Rekuperace - ano nebo ne? Jaký je váš názor?

Zobraz úvodní příspěvek
Chtěla bych se zeptat zkušenějších, jaký máte názor na rekuperaci? Nejdřív jsem o tom moc nepřemýšlela, ale po názoru zdější uživatelky se mi honí hlavou spousta otázek. - plísně a bakterie v systému - chápu, že má rekuperace filtry, ovšem musí se pak hodně často měnit? Sežere ta filtrace hodně energie navíc? - není čerstvý vzduch zvenku zdravější než nějaký umělý přefiltrovaný? nerada bych, aby mělo moje dítě alergii, protože my se pomalu nesetkalo s pyly a prachem - jde zajistit výměnu vzduchu v baráku ještě jinak než otevíráním okna a jak? - jak se dá bojovat se suchým vzduchem, když má někdo rekuperaci? máme v bytě suchý vzduch a musím zvlhčovat, jinak je syn častěji nemocný - na kolik vás systém rekuperace vyšel? - po jak dlouhé době se musí veškeré rozvody z hygienického hlediska vyměnit? - pokud se v létě inenzivně větrá, lze mít tu rekuperaci zapnutou? pokud ne - opět, nemnoží se tam o to víc plísně?
Odpovědět
1
10
11

Odpověď na příspěvek od roman_:

@vladimir_sacha Vy máte ale oproti bežným domom o…
@roman_ mě nezávisle na sobě teda jak uživatelé, tak vzduchaři říkali, a zcela logicky, protože reku jen předává teplo vyměňovaného vzduchu oběma směry, že pocitově uvnitř je trochu líp, ale pokud jsou venku tropy, tak doma 22-24°C neudržíš samotnou rekuperací. Jen trvá o něco déle, než je tam horko a o něco líp to v noci vyvětrá vzduch. Klimatizaci nenahradí. Ale pokud máte zkušenost, že ano, tak super. Já na své první léto s reku čekám.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od mxm1919:

@roman_ mě nezávisle na sobě teda jak uživatelé, …
@mxm1919 Ma to neco jako intenzivni provetravani vzduchu. A u nas to pomahalo hodne, pres noc ta teplota rychle poklesla :)
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od mxm1919:

@roman_ mě nezávisle na sobě teda jak uživatelé, …
@mxm1919 Nevychladí, ale keď má barák obrovskú akumuláciu, čo môj má, plus ešte pivnicu pod celým domom, tak to prehriatie baráku rekuperácia významne spomalí v ráde týždňov. Proti prehrievaniu je dôležité vonkajšie tienenie, či už žalúziami, screenovými roletami alebo slunolamy. @bayt A to je presne ono, je to chytré riešenie. Dá sa to naprogramovať aby to fungovalo tak, aby som o tom vôbec nevedel. Napr. vetrať výrazne intenzívnejšie, keď je vonku teplota vyššia ako vnútri, znížiť výkon, keď je v interiéri CO2 v norme, tzn. asi tam zrovna nikto nie je a podobne.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od roman_:

@vladimir_sacha Vy máte ale oproti bežným domom o…
@roman_ Osobně jsem klimatizaci potřeboval vždy a to i v rekonstruovaném domě s 60 cm plnými cihlami + 12 PUR izolace na fasádě, příčky plné s šířkou přes 20 cm, rekukeprace. V pasivní novostavbě kde je ztráta pokoje 340 watů při -15 je nereálné mít tam v létě příjemně když si vezmu, že PC s monitorem dává přes 250 watů + samotná osoba. Kdo má doma herní mašinu, tak se pohybuje na vyšších číslech a ten pokoj rychle přetopí. Vlástní připrava rozvodů pro 3+1 multisplit klimošku do 6,5 tis. za materiál (předizolované Cu potrubí, odvod kondenzátu, el. kabely).
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od marfycz:

@roman_ Osobně jsem klimatizaci potřeboval vždy a…
@marfycz Mal som celý rok uzatvorenú zateplenú stavbu, žalúzie ani rekuperácia ešte neboli, veľké okná na juhozápad, vetralo sa prevažne v noci, v baráku sa normálne pracovalo, inak tam nikto nebýval. Za celú dobu tam nebolo nikdy viac ako 27 °C. A nad 26 sa to dostalo až na konci leta na pár dní. Potom v zime po mesiaci, kedy bolo vonku okolo nuly tam bolo furt 16 °C bez jediného zdroja tepla, okrem slnka cez okná. Stovky ton akumulačného materiálu (betón, VPC) robí divy.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od roman_:

@marfycz Mal som celý rok uzatvorenú zateplenú st…
@roman_ Chladím na 24, takže u váš bych měl přetopeno. Nalejme si čistého víno - TZ je v pasivu přes letní období tak mizivá a kdo má domá v pokoji výkonný počítač, tak tam nepomůže ani svěcená voda krom klimatizace. P.s. zmíněné větrání převážně v noci poukazuje na fakt, že máte problém s teplem. Kdo s tím problém nemá, tak větrá rovnoměrně v tichém režimu 24/7 a je mu jedno jestli si na nějaký čas otevře HS portál nebo okno (prostě tam není přes celé léto jak v kopce). Klimatizace si s tím následně a jednoduše poradí.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od marfycz:

@roman_ Chladím na 24, takže u váš bych měl přeto…
@marfycz Noční vychlazování je terminus technicus a normálně se používá ve velkých kancelářských budovách. Je to hlavně z důvodů úspor, protože největšími žrouty energie jsou kompresory chladu a jak do toho začne kecat čtvrthodinové maximum... Obecně se noční chlazení zapíná od cca 18°C, vzduchna nastaví rekuperátor na nulu, zavře se chladící okruh a zvýší se otáčky ventilátorů. V noci si nikdo nestěžuje, že mu fouká za krk. V domkařských aplikacích to samospásné není, rekuperačky pracují s menšími objemy vzduchu a musí se najít kompromis mezi výkonem jednotky a hlukem v ložnicích. A klimu mu to nenahradí hlavně kvůli vlhkosti, s teplotou to docela pomůže.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od marfycz:

@roman_ Chladím na 24, takže u váš bych měl přeto…
@marfycz To bola stavba, kde ešte nikto nebýval, takže neboli vyriešené žiadne opatrenia proti prehrievaniu a ani tak sa to neprehrialo zas o toľko. Napr. čo sa týka NZÚ, tam je kritérium, že nesmie teplota v interiéri presiahnuť 27 °C, inak je treba započítať nútené chladenie. To mám vďaka žalúziám splnené, ale ani keď ešte neboli namontované, tak to tam nevystúpalo. So žalúziami to nevylezie ani nad tých 24. Dobre navrhnutý pasívny dom nepotrebuje nútené chladenie bez ohľadu na to, že tam bežia spotrebiče. Mimochodom, mám pracovné PC so spotrebou cez 400 W, takže viem dobre, ako topí, keď zrovna beží render videí, ale to nejde 24/7.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od roman_:

@marfycz To bola stavba, kde ešte nikto nebýval, …
@roman_ Máte pro sebe ideální dům. V zimě není potřeba pomalu topit a v létě zasejc chladit i když je v pokoji 400 watový topítko. Žaluziím jsem vyhnul velkým obloukem (pomalu pocit jak ve vězení) a radši šel do dostatečného přesahu střechny krom jihozápadní až západní štítové strany, která má po celé šířce el. výsuvnou makrýzu. Líbi se mi jak se ohánite dobře navrhnutým pasivem, máte snad od něj kompletní energetický posudek? S počítačem by nevyšla ani jedna místnost a jsou i tací co vytápí výkonným počítačem v zimě dům a v létě...
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od marfycz:

@roman_ Máte pro sebe ideální dům. V zimě není po…
@marfycz Áno mám to napočítané a ani jedna miestnosť nemá stratu vyššiu ako 300 W, takže áno, PC je schopné ten dom prehriať úplne v pohode. Lenže nebeží furt a akumulácia do stien a podlahy má tak dlhú časovú odozvu, že by trvalo dni, aby sa to prejavilo. Teplého vzduchu som schopný sa veľmi efektívne zbaviť v noci vetraním takže sa veľká časť do stien naakumulovať ani nestihne. A správne nastavenými žalúziami zabránim ziskom tepla zo slnka cez deň. Ako bonus je pivnica, ďalší priestor, ktorý je oproti baráku chladnejší a ďalšia možnosť akumulácie. Ten je prevetrávaný spolu s domom a dopomáha rozložiť to teplo rovnomernejšie do celého baráku. Keby bolo leto nekonečne dlhé, tak samozrejme prehriatiu bez aktívneho chladenia nezabránim, ale dní, kedy v noci neklesne teplota pod 20 °C za rok toľko nie je, takže sa to celkom efektívne darí bez klimatizácie, za čo som nesmierne rád.
Odpovědět
Ekonomická návratnost rekuperace je spíše záporná. To co se ušetří na topení se dá za filtry a čištění. Rekuperace není určena na chlazení. Když je venku v noci více než 20 stupňů, tak se pomocí rekuperace nevychladí nic.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od deto_oesya:

@m2s Mnoho ich zahrnuje lebo su donuteni, aby sp…
@deto_oesya to je samozřejmě pravda 👍🏻
Odpovědět
Článek se načítá

Odpověď na příspěvek od roman_:

@vladimir_sacha Vy máte ale oproti bežným domom o…
@roman_ Nevím jaká je teď průměrná podlahová plocha běžného RD, asi menší než u nás, co vidím teď tady ve městě, tak dneska postaví celý dům asi takový, jaký máme zde jen obývák a jídelnu plus kuchyň (80m2 cca). Vzduchotěsno tu není pochopitelně, ale netěsní jenom vstupní dveře, francouzské okno a pak střešní některé (seřídit nejde nic, dveře jsou zkroucené centimetr, střešní okna se začaly rozpadat rámy a z jednoho už utekl plyn a je tam vzduch a sráží se vlhkost mezi skly), ale ještě v garáži je vyřezaný vlez pro kočky kde je akorát hadra v tom a mřížka na WC má zvenku žaluzije a uvnitř trubky je klapka. Tak ale ty dveře vstupní jsou utěsněné trochu tím nalepovacím molitanem, takže díra tam úplně není už. Jen trochu. Ale stejně přes to všechno bych neřekl, že to nějak extrémně tady protahuje, když se dostáváme na topení za rok jen 13 - 15 megawat, zbytek asi 3MWh, celkově to bylo předtím, než se začala snižovat teplota a utěsňovat ty otvory, tak 20MWh ročně. Teď těch 16 - 18. Kdyby ještě jela rekuperace a tahala odsud vzduch který je draze ohřátý, tak máme hrubě přes 20 ročně pořád.
Odpovědět
1
10
11
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?