a jak se jí co nejrychleji zbavit?
Kuna – Malé zvířátko, velké škody
Na první pohled byste možná řekli, že kuna je malé, milé zvířátko. Když se však nastěhuje na půdu vašeho domu, pravděpodobně rychle změníte názor.
Zapamatujte si: Kuna a lasice jsou velmi podobná zvířata, ale lasice jsou plaché a obvykle nezpůsobují škody na majetku. Kuny mají delší nohy, huňatý ocas a dorůstají do délky přibližně 70 cm. Lasice jsou o něco menší.
Zápach, šramot a poškození domu
Kuny jsou velmi obratné. Dokáží se procpat přes otvor o velikosti tenisového míčku, umí lézt po stěnách i střechách a nedělá jim problém vyskočit až dva metry. Do lidských obydlí se stěhují hlavně v chladných měsících, kdy jim je venku zima. Nejčastěji se usídlí na půdě.
Když se kuna dostane do domácnosti, začne si vytvářet tunely ve stropní izolaci, přičemž okusuje kabely a jiné materiály, které jí přijdou do cesty. Své teritorium si navíc značkuje močí, která má intenzivní zápach. Tím však problémy nekončí, ale teprve začínají.
Doporučujeme:
Zdechliny v domácnosti
Jelikož kuna je masožravá, v noci aktivně loví myši, krysy i slepice. Potravu si následně nosí do svého nového domova – vašeho podkroví. Zdechliny začnou rychle zapáchat, přitahují jiné škůdce a šíří se z nich škodlivé bakterie. Nevábné aroma navíc umocňuje i trus kun.
Tím, že kuna poškodí izolaci a stavební materiály střechy či půdy, může do vašeho domu začít zatékat, střecha ztratí své tepelněizolační vlastnosti a prokousané kabely mohou způsobit požár nebo výpadky elektřiny.
Škody na autě a opravy za stovky eur
Kuny mohou nadělat hluboké vrásky na čele i motoristům. Během chladných dnů mají v oblibě motorový prostor, odkud sálá teplo. Když už se přes různé mezírky v podvozku dostanou k motoru, s radostí si pochutnají na kabeláži. Zničí některé důležité komponenty a zapříčiní škody, jejichž oprava stojí stovky eur.
Jak se zbavit kuny na půdě?
Pokud jste si všimli, že se na vaší půdě ubytovala kuna, začněte co nejdříve jednat. Bojovat s ní můžete různými způsoby. Přinášíme vám tipy na ty nejúčinnější.
Odraďte kunu zápachem
Kuny nesnášejí výrazné aroma. Odradí je například voňavka do auta, nafta, voda po holení nebo osvěžovač na toalety. Mezi nejúčinnější „chemické zbraně“ patří naftalinové nebo chlorové tablety se silným zápachem. Myslete však na to, že mohou být nepříjemné i pro vás. Nemluvě o tom, že dokáží ohrozit děti nebo domácí zvířata. Používejte je proto opatrně. Existují také speciální spreje proti kunám s dlouhotrvajícím účinkem, které lze nastříkat do motorového prostoru auta.
Zajímavost: Kuny můžete jednoduše odpudit i zvířecími chlupy nebo lidskými vlasy. Stačí je zavěsit na více míst na půdě.
Zvukový odpuzovač kun
Podobně jako mnohá jiná zvířata, ani kuny nesnášejí ultrazvuk. Právě proto je zvládnete docela snadno odplašit prostřednictvím malého ultrazvukového odpuzovače. Pořiďte si však model, který vydává proměnlivý tón, aby si na něj kuna nezvykla.
Naše rada: Skvělou volbou jsou odpuzovače kombinující ultrazvuk a silné LED záblesky. Kuny totiž nesnášejí ani intenzivní světlo. Sáhnout můžete například po plašičce, která je vybavena pohybovým senzorem a aktivuje se pokaždé, když zaregistruje pohyb kuny v okolí.
Past na kunu
Nezapomínejte, že kuny jsou na Slovensku zákonem chráněny. Nepoužívejte proto pasti k jejich usmrcování. Dobrou volbou je však speciální lapač, který kunu přiláká a následně uvězní. Potom ho stačí převézt na místo vzdálené alespoň 15 km od vašeho domova a kunu vypustit do přírody.
K nalákání kuny do pasti můžete použít kousek masa nebo vajíčko. Pokud se chcete vyhnout nepříjemnému zápachu, můžete zkusit také sušené ovoce.
Zataraste otvory v konstrukci domu
Samozřejmě, že nejlepším řešením jak se vyhnout problémům s kunami, je jim předcházet. Pokud se ve fasádě nebo v oblasti střechy nacházejí mezery, vězte, že kuny je objeví a využijí ke vstupu do obydlí. Pravidelně proto kontrolujte technický stav vašeho domu a když spatříte i drobné nedostatky, co nejdříve je odstraňte.
Autor: Dominik Parajka
Zastrešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modrej streche – @patrik_putera)
Zdroj foto: iStock
Zdravím mam prokousanou folii ve štítu od čeho by to mohlo být vosy sršen nebo m…