Plynový kotel, nebo tepelné čerpadlo? Máme odpověď
Plynový kotel, nebo tepelné čerpadlo? To je častá otázka, kterou si klade většina majitelů rodinných domů. Výběr vhodného typu vytápění je totiž klíčový pro náš domov. Díky němu můžeme ušetřit provozní náklady a užívat si příjemného tepla domova. Oba zdroje vytápění mají své výhody i nevýhody a při správném provozování mají životnost více než deset let.
Abychom mohli objektivně zhodnotit jejich plusy a minusy, je nutné uvést, jaké typy tepelného čerpadla a plynového kotle budeme porovnávat. Jelikož na současném trhu suverénně dominuje tepelné čerpadlo vzduch/voda a plynový kondenzační kotel, zaměříme pozornost na ně.
Jak funguje plynový kondenzační kotel
Jedná se o zařízení, které spalováním zemního plynu ohřívá vodu. Ta následně ohřívá topná tělesa nebo podlahové vytápění. Plynový kondenzační kotel je unikátní tím, že dokáže využít „odpadního tepla“ v podobě vodní páry, která vzniká jako přirozený jev při spalování zemního plynu. Vodní pára se v plynovém kondenzačním kotli ochlazuje, a tím kondenzuje a předává teplo do výměníku. Výsledkem je zvýšená účinnost plynového kondenzačního kotle.
Jak funguje tepelné čerpadlo vzduch/voda
Tento způsob vytápění využitím elektrické energie napájí kompresor a další komponenty, které zajišťují nepřetržitý oběh chladiva v uzavřeném okruhu. Většinou nasává tento okruh teplo ze vzduchu. Prostřednictvím těchto mechanicko-fyzikálních procesů vzniká teplo, které systém předává do topných těles (radiátory, podlahové topení). Tepelné čerpadlo vzduch/voda dokáže na 1 kW elektrické energie vyrobit až 5 kW tepelné energie a předat ji dále do objektu. Díky využívání energie ze vzduchu se jedná o zdroj tepla využívající obnovitelnou energii.
Výhody plynového kondenzačního kotle
- Relativně nízké pořizovací náklady (35 000 – 75 000 Kč)
- Nezabere mnoho místa – vhodný do malých prostor
- Velký výkonový rozsah (2 kW až 50+ kW)
- Lety prověřená technologie
- Rychlý ohřev vody
- Stejná efektivita bez ohledu na vnější podmínky
- Tichý provoz
- Dostupný servis
- Vhodný i pro velké objekty s vyšší tepelnou ztrátou a vyšším teplotním spádem
- Jednoduché a praktické ovládání pomocí moderní aplikace
Tip na plynový kotel od Modré střechy
Nástěnný kondenzační kotel Logamax plus GB122i značky Buderus spotřebuje jen tolik plynu a provozního proudu, kolik je opravdu potřeba. Je ideálním řešením pro rodinné domy, řadové domy a vícegenerační rodinné domy. Má tichý provoz, snadno se instaluje a má velmi malé rozměry. Je tak vhodný i do stísněných prostor.
Tento plynový kotel spotřebuje v pohotovostním režimu pouze 2 W. Zajišťuje plynové vytápění a komfort přípravy teplé vody. Úplné vybavení umožňuje rychlou a jednoduchou montáž, přehledné programování nebo spontánní změnu individuálního komfortu tepla. Díky volitelnému příslušenství lze tento kotel ovládat také prostřednictvím smartphonu a aplikace MyBuderus.
Nevýhody plynového kondenzačního kotle
- Možné použití pouze v plynofikované oblasti
- Pokud neexistuje plynové připojení, nutnost vybudovat přípojku z veřejného plynovodu
- Náklady spojené s vybudováním plynového připojení (v nekomplikovaných případech) přibližně 50 000 Kč
- Nutnost mít komín
- Poplatky spojené s distribucí plynu
- Vyšší nároky na bezpečnost – plynové rozvody v interiéru a exteriéru
- Náklady spojené s pravidelnou revizí plynového spotřebiče
- Momentálně legislativně nepodporovaný zdroj vytápění
- Vyšší míra nestability a rizik dodávky zemního plynu do České republiky
- Nižší účinnost v porovnání s tepelným čerpadlem
Výhody tepelného čerpadla vzduch/voda
- Vysoká účinnost vytápění
- Díky využití elektrické energie je provoz možný skoro všude
- Možnost získat výhodnější sazbu pro spotřebu elektrické energie
- Momentálně legislativně podporovaný zdroj vytápění
- Možnost získat dotaci prostřednictvím projektu Ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám (výše dotace 40 000 – 140 000 Kč)
- Ekonomický a ekologický provoz
- Možnost kombinace s fotovoltaickým systémem (některé dotace lze kombinovat)
- U většiny zařízení je možná kombinace vytápění a chlazení současně
- Není nutná pravidelná revize
- Není nutné řešit spalinové cesty
Tip na tepelné čerpadlo od Modré střechy
Tepelné čerpadlo vzduch/voda Logatherm WLW196i AR S+ značky Buderus má několik benefitů. Patří mezi nejtišší tepelná čerpadla na trhu s maximální hladinou akustického výkonu 53 dB(A) během dne a 49 dB(A) v noci. Jedná se o nové tepelné čerpadlo vzduch/voda, které umožňuje využívat obnovitelné zdroje, přináší výraznou úsporu CO₂ a provozních nákladů, a navíc na něj lze čerpat dotaci.
Díky topnému faktoru do hodnoty 4,25 (při A2/W35) dosahuje zvláštní účinnosti a má tak klasifikaci ErP A++ (v průměrných klimatických podmínkách, teplota na výstupu 35 °C). Tepelné čerpadlo se vyznačuje komfortní obsluhou i přes aplikaci MyBuderus.
Přečtěte si také:
Nevýhody tepelného čerpadla vzduch/voda
- Vyšší pořizovací náklady (cca 150 000 – 350 000 Kč)
- Nutnost umístit jednotku mimo objekt
- Vyšší hlučnost v okolí venkovní jednotky
- Zabere více prostoru v interiéru a exteriéru
- Pro pomalejší ohřev vody je nutné instalovat větší zásobníky teplé vody
- Nutná instalace akumulační nádrže kvůli odmrazování v zimě
- Vyšší nároky na přesnost/výpočet od plánování po instalaci
- Vhodné zejména pro objekty s menší tepelnou ztrátou a nízkoteplotním vytápěním
- Efektivita zařízení se mění v závislosti na vnějších podmínkách
- Pro zajištění stabilního chodu je nutné počítat s alternativním zdrojem vytápění
Plynový kotel, nebo tepelné čerpadlo?
Pro každý typ objektu je z hlediska efektivity a šetření provozních nákladů vhodný jiný typ vytápění. Energetickou ztrátu objektu ovlivňuje několik faktorů – orientace domu, tepelná izolace, tvar objektu a do jisté míry i počet poschodí domu.
Dalším důležitým faktorem, který výrazně ovlivňuje výběr, je typ objektu (novostavba, bungalov, patrový dům či zrekonstruovaný dům). Současné novostavby se neobejdou bez zateplení. Právě proto je pro ně při výběru mezi plynovým kotlem nebo tepelným čerpadlem vhodnější tepelné čerpadlo. Naopak v případě starších rodinných domů, které nemají tepelnou izolaci, může být efektivnějším řešením plynový kotel.
Obecně platí, že v bungalovu jsou tepelné ztráty o něco vyšší. Počet pater však nemá zásadní vliv na výběr zdroje tepla v domácnosti. Tepelné ztráty jsou totiž zanedbatelné a obtížně měřitelné. Neméně důležitým aspektem, který ovlivňuje výběr tepelného zdroje je lokalita, ve které se dům nachází. Jiný zdroj tepla vyžaduje oblast s teplými klimatickými podmínkami, jiný s chladnějším klimatem.
Každý dům, potřeby a rozpočty majitelů jsou různé. Proto výběr zdroje tepla pro domácnost pokaždé vyžaduje individuální přístup a zejména konzultaci s odborníky. Rychlý průvodce produkty od značky Buderus nám může usnadnit rozhodování. Stačí pouhých 6 kliků a rozhodování mezi plynovým kotlem a tepelným čerpadlem bude rázem jednodušší.
5 zajímavostí o tepelných čerpadlech, které jste možná nevěděli
- Tepelná čerpadla mají nižší ekologický dopad v porovnání s tradičními metodami vytápění a při provozu neprodukují emise CO₂.
- V Kanadě, Rusku a Švédsku využívají tepelná čerpadla jako levný zdroj tepla. V Saúdské Arábii, Indii a Austrálii je naopak hojně využívají jako levný zdroj chladného vzduchu.
- V Evropě došlo k prvnímu masivnějšímu používání tepelných čerpadel v 70. letech minulého století.
- Evropská asociace tepelných čerpadel v současnosti eviduje, že tepelné čerpadlo je zdrojem tepla přibližně v každé desáté evropské domácnosti.
- Tepelné čerpadlo je nejčastějším zdrojem tepla v německých novostavbách.
Autor článku: redakce Modré střechy (Dana Račko)
Zdroj foto: iStock, Buderus