Chtěla bych se zeptat zkušenějších, jaký máte názor na rekuperaci? Nejdřív jsem o tom moc nepřemýšlela, ale po názoru zdější uživatelky se mi honí hlavou spousta otázek.
- plísně a bakterie v systému - chápu, že má rekuperace filtry, ovšem musí se pak hodně často měnit? Sežere ta filtrace hodně energie navíc?
- není čerstvý vzduch zvenku zdravější než nějaký umělý přefiltrovaný? nerada bych, aby mělo moje dítě alergii, protože my se pomalu nesetkalo s pyly a prachem
- jde zajistit výměnu vzduchu v baráku ještě jinak než otevíráním okna a jak?
- jak se dá bojovat se suchým vzduchem, když má někdo rekuperaci? máme v bytě suchý vzduch a musím zvlhčovat, jinak je syn častěji nemocný
- na kolik vás systém rekuperace vyšel?
- po jak dlouhé době se musí veškeré rozvody z hygienického hlediska vyměnit?
- pokud se v létě inenzivně větrá, lze mít tu rekuperaci zapnutou? pokud ne - opět, nemnoží se tam o to víc plísně?
@skunkos jeden človek vydýchá za hodinu až 30m3 vzduchu. Pokud spíte v ložnici 2 a tato ložnice má obvyklé rozměry např. 18 m2, tak objem vzduchu v ní je řekněme 50 m3 (bude to ale mín protože tam je i např postel, skříně atd). Tedy za hodinu si vydýcháte v této místnosti vzduch.
Pokud máte dobře utěsněný dům, tak ráno již musíte mít CO2 tak vysoko, že vás z toho může bolet hlava, jste malátný atd.
@petr13 Jojo, určitě. Vydýcháte vzduch a zemřete. Ve zprávách jsou denně desítky lidí, co si vydýchali vzduch.
Jen dodám, že my spíme s otevřenými dveřmi a k dýchání tedy máme všechen vzduch v domě a jsem si jistý, že ten nevydýcháme.
@skunkos
100m2 * 2,4 výška, 240m3 ? dva lidi 60m3 za hodinu, za jak dlouho si ho vydýcháš si už snad vypočteš sám.. jistota je kulomet-)) či jak se to říkalo. Ne teď vážně, opravdu jsou rána kdy se člověk probudí, a je jak praštěný palicí, navíc si přece nikdo nestaví barák , aby pak měl dveře otevřené do ložnice, a to nemluvím o tom, co se v ložnici u někoho pravidelně, u někoho nepravidelně provozuje-)), víte jaká je spotřeba kyslíku při sexu?-)) a produkce CO2 ?:- ..všem se omluvám-)
@skunkos jeden z důvodů, proč jsem si pořizoval rekuperaci bylo, že máme v ložnici rádi čistý chladný vzduch. Takže v zimě to bylo každý večer rozhodování, zda nechat otevřené dveře nebo otevřít větračku s rizikem, že se ráno vzbudíme jako zmrzlíci. Přitom ty otevřené dveře do chodby jsme brali jako nouzovku, pokud byl venku velký mráz nebo vítr. S rekuperací není co řešit. Rekuperace trochu sníží ztráty domu, ale primárně je to o komfortu, jako ta kadibudka.
Pokud to nevyžaduje nikdo, tak bych do toho nikdy nešel, velká ztráta desetitisíců peněž za následných pár tisíc ušetřených za to nestojí dle mého názoru
@bayt zjistil jsem si sám a pak jsem si v vyhledal ve svém okolí energetického specialistu, který se tím zabývá. Ten mi to všechno spočítal, udělal projekt a já to jen podepsal a podal žádost.
Nic složitého na tom ani není. pro novostavby sou možné jen dotace b případně pak c na soláry nebo fotovoltaiku. Každopádně je vhodné se specialistou spojit již při řešení projektu pro stavebni povolení.
@nikra_ Ano pračku máme doma, ale v létě peru v lavoře na zahradě a pak to vyliju k plotu nebo k hnojisku, to ušetřím, naberu dešťovku ze sudu a v té se pere poměrně dobře, kdo nezkusil tak neví, na chatě se pere akorát v lavoře, tam pračka není a jde to, vůbec tam nechybí.
Ale s pračkou nemá rekuperační jednotka nic společného snad
Dotace je buď:
1. Dotace na výstavbu NED s rekuperací - 150tis Kč
- podmínky musí splňovat všechny izolace, dveře, okna (pozor na malá okna) atd.
2. Dotace na rekuperaci ve výši 50% - což lze uplatnit na rekonstrukci nebo prostě po kolaudaci.
Můžou se tedy udělat rozvody a pak na dotaci pořídit jednotku.
Blbý je, že ty rozvody zaplatíte ze svého celé a dělá to cca polovinu a na tu druhou polovinu můžete získat dotaci, ale musíte dodat posudky, vzduchotěsnosti, nechat naistalovat odbornou firmou a pak když vše splníte, tak zjistíte, že ta dotace ve výši 25% pokreje tak ty zvýšené náklady.
Doporučuji spíše pak koupit jednotku jinde v EU, kde nemají 100% marže jak v ČR vlivem dotací. Tj. např. Holandsko, Polsko, Německo - tam jsou o desítky tisíc levnější.
Rekuperace se ekonomicky nevyplatí, alespoň při těch cenách, které jsou nadsazané dotacemi.
Je to komfortní záležitost - něco jako koupání ve studené a teplé vodě.
Výhody jsou známé.
Citlivost na vydýchaný vzduch má každý člověk trochu jiný. Já např. bez ventilačky a zavřených dveřích se k ránu probudím s pocitem nedostatku kyslíku. Má to tedy vliv na kvalitu spánku, což je důležitá hodnota, ikdyž manželka na to tolik citlivá není.
Méně komfortní variantou je jiný způsob alternativní automatizovaný čerstvý vzduch - např. motorické otvírání okna nebo ventilátor v trubce bez rekuperace.
Dobrý den,
rád bych odpověděl uživatelce @bayt na její otázky.
- Plísně a bakterie v systému - chápu, že má rekuperace filtry, ovšem
musí se pak hodně často měnit? Sežere ta filtrace hodně energie navíc?
Výměna filtrů se doporučuje minimálně 1x za 6 měsíců v závislosti na prostředí. Jednotky jsou určené pro výměnu vzduchu přes tyto filtry a ztráta energie je zanedbatelná.
- Není čerstvý vzduch zvenku zdravější než nějaký umělý přefiltrovaný?
Nerada bych, aby mělo moje dítě alergii, protože my se pomalu nesetkalo s
pyly a prachem.
V domácnosti bychom měli zajistit kvalitní vzduch. Ne vždy je venkovní vzduch zdravější, může obsahovat větší částice, které se dostanou do domu a následně jsou dlouhodobě dýchány např. přes noc. Lokální větrání za pomocí oken není úplně dostatečné, jelikož se vzduch nejvíce mění u okna a v zadních částech místností, zejména v rozích se udržuje “starý” vzduch, apod. Pyl a prach se vždy do budovy dostane. Rekuperace nevytváří sterilní prostředí, pouze vymění vydýchaný nezdravý vzduch z místnosti za čerstvý vzduch z venku za použití filtrace s minimální energetickou ztrátou. Zajistí tak neustálou cirkulaci vzduchu a stálý přívod čerstvého vzduchu do domácnosti.
- Jde zajistit výměnu vzduchu v baráku ještě jinak než otevíráním okna a jak?
Ano jde, použitím lokální rekuperační jednotky, případně použitím ventilátoru pro přívod i odvod vzduchu.
- Jak se dá bojovat se suchým vzduchem, když má někdo rekuperaci? Máme v
bytě suchý vzduch a musím zvlhčovat, jinak je syn častěji nemocný.
Pouze za pomoci zvlhčovačů vzduchu. Jednotka má tendenci pomáhat při vysoušení vzduchu, je proto nutné vzduch lokálně zvlhčovat.
- Na kolik vás systém rekuperace vyšel?
Cena se liší podle velikosti. Menší centrální jednotky se pohybují kolem 20-30 tisíc korun + rozvody cca 2-15 tisíc korun dle velikosti, nebo se dá použít lokální jednotka Dalap ZEPHIR Simple, kde je cena do 10 tisíc korun.
- Po jak dlouhé době se musí veškeré rozvody z hygienického hlediska vyměnit?
Rozvody se měnit nemusí, pokud je jednotka používaná. Případně se dá potrubí vyčistit/vysát/ dezinfikovat, ale úplná výměna není potřeba. Případně lze zvolit antistatické a antibakteriální potrubí Dalap Flexitech – kde postačí následně čistit filtry jednotky.
- Pokud se v létě intenzivně větrá, lze mít tu rekuperaci zapnutou? Pokud ne - opět, nemnoží se tam o to víc plísně?
Ano je možné mít jednotku zapnutou. Na jednotce lze nastavit (přepnout) letní chod a tím nebude docházet k rekuperaci tepla, ale pouze k centrálnímu odvětrávání a dodávání čerstvého vzduchu.
S pozdravem Honza za Tým VENTILÁTORY.cz
@ada070 Zdravím, my máme doma rekuperaci od Nilanu. Pět let v provozu a funguje moc dobře. Servisovali jsme nedávno a vše ok. Filtry si řešíme sami celkem pravidelně. Za nás spolehlivá volba . 🙂
ahoj, co jsme se přestěhovali do domu,tak spím jako miminko, prostě lehnu a spím a ráno je člověk vyspanej. Netuším jestli je to rekuperací, ale za rok bydlení jsme spokojeni. Máme pasiv a i dotace jsme získaly.
Byl jsou dlouho proti rekuperaci ale teď bych jí asi klidně i dodělal abych nemusel větrat. Přez noc se mi ložnice vždy dost zadýchá a to máme ložnici 30m2 a stropy 3m vysoké
Před stavbou domu 🏠 si nejeden budoucí majitel položí otázku, zda rekuperaci 💨 v domě potřebuje nebo ne. Abychom vám usnadnili rozhodnutí, zeptali jsme se odborníka na nejčastější dotazy a mýty spojené s rekuperací. 😉
.
📍 Více informací zde: https://bit.ly/rekuperace-ano-nebo-ne
Rekuperace, technologie, která nejen spoří energii, ale zároveň zajišťuje čerstvý vzduch v interiéru, je ideálním řešením pro ty, kdo chtějí moderní a zdravé bydlení. Tento systém řízeného větrání umožňuje přívod čerstvého vzduchu, zatímco znečištěný vzduch odvádí ven – a to bez výrazných tepelných ztrát ➡️ https://www.modrastrecha.cz/magazine/...
Rekuperace promění váš domov v místo, kde čerstvý vzduch a úspory jdou ruku v ruce. Je to cesta k modernímu bydlení, kde komfort a zdraví nestojí v protikladu k úspoře energie. S rekuperací získáte domov, který myslí na vaši pohodu i budoucnost. Bez kompromisů a zbytečných ztrát.