Recept na domácí zeleninový bujón bez chemie

  • 08.11.2024

Nalijme si čistého vína nebo v intencích našeho tématu raději čistého vývaru. Nejsou zdravé, ale práci v kuchyni nám značně zjednoduší a urychlí. Zeleninové bujónové kostky jsou tajným pomocníkem nejedné hospodyňky či domácího šéfkuchaře. Polévkám, omáčkám nebo přívarům dodají plnou chuť a zvýrazní jejich vůni.

V následujících řádcích vám poradíme, jak si je vyrobit ve zdravé verzi bez umělých dochucovadel a konzervantů. Domácí zeleninový bujón bez chemie bude nyní tajemstvím vaší kuchyně.

Domácí zeleninový bujón
Zdroj: iStock

Co je to bujón?

Přestože si pod bujónem si většina z nás představí dehydrovanou kostku zabalenou v papíře, ve skutečnosti je bouillon (bujón) označení pro velmi silný vývar. Většinou se připravuje pomalým vařením masa nebo zeleniny ve vodě s přidáním soli. Známá bujónová kostka je vlastně instantní verze bujónu.

Proč je zeleninový bujón z obchodu nezdravý?

Bujónové kostky mají velmi nízkou výživovou hodnotu. Přestože jsou označovány jako „zeleninové“, obsah zeleniny je v nich minimální (cca 3 %). Většinu složení tvoří sůl, levný a nezdravý palmový tuk, kukuřičný škrob, maltodextrin a různé zvýrazňovače chuti a aroma. Pro zlepšení barvy se většinou přidává kurkuma, ze které je váš „vývar“ krásně žlutý.

Bujónové kostky navíc obsahují různé alergeny, které mohou znepříjemnit zážitek z jídla lidem s potravinovou intolerancí (např. lepek nebo mléko). Běžný zeleninový bujón také obsahuje velmi vysoké množství sodíku (téměř polovinu doporučené denní dávky).

Recept na domácí zeleninový bujón bez chemie
Zdroj: iStock

Recept na domácí zeleninový bujón bez umělých přísad

Domácí bujón vám práci v kuchyni usnadní stejně jako ten z obchodu. Bude vítaným a zdravým pomocníkem při přípravě omáček a polévek, můžete jej použít k podlévání rizota, pod dušené maso či do bešamelu. Budete mít jistotu, že neobsahuje žádná umělá dochucovadla ani konzervační látky.

Ingredience

  • 1 kg zeleniny podle chuti (mrkev, petržel, celer, cuketa, stopkový celer, pórek aj.)
  • 70 g mořské soli
  • 20 ml olivového oleje
  • 1 větší cibule
  • 2 stroužky česneku
  • 20 g petrželky

Postup přípravy

Veškerou zeleninu omyjeme, očistíme a nakrájíme na malé kousky nebo nastrouháme na jablečném struhadle. V hlubší pánvi nebo ve woku zahřejeme olivový olej a přidáme najemno nakrájenou cibuli. Za občasného míchání osmahneme dosklovata.

Přidáme nakrájenou nebo nastrouhanou zeleninu a prolisovaný česnek a rychle orestujeme. Necháme dusit přibližně 15 – 20 minut. Občas promícháme a kontrolujeme množství vody, kterou zelenina pustila, aby se nám směs nepřipálila. V případě potřeby jemně podlijeme horkou vodou.

Po cca 15 minutách dušení přidáme sůl, mírně zvýšíme plamen a za občasného míchání dusíme dalších 15 minut.

Když se většina vody odpaří, směs rozmixujeme ponorným mixérem do kašovité konzistence. Pokud je příliš řídká, necháme ještě pár minut povařit bez pokličky, dokud se množství vody nezredukuje. Mícháme, aby se směs nepřipálila. Nakonec přimícháme nasekanou petrželku.

Domácí bujónové kostky
Zdroj: iStock

Domácí bujónové kostky

Zeleninovou směs vylijeme na menší plech vystlaný pečícím papírem nebo kuchyňskou fólií. Velikost plechu zvolíme tak, aby výška zeleninové vrstvy dosahovala alespoň 1 – 1,5 cm. Povrch zarovnáme kuchyňskou stěrkou a celý plech vložíme ve vodorovné poloze do mrazničky. Po několika hodinách, kdy je směs tuhá, plech vyjmeme a teplým nožem nakrájíme na bujónové kostičky. Skladujeme v plastové nádobě v mrazničce nejdéle 9 měsíců.

Náš tip: Bujónové kostky si můžete zamrazit také v silikonové formě na výrobu ledu. Následně jednoduše vyklopíte a uskladníte.

Domácí zeleninový bujón ve formě prášku

Připravenou zeleninovou směs vylijeme na velký plech vystlaný pečícím papírem a rozetřeme ve velmi tenké vrstvě. V případě potřeby použijeme více plechů, abychom měli opravdu tenkou vrstvu, která se rychleji vysuší. Troubu si rozehřejeme na 60 – 70 ˚C – funkce horkovzduch s ventilátorem.

Zeleninovou směs takto sušíme přibližně 8 – 11 hodin. Průběžně kontrolujeme. Směs je vysušená, když se při ohnutí láme. Po vysušení a úplném vychladnutí nalámeme směs na menší kousky a rozdrtíme v mixéru. Skladujeme ve vzduchotěsné nádobě, aby nám domácí bujón nenavlhl.

P.S. – Věděli jste, že originální nápady na projekt domu či rady do domácnosti najdete také u našich sousedů? Navštivte naši slovenskou Modrú strechu.

Autor: Martina Dudová

Zastřešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modrej streche – @patrik_putera)

Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku