Odpověď na příspěvek od lucimia:
Dobrý den. Po dlouhém zvažování a řešení všech pr… @lucimia Proč právě pro tuto variantu jste se rozhodli? Myslím, že proč ne raději cihlu? Co se týče zateplení zvenčí, tak hlavně nemá smysl hrubý základ a tenký polystyren.Odpověď na příspěvek od lucimia:
Dobrý den. Po dlouhém zvažování a řešení všech pr… @lucimia Pokud budete dávat sendvič, tak co se týče zdiva, řešíte jen jeho statickou únosnost. Pokud projektant spočítá, že je ok 30cm, tak je to pro vás lepší (rozuměj levnější) řešení než tam dávat dalších 7,5cm navíc. Co se týče EPS, tak tam bych to viděl na 20cm minimálně (u obou variant), ale standardně už se dává i více. Ještě bych ale popřemýšlel, v jaké lokalitě budete stavět, protože zateplení vatou nebo EPS je výrazný rozdíl při přenášení hluku z věnčí. Jinak co se týče masivní střechy od xella, tak jsem jeden z těch, co ji mají. Upřímně řeknu, že na zhotovení to byla celkem fuška a tím, že jsem to zaklopil PIR izolací, tak by velmi pravděpodobně sloužil úplně stejně i klasický dřevěný krov za méně peněz - ale samozřejmě ano, má to i svoje výhody (kvůli kterým jsem se k tomu rozhodnul).Odpověď na příspěvek od slavo109:
@dali1bor Je to dobré řešení. Za mě neuděláš krok… @slavo109 Děkuji za podporu a za možnost se ti ozvat... Jsem už rozhodnutý, mám v tom už jasno, už jen abychom cihly měli abychom se do toho mohli pustit...Odpověď na příspěvek od doog:
@lucimia Pokud budete dávat sendvič, tak co se tý… @doog "Ještě bych ale popřemýšlel, v jaké lokalitě budete stavět, protože zateplení vatou nebo EPS je výrazný rozdíl při přenášení hluku z věnčí." A co se týká přenášení hluku uvnitř, můžu posloužit vlastní zkušeností s možností srovnání. Roky jsme žili v bytě s jádrem vyzděným z ytongu, teď v máme v domku příčky z porothermu, a ten rozdíl v tlumení přenášeného hluku je výrazně lepší ve prospěch pálené cihly. Když se v koupelně vyzděné Ytongem někdo sprchoval , ve vedlejší místnosti byl slyšet i proud vody dopadající do vany, a když náhodou zavadil sprchou o zeď, slyšeli jsme to po celém bytě.Odpověď na příspěvek od horst_fuchs:
@doog "Ještě bych ale popřemýšlel, v jaké lokalit… @horst_fuchs Ano, toto bez debaty, že cihly jsou lepší, co se týká tlumení zvuku. O tom jsem se už nejednou přesvědčil i já sám. Zejména rozdíl je citelný iv tom, že zvenčí neslyšíte tak zvuky jako u známého, který nemá dům z cihel. My jsme stavěli s Heluz cihlami a šla ta stavba bez problémů.Odpověď na příspěvek od zdenekk12:
@lucimia Proč právě pro tuto variantu jste se roz… @zdenekk12 Každý si sám musí zvážit, co je lepší. Také jsem hodně času věnoval tomu, než jsem se definitivně rozhodl pro cihlu. Ale stojí za to věnovat tomu ten čas. Neboť dům je záležitost na celý život, alespoň pro nás a tak jsme se k tomu i stavěli.Odpověď na příspěvek od horst_fuchs:
@doog "Ještě bych ale popřemýšlel, v jaké lokalit… @horst_fuchs ano, toto jsem slyšel od více už, že cihla v tomto směru vede, že je lepší, co se týká zvuku. To je také jeden z důvodů proč přemýšlím nad cihlami od Heluz. Zrovna teď více přemýšlím nad tím, zda má smysl dát i akustické na některé vnitřní příčky.Odpověď na příspěvek od noso51:
@horst_fuchs ano, toto jsem slyšel od více už, že… @noso51 stavím dům z porotherm 30, přícky 11,5 a přemýšlím stále více, zda neudělat příčky mezi technickou buď z aku nebo rovnou z VPC, které vychází cenově lépe, akusticky taky... Ještě mám chvíli čas na dumání. Co říkáte na takové míchání dvou typů materiálů na jedné stavbě? Nezačně to po omítkách na přechodu obvodová nosná porotherm 30 a na ní napojená příčka z vpc nějak vypraskávat vlivem různých diletací?Odpověď na příspěvek od rumcajk:
@noso51 stavím dům z porotherm 30, přícky 11,5 a … @rumcajk no mě ty akustické oslovily právě z tohoto důvodu, že aby nebylo slyšet z koupelny ani z technické místnosti zvuky. Já doufám, že by to nemusel být problém, ale netuším, nemám odborné znalosti v tomto směru. Také jsem ve fázi, že si porovnávám, zjišťuji, čili kvantum věcí je pro mě nových.Odpověď na příspěvek od rumcajk:
@noso51 stavím dům z porotherm 30, přícky 11,5 a … @rumcajk Zdravím, mám to obráceně, dům z vpc 24 a 17 a příčky z cihlovzduchu gima 24 a 30 cm ve kterých mám rozvody, kuchyň apod a nevidím nikde, že by to praskalo. Při výběru cihly jsem vzal i vpotaz budoucí vnitžní omítky, kdy natažení tenkovrsvé omítky z lepidla-perlinky-štuku zvládnu sám, tak na cihlovzduch už potřebuji nahodit omítku minimálně s pomocníkem, omítku hlavně vyměřit, spousta přesunu materiálu atd. Cenově ve výsledku nesrovnatelné.Odpověď na příspěvek od noso51:
@rumcajk no mě ty akustické oslovily právě z toho… @noso51 Neumím si já osobně nějak představit důvod, pro který bych kombinoval tyto věci. Vždyť když jednou stavím z cihly, tak proč nedat všechny příčky z ní??Odpověď na příspěvek od doog:
@lucimia Pokud budete dávat sendvič, tak co se tý… @doog není lepší tlustší zdivo a tenčí polystyren? A proc? Znamy, co ma stavební firmu i otec zedník nám doporučuje silnější zdivo a méně EPS (třeba 15 cm), nevím, o kolik by to bylo lepší než 30 cm zdivo a 20 cm EPS třeba i vzhledem k ceně atd. Mohu se zeptat na cenu Vaší zděné střechy? Vyjde to o hodně dráž než klasický krov? Ještě nemáme naceněnoOdpověď na příspěvek od zdenekk12:
@lucimia Proč právě pro tuto variantu jste se roz… @zdenekk12 z více důvodu - jednodušší stavba (hrubou si manžel bude dělat sám s pomocí), přesnost tvárnic, budeme bydlet téměř v přírodě, kde skoro nejezdí auta, sousedi jen rodiče a z druhé strany nikdo, takže akustické vlastnosti budou problém hlavně uvnitř - chceme řešit nejspíš příčkami z jiného materiálu a možná z nějaké akustické omítky. Proc je sendvič tlustší hrubé zdivo + tenčí EPS (třeba 15 cm uvažujeme) oproti třeba 30 cm zdivo + 20 cm EPS horší? Toto jsou kombinace, které jsme zvažovaliOdpověď na příspěvek od lucimia:
@zdenekk12 z více důvodu - jednodušší stavba (hru… @lucimia Když se rozhodnete pro sendvič, cihla zajišťuje statiku a EPS tepelnou izolaci. Minimálně je neekonomické dávat zbytečně silnou cihlu na úkor izolace. Cihla je dražší než eps a celková síla zdi vám zmenšuje vniřní prostor, nebo zvětšuje zastavěnou plochu domu. Patrový barák máme z betonových panelů 18cm a EPS 28cm, nosná zeď má 22cm a příčky 10cm, garáž jsem stavěl z 15cm betonových tvárnic. Přijde mi zbytečné dávat silnějí cihlu, než je nutné.Odpověď na příspěvek od lucimia:
@doog není lepší tlustší zdivo a tenčí polystyren… @lucimia Třeba myslet na to aby kondenz nevznikal. Proto je podle mě dobré jít raději do tlustší cihly. Jasně, že každý může mít na to jiný názor, ale tedy podle mého názoru při 44cm už žádné další zateplení není třeba.Odpověď na příspěvek od dalibortrojan84:
dneska už jsou dobrý všechny @dalibortrojan84 Je možné, že je již více značek dobrých, spolehlivých, ale je třeba dívat se i na kvalitu cihel, na parametry a také například na služby, které dokáže výrobce poskytnout.Odpověď na příspěvek od slavo109:
@lucimia Třeba myslet na to aby kondenz nevznikal… @slavo109 Tak to není. Buď sendvič a to znamená co nejtenčí cihlu a co nejvíc izolace. Kondenzace je pak v izolaci a tam nevadí. Případně jednovrstvé zdivo, ale v tom případě není vhodné dodatečně zateplení a pokud je to z nějakých důvodů nutné tak je nutné použít vysoce paropropustna skladbu. Jakmile je v tomto případě na zdivu tenká vrstva izolantu s nízkou paropropustnosti, tak dojde ke kondenzaci na rozhraní mezi cihlou a izolantem. Podobně je problém, pokud na zdivo uděláte z cenových důvodu obyčejnou fasádu z lepidla perlinky a třeba akrylátové fialky. Musí platit pravidlo, že směrem ven stoupá paropropustnost. V případě cihlového zdiva to není jednoduché dodržet, protože má vysokou paropropustnost.Odpověď na příspěvek od lucimia:
Dobrý den. Po dlouhém zvažování a řešení všech pr… @lucimia S výpočtom rosného bodu pri danej skladbe by si mal poradiť každý projektant, ktorého aj tak mať musíte. Ja by som išiel cestou čo najtenšej steny a čo najhrubšieho izolantu. Nevidím žiadne bonusy v tom rozširovať tehly viac ako je zo statického výpočtu nutné. Pri zachovaní rovnakého tepelného odporu rozšírením steny o 7,5 cm by bol izolant o 3 cm tenší. Takže celková šírka steny by bola o 4,5 cm väčšia. Kde sú výhody?Odpověď na příspěvek od roman_:
@lucimia S výpočtom rosného bodu pri danej skladb… @roman_ Tak by to mělo být jak píšeš, jen já pořád jsem si ne moc jistý tím sendvičem. Raději přemýšlím nad hrubší cihlou a bez nějaké další vrstvy. Těch informací je dnes již velmi mnoho a všude. Ale o tomto, co jsi psal jsem už slyšel, že je lepší tenčí zdivo a tlustší EPS.Odpověď na příspěvek od zubr487:
@slavo109 Tak to není. Buď sendvič a to znamená c… @zubr487 tak na plněné cihly by už nemělo jít nic navrch. Jako navíc žádné zateplení. Samy o sobě ty cihly mají velmi dobré hodnoty.Odpověď na příspěvek od jiri_v:
@zubr487 tak na plněné cihly by už nemělo jít nic… @jiri_v My jsme se nakonec rozhodli, že tedy žádné zateplení se konat nebude... Myslím tím vnější... Zvolili jsme širší cihly... Dali jsme si to nacenit, všechno přepočítat, tak už jsme zase o krok blíž...Odpověď na příspěvek od sellir:
@zdenekk12 Každý si sám musí zvážit, co je lepší.… @sellir Vždyť ano já tomu rozumím, že to chce čas a porovnat si, ale myslím si, že cihla jako materiál jako takový je asi nejlepším řešením pro stavbu. Alespoň já v tom nevidím nějaké nevýhody nebo cosi. Jen je třeba si uvědomit i to, že když se přihlíží na zvukovou neprůzvučnost, tak to není jen o cihlách, ale je třeba brát v úvahu i okna.Odpověď na příspěvek od lucimia:
@zdenekk12 z více důvodu - jednodušší stavba (hru… @lucimia Tak to pak bych uvnitř přemýšlel nad akustickými cihlami, ty dokážou hodně udělat. Co se týče stavění svépomocí, tak myslím, že to není problém ani s cihlami, zvláště když výrobci už myslí na to, že mnoho lidí si chce stavět domy svépomocí, tak tomu přizpůsobují i celou tu nabídku aby to šlo jako lego.Odpověď na příspěvek od doog:
@lucimia Pokud budete dávat sendvič, tak co se tý… @doog Jak píšeš. Já zvolil variantu Protherm 30 profi dryfix. A zateploval jsem 26 cm EPS 70. Ve střeše mám 42 cm vaty ISOVER unirol profi. A v podlaze 22 cm EPS 200. Kvalitní okna, a myslím, že jsem na pasivním standartu... Žaluzie od Nevy.. vše v purenitu s kerdyn vodícími nohami. A za kastlíky mám 7 cm Kooltherm k5.Odpověď na příspěvek od zateplovak:
@doog Jak píšeš. Já zvolil variantu Protherm 30… @zateplovak A ďalšia vec, na ktorej uštríte predsadenou montážou okien. Nepotrebujete predražené purenitové boxy na žalúzie, stačia lacné plechové, najlepšie samonosné s vodiacimi lištami a kotvené do okna. Medzi boxom a stenou je dosť miesta dať tam lepší a lacnejší izolant ako je purenit.Odpověď na příspěvek od zateplovak:
@doog Jak píšeš. Já zvolil variantu Protherm 30… @zateplovak Takový dům už nepotřebuje vlastně ale ani vytápění? Nepletu -li se, stačí na ,, vytopení " běžné spotřebiče + teplo lidíOdpověď na příspěvek od zdenekk12:
@sellir Vždyť ano já tomu rozumím, že to chce čas… @zdenekk12 tak to samozřejmě, je to komplex věcí, je to celá stavba, to nelze jen jedné věci věnovat pozornost a ostatní neřešit. Ale tedy můj názor je, že do čeho jiného investovat ne-li do vlastního domu, do vlastního bydlení?Odpověď na příspěvek od roman_:
@zateplovak A ďalšia vec, na ktorej uštríte preds… @roman_ je fakt, že některé věci jsou předražené, ale zase si nemyslím například, že šetření na některých místech je okej. Třeba si uvědomit zda v budoucnu na to nemůžeme nějakým způsobem doplatit.Odpověď na příspěvek od sellir:
@zdenekk12 tak to samozřejmě, je to komplex věcí,… Vůbec nevím, jestli dům který mám, ještě nebydlím bude tepelně skvěle izolační. Předpokládanám, že bych na tom měl být dobře. Zateplovat 30 Porotherm profi dryfix 26 cm EPS, možná bylo zbytečné. Ale šel jsem do této varianty. Podle mě, jsou největší ztráty střechou. A tam jsem si dal opravdu hodně záležet. Nechal jsem si to spočítat od pana Rypla z Juty. Střecha je zateplená v pasivním standardu. Dokonce na nějakých 130%. A měrná tepelná kapacita, nebo nevím, jak se to přesně jmenuje (prostě přehřívání podkroví) bylo na 108%. Vše jsem predimenzovaval. Tepelko mám země x voda IVT EQ C6. TZ domu jsem v projektu měl 5,6 kW. Ale řekl bych, že realita bude úplně jiná. Dával jsem všude vcelku podstatně více a kvalitnější izolace. Tak se uvidí, jaká bude realita. A jak to bude.